Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS nie prowadzi egzekucji wobec przedsiębiorców zwolnionych ze składek

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie będzie wszczynał postępowań egzekucyjnych za marzec, kwiecień i maj wobec przedsiębiorców, którzy są uprawnieni do zwolnienia ze składek. Osoby, które prowadzą firmy, nie muszą się śpieszyć ze złożeniem wniosku, gdyż mają na to czas do 30 czerwca – zapewnia Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS z Wrocławia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Krzysztof Kaniewski/REPORTER)

W ubiegłym tygodniu weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej. Przewidują one, że przedsiębiorcy mogą złożyć wniosek o zwolnienie ze składek, odroczenie terminu ich zapłaty, rozłożenie zaległości składkowych na raty oraz o świadczenie postojowe.

- Ci przedsiębiorcy, którzy mogą skorzystać z zapisów tarczy antykryzysowej, mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie ze składek. W tej sytuacji, nawet jeśli ktoś nie zapłaci składek za marzec, kwiecień i maj, ZUS nie będzie wszczynał wobec takich osób postępowania egzekucyjnego, bez względu na to czy przedsiębiorca wniosek już złożył, czy też dopiero zastanawia się nad taką możliwością – zapewnia Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych od 1 kwietnia przyjmuje wnioski o umorzenie składek na 3 miesiące
W Polsce przybyło... pechowców. Nie skorzystają ze zwolnienia z ZUS, bo biznes założyli za późno

Przedsiębiorcy, którzy nie mają prawa do zwolnienia, mogą złożyć wniosek m.in. o odroczenie terminu zapłaty składek oraz rozłożenie zaległości na raty. Rzeczniczka zapewnia, że ci przedsiębiorcy zwolnieni z opłaty prolongacyjnej.

Obejrzyj: Kodeks pracy w czasach koronawirusa. "Musimy działać w granicach prawa"

Obowiązujące od 1 kwietnia nowe rozwiązania przewidują m.in. zwolnienie małych firm zgłaszających do dziewięciu osób do ubezpieczeń społecznych ze składek za marzec, kwiecień i maj 2020 roku. Oznacza to, że państwo przejmie na trzy miesiące pokrycie składek do ZUS od przedsiębiorców działających przed 1 lutego 2020 r. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Mogą z niego skorzystać także samozatrudnieni z przychodem do 15 681 zł, czyli 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Najwięcej przedsiębiorców złożyło wniosek o umorzenie składek na ZUS
Tarcza antykryzysowa. Polacy złożyli już 210 tys. wniosków

- Dla wszystkich ważne jest to, że zarówno przedsiębiorca, jak i pracujące dla niego osoby zachowują prawo zarówno do bezpłatnego leczenia jak i świadczeń z ubezpieczeń społecznych za czas zwolnienia ze składek – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Przedsiębiorcy opłacający składki na własne ubezpieczenia zachowują prawo do świadczeń w razie choroby i macierzyństwa jeżeli były w dobrowolnym ubezpieczeniu chorobowym na 1 lutego 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, tarcza antykryzysowa, zus, składki zus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

AresMożecie se wszczynać egzekucje. Najpierw zapłacić mi odszkodowanie za bezprawne zamknięcie firmy złodzieje.

07-04-2020

Medyk68Ja od dziś sam decyduję czy płacić składki, czy nie. O podatkach niech zapomną. Szybko można się wypstrykać z kasy, a później nikt nie pomoże.

07-04-2020

zwykły2Dobry krok. Przychodu nie zastąpi, ale przynajmniej nie muszę płacić półtora tysiąca razy trzy. Piechotą nie chodzi.

Rozwiń komentarze (49)