Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
ANA
|

Komunikat po posiedzeniu RPP. Rada "rozprawiła" się ze wzrostem cen

119
Podziel się

Po tym jak, jak średni wzrost cen w marcu okazał się wyższy od oczekiwań, a złoty osłabił się do poziomów niewidzianych od ponad dekady, obserwatorzy rynku z niecierpliwością czekali na komunikat po posiedzeniu RPP. Rada rozprawiła się w komunikacie ze wzrostem inflacji i na razie nie ma szans na podwyżki stóp procentowych, oceniają ekonomiści.

Komunikat po posiedzeniu RPP. Rada "rozprawiła" się ze wzrostem cen
Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP. (East News, JACEK DOMINSKI)
bDTbkYyJ

Kiedy ponad rok temu do Polski dotarła epidemia koronawirusa, NBP zrezygnował z tradycyjnych konferencji po posiedzeniu, na których przewodniczący RPP Adam Glapiński odpowiadał na pytania dziennikarzy. Komunikat jest więc jedyną wskazówką, jaką dostajemy bezpośrednio po posiedzeniu, z której można odczytać ważne dla rynku sygnały płynące z RPP.

Samo utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie (stopa referencyjna wynosi 0,1 proc.) nie było żadnym zaskoczeniem. Decyzja ta oznacza, że oprocentowanie depozytów i kredytów w NBP nie uległo zmianie, więc na razie nie należy oczekiwać zmian oprocentowania kredytów i lokat w bankach.

Kiedy zatem NBP może zmienić stopy procentowe? Inne banki centralne w regionie również cięły stopy, jednak teraz mówią o możliwych podwyżkach, szczególnie w sytuacji, gdyby inflacja okazała się zbyt wysoka (niskie stopy napędzają wzrost cen).

bDTbkYyL

Natomiast w ostatnim czasie RPP nie zbaczała z wyznaczonego kursu. Czy w najnowszym komunikacie są jakiekolwiek jastrzębie (czyli wskazujące na możliwość podwyżki stóp) sygnały?

Zobacz także: "Polska" szczepionka na COVID-19 jeszcze latem? Szef PFR zdradził szczegóły

"To absolutnie nie ten moment, aby szukać w komunikacji NBP jastrzębich akcentów. Ich tam po prostu nie ma. Konferencja prezesa Glapińskiego potwierdzi to w piątek” – oceniają ekonomiści mBanku.

bDTbkYyR

Jak już wspomniano, średni poziom cen Polsce wzrósł w marcu powyżej oczekiwań – do 3,2 proc. rok do roku. Wygląda na to, że na Radzie nie zrobiło to większego wrażenia. Wskazała, że stoją za tym czynniki będące poza wpływem polityki pieniężnej (wzrost cen ropy, prądu, podwyżki opłat za śmieci).

"RPP rozprawiła się w komunikacie z tymczasowym wzrostem inflacji. W średnim terminie CPI ma wrócić do celu dzięki działaniom NBP”– oceniają ekonomiści mBanku.

Ropa, prąd i śmieci

Jak czytamy w komunikacie, do wyższej inflacji przyczynił się przede wszystkim dalszy wzrost cen paliw związany ze wzrostem cen ropy naftowej na rynkach światowych. Zdaniem RPP, roczny wskaźnik inflacji jest jednocześnie podwyższany przez wzrost cen energii elektrycznej, który miał miejsce na początku tego roku oraz wcześniejsze podwyżki opłat za wywóz śmieci, a więc czynniki niezależne od krajowej polityki pieniężnej.

Jak napisano w komunikacie, w kierunku wyższej inflacji oddziałuje nadal wzrost kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw w warunkach pandemii, w tym wzrost kosztów transportu i przejściowe zakłócenia w sieciach dostaw.

bDTbkYyS

RPP zauważa, że w Polsce w marcu nastąpiło pogorszenie sytuacji epidemicznej oraz zaostrzenie restrykcji sanitarnych, co oddziałuje negatywnie na aktywność ekonomiczną i nastroje w części sektorów, choć wpływ sytuacji epidemicznej na gospodarkę jest istotnie mniejszy niż wcześniej. Zdaniem RPP, w najbliższych kwartałach nastąpi ożywienie koniunktury, choć skala i tempo tego ożywienia są obarczone niepewnością.

"Stopy procentowe w Polsce utrzymywane są na rekordowo niskim poziomie od 11 miesięcy i zapewne takie pozostaną przez kolejnych jeszcze kilkanaście. Mało prawdopodobna wydaje się w tej chwili zarówno obniżka stóp, jak i ich podwyżka” – podsumowuje komunikat Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDTbkYzm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(119)
Przedsièbiorc...
1 tyg. temu
Ja podniosłem ceny o 10%!!! Wzrost cen opakowań w marcu to 40% a folia stretch 80-100%. Te leszcze od inflacji da po prostu śmieszne . Stał 40%, drewno nawet 100%, pianki, styropian około 40%
wujek dobra r...
1 tyg. temu
skoro stopy procentowe dla depozytów wynoszą 0,10%, to jakim prawem dopuszcza się by kredyty były oprocentowane blisko 10% ? Przecież to powinno być karalne, bo oprocentowanie kredytu jest 100 razy większe czyli o 10000%. Niedawno taka lichwa była karana więzieniem.
krzych
1 tyg. temu
Przejściowe problemy. Gierek tak samo tłumaczył pogarszanie sie standardu życia i zakończył swoje rzady w 1980. Czasy rzadów Gierka sa powszechni epostrzegane jako najlepsze. Otóz Gierek rozpoczął swoje rzady w grudniu 1970,a w czerwcu 1976 były protesty w Radomiu i Ursusie ,a w lipcu 1976 wprowadzono kartki na cukier. Za podwyżki cen energii,wywozu śmieci tez odpowiada PiS,bo jest to spowodowane sztucznym,urzedowym podwyzszaniem minimalnego wynagrodzenia. Bo ni ejest ważne ile zarabiasz ,tylko ile możesz za to kupic,jak jest siła nabywcza pieniadza. Na poczatku lat 90.zarabialiśmy miliony,ale bilet na tramwaj kosztował kilka tysięcy. Teraz też PiS bedzie podnosił i znowu bedzie trzeba odciąć cztery zera i wymienić pieniadze. piSowi i jego wyznawcom sie wydaje,że pieniadze wystarczy wydrukować,że nie musza byc wypracowane. Zwolennicy PiSu beda twierdzic,że zarabiaja wiecej,ale o tym ,że tez wiecej wydaja nie wspomna
bDTbkYzn
Wujek dobra r...
1 tyg. temu
Z drugiej strony jakie to ma wszystko znaczenie, skoro niedawna duma Gdańska Lotos pod rządami odkrycia towarzyskiego Obajtka wyrobiła w jeden rok 1.2 mld straty. Tego nawet ktoś z zaawansowanym alzheimerem nie zrozumie.
gosc
1 tyg. temu
mam nadzieje ze jak nastapi zmiana władzy glapinski bedzie jednym z pierwszych który pójdzie siedziec i to na długo
...
Następna strona