Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus. Po ustaniu pandemii pojawi się ryzyko kryzysu finansowego

141
Podziel się:

Ratowanie gospodarki, a w szczególności tarcza finansowa, zaszkodzi finansom państwa. Ekonomiści są podzieleni w ocenie przyszłości. Niektórzy obawiają się, że potrzebne będą cięcia w budżetowych wydatkach.

Po ustaniu pandemii koronawirusa trzeba będzie ratować państwowe finanse.
Po ustaniu pandemii koronawirusa trzeba będzie ratować państwowe finanse. (EAST_NEWS, ARKADIUSZ ZIOLEK/East News)

Ekonomiści, na których powołuje się "Rzeczpospolita", prognozują, że jeszcze w tym roku deficyt sektora finansów publicznych wzrośnie do 6-8 proc. PKB z poziomu 0,7 proc. na koniec 2019 roku.

Wpływ na to będzie miała przede wszystkim tzw. tarcza antykryzysowa i wiążące się z nią zapisy typu np. zwolnienia ze składek ZUS czy dopłat do wynagrodzeń pracowników, a zarazem zmniejszenia wpływu z podatków.

Agencja S&P prognozuje, że zadłużenia sektora liczone według metodologii unijnej może skoczyć do 54,1 proc. PKB z ok. 46 proc. PKB w 2019 roku - podaje "Rz".

Jeszcze gorzej prezentować się może rok 2021. To właśnie wtedy gospodarka odczuje skutki tzw. tarczy finansowej. Ogłoszony przed tygodniem program przewiduje, że firmy otrzymają 100 mld złotych pożyczek, z czego do 60 mld złotych będzie mogło być umorzone.

Zobacz także: Zobacz też: Koronawirus w Polsce. Firmy boją się o ciągłość produkcji

Jak podaje "Rz", umorzenie ma być traktowane jako dług publiczny. Dlatego też Centrum Monitoringu Sytuacji Gospodarczej przy Radzie Przedsiębiorczości ocenia, że tarcza finansowa, w ujęciu unijnym, zwiększy dług o kolejne 4,4 proc. PKB, a deficyt o kolejne 2,7 proc. PKB.

Co to oznacza? Istnieje ryzyko, że dług przekroczy limit ostrzegawczy, który obecnie jest określony na poziomie 55 proc. PKB. W negatywnym scenariuszu przekroczony może być nawet konstytucyjny próg 60 proc. PKB.

Eksperci CMSG wskazują, że rząd w tym wypadku powinien przygotować ocenę stanu finansów publicznych do 2023 roku. W szczególności oszacować powinien, jak tarcze wpłyną np. na kurs walutowy, koszty obsługi zadłużenia, poziom zadłużenia, wiarygodność kredytową Polski itp.

Dlatego też postulują cięcie wydatków państwa już teraz. Wskazują przy tym np. na dodatkowe emerytury (tzw. trzynastki i czternastki) oraz na zahamowanie podnoszenia płacy minimalnej.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(141)
Eni
4 lata temu
Podwyższenie zasiłku dla bezrobotnych? Niech mnie nie rozśmiesza ten "prezydent". Wczoraj właśnie w Sejmie, posłowie PiSu odrzucili poprawkę dotyczącą podniesienia zasiłku dla bezrobotnych. Poza tym, nie każdy łapie się na taki zasiłek. I nie chodzi o tych, co nie chcą pracować, ale o tych, którzy chcą, ale pracy dla nich nie ma. A uwierzcie, tacy ludzie są i nie piszcie, że każdy kto chce, pracę znajdzie. Nie w rejonach, w których bezrobocie jest bardzo duże.
Grzegorz
4 lata temu
Co za fachowcy, przecież to jest oczywiste że będzie kryzys, i to nie tylko w Polsce ale w całym świecie a do tego będzie największy w powojennej historii. Czekam aż władze przejmie PO oni wam szczury pokażą za te osiem lat bez władzy. Przypomną wam jak było za ich czasów skoro tak się stekniliscie
Komuna im we ...
4 lata temu
W razie czego taj jak w ameryce wyrzuci się na zbity pysk nadmiar pracowników, pracującym zmniejszy się pensje o połowę, zabierze emerytom trzynastki, czternastki i część emerytur i jakoś to będzie!
jan
4 lata temu
mowi sie oprzedsiebiorcach? oni sobie poradza ,sa pracowici.i juz maja cos odlozone,zobaczymy co panszczyznianymi leniami,urzedasami,skarbowkami,milicja iiinndymi darmozjad ze w oncu cos takiego nadeszlo ami co zerowali na przedsiebiorczych,zusami i ich gmachami ,teraz swiat pokaze kto jest cos wart,bardzo dobrz
Morwiecki
4 lata temu
Wprowadzic podatek kastralny od nieruchomosci. Mieszkania i domy kosztują fortune tam jest duza kasa z podatku. Wszystko inne juz opodatkowane nie ma innego wyjscia
...
Następna strona