Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Na Wall Street impreza trwa w najlepsze. To sprzyja złotemu

3
Podziel się

Na Wall Street impreza trwa w najlepsze - zatrzymanie przeceny obligacji i napływające do gospodarstw domowych czeki sprawiają, że indeksy amerykańskiej giełdzie niemal codziennie biją kolejne rekordy. Szampańskie nastroje powodują też korektę na dolarze, a to sprzyja złotemu. Polska waluta jest teraz w dużej mierze na łasce rynków globalnych.

Kursy walut. Na Wall Street impreza trwa w najlepsze. To sprzyja złotemu
Kursy walut. Na Wall Street impreza trwa w najlepsze. To sprzyja złotemu. (Pixabay)
bDTaBPjF

Środa nie przyniosła większych zmian na rynkach. Wydarzeniem dnia miała być publikacja protokołu FOMC (organu odpowiedzialnego za politykę pieniężną w USA) z poprzedniego posiedzenia. Nawet jeśli amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) widzi zagrożenia, nie może sobie pozwolić, aby podzielić się nimi z rynkiem. Dlatego na Wall Street impreza trwa w najlepsze.

Inwestorzy szukali w minutes jakichkolwiek wskazówek dotyczących ostatniego rozwoju sytuacji na rynku długu i ewentualnej dyskusji odnośnie przyszłego zacieśnienia pieniężnego.

bDTaBPjH

W USA tempo szczepień jest wysokie, otwarcie gospodarki i program stymulacyjny już widoczne są w danych. Dlatego taka dyskusja na wczesnym etapie nie byłaby niczym nadzwyczajnym. Jednak nic z tego.

Zobacz także: Kolejne milardy dla przedsiębiorców. Dodatkowe niedziele handlowe wspomogą biznes?

Fed ma przed sobą karkołomne zadanie – sfinansowanie gigantycznych potrzeb pożyczkowych amerykańskiego rządu. Nawet bez zmiany w polityce pieniężnej będzie to zadanie trudne, mogące oznaczać stres dla rynku długu.

bDTaBPjN

Jakakolwiek wzmianka o choćby odległym zacieśnieniu mogłaby storpedować to zadanie już teraz. Fed zatem będzie powtarzał swoją mantrę o "potrzebie wsparcia” i braku zagrożenia inflacją tak długo, jak tylko będzie to możliwe. Oczywiście rynkom to bardzo pasuje. Zatrzymanie przeceny obligacji i napływające do gospodarstw domowych czeki sprawiają, że indeksy na Wall Street niemal codziennie biją kolejne rekordy.

Kurs złotego

Szampańskie nastroje powodują też korektę na dolarze, a to sprzyja złotemu. Wczoraj w pewnym momencie dolar kosztował już 3,83 złotego – aż 15 groszy mniej niż jeszcze na koniec marca. Warto zwrócić uwagę, że Rada Polityki Pieniężnej nie uznaje już kursu złotego za zbyt mocny, co byłoby chyba przy tych poziomach paradoksem.

bDTaBPjO

Ta zmiana języka w odniesieniu do kursu ma jednak znaczenie głównie symboliczne. Rynek wyrobił sobie dość czytelne przekonanie, że Rada również będzie maksymalnie opóźniać jakąkolwiek dyskusję dotyczącą podwyżki stóp, a w konsekwencji złoty jest teraz w dużej mierze na łasce rynków globalnych. Obecne warunki bardzo mu sprzyjają, ale patrząc jak bardzo są ekstremalne, byłoby naiwnym zakładać, że utrzymają się przez długi okres.

Dzisiejsza lista publikacji nie jest przesadnie ekscytująca. Protokół z posiedzenia EBC (13.30) będzie zapewne podobnie "ekscytujący”, jak ten wczorajszy, podobnie wystąpienia Bullarda (17.00) i Powella (18.00) z Fed. O 14.30 klasycznie dane o nowych bezrobotnych. O 9.00 euro kosztuje 4,5647 złotego, dolar 3,8429 złotego, frank 4,1393 złotego, zaś funt 5,2930 złotego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTaBPki
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(3)
ZGROZA
1 tyg. temu
młodzież informujemy, a starym przypominamy, że za rządów SLD-PSL w roku 2004, kurs EUR wynosił nawet 4,83 zł, co w przeliczeniu dawało 90EUR/mc minimalnej emerytury i 130 EUR minimalnej pensji, dla prawie 10 mln Polaków, co w połączeniu z 20% bezrobociem, spowodowało ucieczkę z III RP 3 mln Polaków, dzisiaj bandziory z SLD i PSL za to odpowiedzialne,zamiast w więzieniach, w Brukseli,w Sejmie i w Senacie zasiadają
Erni
1 tyg. temu
Prawda, która nikt nie napisze. Obecnie kursy walut to fikcja sterowana centralnie przez banki i kursy nie odpowiadają kursowi faktycznemu. Finansjera międzynarodowa handlując pieniądzem tak pieniądzem dobrze czytacie wpływa na kursy. Ostatni przykład Turcja. W Polsce kurs złotego również jest sztucznie pompowany i osłabiany. Widać to cały czas na wykresach
Erni
1 tyg. temu
Malo kto wie, że w dzisiejszych czasach najlepsza lokata są waluty.
bDTaBPkj