Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Kursy walut. Amerykański bank centralny umocnił dolara

7
Podziel się

Głównym wydarzeniem, na które czekały rynki w środę było posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Sygnały płynące z Rezerwy umocniły dolara względem euro. Złoty natomiast osłabił się po ostatnim posiedzeniu RPP i utrzymuje się powyżej psychologicznej granicy 4,5 za euro.

Kursy walut. Amerykański bank centralny umocnił dolara
Kursy walut. Amerykański bank centralny umocnił dolara. (Adobe Stock)
bErlclKd

Handel podczas środowej sesji przełożył się na osłabienie złotego. Kurs złotego wobec euro zakończył dzień przy poziomie 4,52, a wobec dolara powyżej 3,76. W godzinach wieczornych europejskiej sesji dolar umocnił się - eurodolar zakończył handel blisko 1,20.

Głównym wydarzeniem środowej sesji było posiedzenie członków amerykańskiej Rezerwy Federalnej, pomimo braku zmian w parametrach prowadzonej polityki pieniężnej.

bErlclKf

Fed utrzymuje akomodacyjne nastawienie, jednak zostały powtórzone mniej gołębie głosy nawiązujące do rozpoczęcia rozmów dotyczących normalizacji polityki monetarnej. Rezerwa dostrzegła poprawę aktywności gospodarczej oraz rynku pracy w ostatnim czasie, co przełożyło się na solidne umocnienie dolara względem euro.

Zobacz także: Płaca minimalna 3 tys. zł. "Solidarność": To za mało

Przy wciąż skrajnie gołębiej postawie Europejskiego Banku Centralnego, wspomniane głosy z Fed namawiające do zacieśnienia warunków monetarnych przyczyniają się w ostatnich dniach do wyhamowania tendencji wzrostowej kursu eurodolara w bieżącym kwartale.

bErlclKl

Świadczy o tym również mniej stroma trajektoria pogłębiających się spekulacyjnych zakładów typu futures na dalszą słabość dolara, które w ujęciu netto wynoszą aktualnie ok 18 mld dolarów wobec walut G10 (wg CFTC).

Pomimo środowego umocnienia rodzimej waluty, kurs złotego wobec euro oscyluje wciąż powyżej psychologicznego poziomu 4,50. Od ostatniego posiedzenia NBP, złoty traci wobec dolara ponad 2,5 proc., na co wpłynęło rozczarowanie inwestorów zakładających szybsze podwyżki stóp procentowych w Polsce oraz mniej gołębi przekaz Fed w środę.

Podtrzymanie ultra-łagodnej narracji polskiego banku centralnego wyróżnia bank w zakresie prowadzonej polityki pieniężnej wśród banków regionu Europy Środkowo-Wschodniej (na Węgrzech oraz w Czechach banki sygnalizowały podwyższenie głównych stóp procentowych na czerwcowych posiedzeniach).

bErlclKm

Autor: Rafał Dawidziuk, PKO BP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bErlclKG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
Xd
miesiąc temu
GRABIEŻCY !!! Teraz to określenie członek pasuje do nich jeszcze bardziej !!! Można określić bardziej dosadnie !!!!!!!!
Xd
miesiąc temu
GRABIEŻCY !!! Teraz to określenie członek pasuje do nich jeszcze bardziej !!!
Gsbb
miesiąc temu
Nbp dzialabna szkode panstwa i obywateli Polski, kiedy ktos wezmie sie za pociagniecie ich do odpowiedzialnosci?
bErlclKH
Złotówa
miesiąc temu
Glapiński boi się że Polacy uciekną z oszczędnościami w waluty dlatego utrzymuje ich wysoki kurs . Za chwilę przy takiej inflacji i tak to nie pomoże .
kikol
miesiąc temu
Mam 48 lat i widze jak moje oszczedności na emeryturę topnieją. Chciałem nie byc ciężarem dla swoich i waszych dzieci ale widze że chyba od tego nie ucieknę...