Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Stopy procentowe. RPP ogłosiła ważną dla kredytobiorców decyzję

166
Podziel się:

Oprocentowanie depozytów i kredytów w NBP nie uległo zmianie. Tym samym nie należy oczekiwać zmian oprocentowania kredytów i lokat w bankach.

Stopy procentowe. RPP ogłosiła ważną dla kredytobiorców decyzję
Adam Glapiński, prezes NBP i przewodniczący RPP. (East News, Tomasz Jastrzebowski)

Środowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) znalazło się w centrum uwagi inwestorów, szczególnie po tym, jak sytuację skomplikował najnowszy odczyt inflacji. Okazało się bowiem, że ceny w Polsce wzrosły bardziej, niż się spodziewano.

RPP nie zaskoczyła i nie zmieniła stóp. Stopa referencyjna nadal wynosi 0,1 proc. To decyzja, której spodziewały się rynki i ekonomiści.

Aby pobudzić gospodarkę w czasie kryzysu, RPP w ubiegłym roku mocno ścięła stopy procentowe (referencyjną obniżono z 1,5 proc. do 0,1 proc.). W wyniku tej decyzji m. in. kredytobiorcy płacą niższe raty, ale oszczędzający dostają niższe odsetki od pieniędzy ulokowanych w bankach.

Wśród ekonomistów w dalszym ciągu dominuje przekonanie, że stopy procentowe w Polsce pozostaną bez zmian do końca kadencji RPP, czyli do 2022 roku. Takie sygnały wysyłał wcześniej przewodniczący RPP Adam Glapiński oraz niektórzy członkowie Rady. Ciekawszy od samej decyzji RPP może być jednak komunikat po posiedzeniu.

Zobacz także: Wysoka śmiertelność w Polsce. Paweł Borys o nowych obostrzeniach

Po pojawieniu się w Polsce epidemii koronawirusa posiedzenie RPP zostało skrócone z dwóch do jednego dnia. Zrezygnowano też z konferencji z udziałem prezesa NBP, na której odpowiadał on na pytania zadawane przez dziennikarzy. Obecnie Rada ogranicza się do wydania komunikatu po posiedzeniu. Dodatkowo, prezes NBP Adam Glapiński odpowie w piątek o godz. 15.00 na pytania wcześniej przesłane przez dziennikarzy.

Komunikat po posiedzeniu RPP

W komunikacie inwestorzy będą szukać zmian w retoryce RPP, która w ostatnim czasie nie zbacza z wyznaczonego kursu. Jednak sytuację Rady skomplikowały najnowsze dane o inflacji oraz słaby złoty.

Roczne tempo wzrostu cen konsumpcyjnych sięgnęło w marcu 3,2 proc., wobec 2,4 proc. w lutym, wynika z danych GUS. Warto podkreślić, że od kilku miesięcy Polska jest krajem o najwyższej inflacji w Unii Europejskiej.

Stopy procentowe to potężne narzędzie oddziaływania na gospodarkę. Wpływają nie tylko na wysokość odsetek, jakie bank wypłaca od oszczędności czy na wysokość rat kredytu, ale też na kurs rodzimej waluty i poziom cen.

Inne banki centralne w regionie również cięły stopy, jednak teraz wysyłają sygnały o możliwych podwyżkach, szczególnie w sytuacji, gdyby inflacja okazała się zbyt wysoka (niskie stopy napędzają wzrost cen). Natomiast RPP do tej pory nie zmieniła retoryki. "Wyższa inflacja w marcu zostanie potraktowana jako początek oczekiwanej serii wyższych odczytów i na razie – zignorowana" – ocenili ekonomiści mBanku w środę rano, jeszcze przed decyzją RPP.

Prócz inflacji czynnikiem, który może zachęcić RPP do pewnej korekty retoryki, może być też osłabienie złotego. Wprawdzie w ostatnich dniach złoty zaczął odrabiać straty, ale na początku zeszłego tygodnia był najsłabszy wobec euro od 12 lat.

Zdaniem niektórych ekonomistów, najważniejszym aspektem środowego posiedzenia RPP jest właśnie kwestia kursu walutowego – Ewentualna modyfikacja regularnie powtarzanego w komunikatach RPP zdania o niedostatecznej reakcji kursu walutowego na obniżkę stóp procentowych byłaby sygnałem wrażliwości RPP na widoczną ostatnio presję na złotego – ocenili ekonomiści PKO BP.

Zdaniem ekonomistów z Banku Pekao, w świetle ostatniego osłabienia złotego, RPP zmieni fragmenty komunikatu dotyczące polityki kursowej i zachowania kursu walutowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(166)
Hubi z W-wy
3 lata temu
Brawo RPP 👍 Polityka rządu PiS oraz NBP nastawione są na maksymalny wzrost PKB i tworzenie miejsc pracy dla Polaków 🇵🇱 = za PO to by 10 razy wzroslo pkb !? - Dobrze ze PiS rzadzi ! --- To są jedyne „problemy” dojrzalej demokracji? Nareszcie zyjemy w normalnym panstwie. Wolnosc slowa, pluralizm opinii i mediow jak nigdy dotychczas, a gospodarka pomimo pandemii trzyma sie niezle (bezrobocie 3.1% - najnizsze w Europie, wg Eurostatu). Mieszkalem w wielu krajach i widze, ze Polacy to madry narod! Kazdy rozsadny czlowiek wybierze Prawo i Sprawiedliwosc a nie Hipokryzje i Arogancje okraszone Lenistwem i Niekompetencja! BRAWO PIS ! BARDZO DOBRZE , MĄDRA DECYZJA !
Alek
3 lata temu
No i tak trzymać bezrobocie spada. Banki nie gnębią obywateli w końcu sie rozwijamy ani zawsze w tylle przez te banki... A w Holandii wszystko zamknięte i godzina policyjna!! TO CZY TAM LEPIEJ ?
POL
3 lata temu
Dzięki , wilkie dzięki płacę kredyt , dzięki wam żyje mi się cudownie, martwi mnie powrót tamtych..... nierządów.... po-ko-komuny
stary zgred
3 lata temu
Kto narzeka na niskie stopy procentowe? Ci, którzy w ramach jakiegoś układu, przekrętu, szybko dorobili się większych pieniędzy i teraz chcą, żeby sobie leżały w banku, a oni będą leżeć na Seszelach za odsetki. 90% ludzi ma problem ze spłacaniem kredytów, a ci, którzy mają firmy i inwencję, obracają pieniędzmi. -- Brawo !! -- Tylko rozsądek prezesa NBP, może nas uratować :)
Bob
3 lata temu
Brałem kredyt jeszcze za PO wtedy rata wynosiła 1500zl przy zarobkach 2500netto teraz dzięki PiS rata spadła do 1100zl a zarabiam 3500netto
...
Następna strona