Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Przemysław Kwiecień
Przemysław Kwiecień
|

Kursy walut. Złoty nad przepaścią

13
Podziel się:

Umacniający się dolar zaczyna coraz bardziej szkodzić polskiemu złotemu. Do tego polityka pieniężna NBP sprawiła, że nawet w okresie dobrych nastrojów na rynkach globalnych złoty był słaby, zaś teraz znajduje się "nad przepaścią”.

Kursy walut. Złoty nad przepaścią
Kursy walut. W środę złoty kosztuje 4,62 za euro. (Adobe Stock)

Wtorek był dniem mieszanych nastrojów na rynku. Tendencją, która się wyróżniała było umacnianie się dolara amerykańskiego, a to z kolei zaczyna coraz bardziej szkodzić polskiemu złotemu. Do tej pory bowiem ruchy na globalnych rynkach naprawdę są nieduże.

Sygnałem, że "coś” zaczyna się dziać są zmiany ceny ropy. Wczoraj jej cena mocna spadała drugi dzień w ciągu ostatnich dwóch tygodni i jest już kilkanaście procent poniżej niedawnych szczytów.

Oczywiście wcześniej ceny bardzo szybko rosły, a teraz doszło jeszcze widmo przedłużających się restrykcji, jednak swoją rolę odegrały rosnące rentowności i umocnienie się dolara (ropa swoją drogą przyczyniła się do wzrostu rentowności, teraz ten mechanizm zadziałał stabilizująco w drugą stronę).

Zobacz także: Kościński zapowiedział reset podatkowy. To może być rewolucja. Ekonomista komentuje

Ochłodzenie rynkowych nastrojów oznaczało lekki spadek rentowności obligacji, ale dolar umacniał się dalej. Tak jak początkowo nie reagował na wzrost rentowności, tak teraz kontynuuje ruch pomimo ich zatrzymania. Na parze eurodolara znaleźliśmy się zatem ponownie na kluczowym wsparciu (1,1835) i jego przełamanie (a co za tym idzie, dalsze umocnienie dolara) może mieć coraz większy wpływ na inne rynki.

Jednym z takich rynków jest złoty. Polityka pieniężna NBP sprawiła, że nawet w okresie dobrych nastrojów na rynkach globalnych złoty był słaby, zaś teraz, przy jeszcze niewielkich ruchach, znajduje się "nad przepaścią”. Mam na myśli kurs względem euro, który znajduje się na szczytach kolejno z wiosennej paniki i jesiennego osłabienia (druga fala pandemii i znacznie mniejsze już, ale jednak wyraźne, spadki na giełdach).

Z jednej strony te poziomy zatrzymały wyprzedaż złotego 3-krotnie (wliczając zaaranżowany przez NBP ruch na koniec grudnia), z drugiej jeśli dojdzie do większego przesilenia na rynkach globalnych, nasza waluta może znacząco stracić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
xtb
KOMENTARZE
(13)
Pis tubo
3 lata temu
Co prawda w komentarzach boli że usuwacie zasługi pis nacjonalistów.Polacy znowu będą milionerami jak w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku.
Finansista
3 lata temu
To co się dzieje że złotym to wyłączne manipulacje na kursie NBP i prezesa Glapińskiego. Ten niby demiurg finansowy wymyślił numer że jedną ręką PiS daje ale dwoma odbiera a ciemny lud ma myśleć że coś dostaje bo PiS jest taki dobry i coś daje. Nie tylko że nic nie daje ale nas łupi jak żaden rząd po 1989 r. Deficyt budżetowy,wysika inflacja i wysokie ceny , prawie zerowe oprocentowanie wkładów na lokatach a teraz złotówka która czyści buty dolarowi , frankowi , euro czy funtowi. Tak to jest jak władzę sprawują dyletanci i hochsztaplerzy dla których liczy się tylko ich koryto i władza a nie dobro kraju i jego obywateli.
Polak
3 lata temu
Uwazam, że NBP doprowadza do upadku polskiej waluty i powinno za to odpowiedzoec.
Abp
3 lata temu
Wkrótce relacja między funtem, złotówką i dolarem będzie taka, że funt złotówek będzie kosztował dolara. Brawo NBP.
yyyyy
3 lata temu
pis celowo niszczy polską zlotówke.......