Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. OPM
|

Likwidacja OFE. Opozycja nie przebiera w słowach

21
Podziel się

Rządowa reforma OFE to - zdaniem Koalicji Obywatelskiej - wybór, czy obciąć sobie prawą rękę, czy lewą nogę. Posłanki KO wypominają rządowi, że likwidacja OFE oznacza stratę pieniędzy w każdym przypadku.

Likwidacja OFE. Opozycja nie przebiera w słowach
Pieniądze na emeryturę. Spór o likwidację OFE (Adobe Stock)
bDIOfodN

"Rządowa reforma OFE sprowadza się do wyboru, który można porównać do decyzji, czy obciąć sobie prawą rękę, czy lewą nogę" - mówiły na wtorkowej konferencji prasowej posłanki KO Izabela Leszczyna i Joanna Frydrych.

Posłanki zorganizowały konferencję w związku z projektem reformy OFE, przygotowanym przez rząd i zaakceptowanym już przez Stały Komitet Rady Ministrów.

bDIOfodP

Joanna Frydrych przypomniała, że w myśl reformy OFE, przeprowadzonej przez rząd PO w 2014 roku, część składki (7,3 proc.) została przekazana na indywidualne subkonta emerytalne w ZUS.

Zobacz także: PSL zachęca przedsiębiorców do pozwów. "Telefony się urywają"

Rząd PiS już w 2016 roku zapowiedział likwidację OFE. Jak dodała Frydrych, w myśl projektu, pozostające w OFE pieniądze można przekazać na Indywidualne Konta Emerytalne w ZUS, co powoduje, że traci się 15 proc. oszczędności. Natomiast alternatywna możliwość - przekazanie pieniędzy na podstawowe konto w ZUS - skutkuje utratą prawa do dziedziczenia.

bDIOfodV

- Ten wybór to tak jakby wybierać, czy uciąć sobie prawą rękę, czy lewą nogę - oceniła Frydrych. - I tak się traci, i tak się traci, nie ma tu dobrego wyboru - dodała Izabela Leszczyna.

Podkreśliła, że likwidacja OFE oznacza nacjonalizację dużej części rynku kapitałowego i przejęcie go przez państwowy Polski Fundusz Rozwoju. - Grube miliony znów popłyną do PiS-owskich nominatów, albo będą inwestowane w CPK lub przekop Mierzei Wiślanej - zaznaczyła posłanka KO.

Projekt rządowej ustawy zakłada, że uczestnicy OFE będą mogli wybrać, czy zgromadzone środki trafią na IKE, czy zostaną przeniesione na konto w ZUS.

bDIOfodW

Przekazanie pieniędzy na IKE (jeśli ktoś nie podejmie żadnej decyzji, nastąpi to automatycznie) oznacza pobranie tzw. opłata przekształceniowej w wysokości 15 proc. wartości aktywów OFE.

Wpływy z opłaty, które zasilą Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, mają wynieść ok. 11 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIOfoeq
Źródło:
KOMENTARZE
(21)
Złodzieje
6 dni temu
PO kradli.. PIS kradną.. Polityk ma złodziejstwa w swoim DNA
OFE to przekr...
6 dni temu
OFE to najwiekszy przekret 100-lecia w polskim systemie emerytalnym. 150 mld zl zrekturyzowano w postaci obligacji, ale kase trzeba bedzie odpracowac. Teraz zabierze sie 11-15 mld zl, ktore poprostu przepadna. W sumie OFE kosztowac nas bedzie lacznie z placami i premiami dla pracownilkow ubezpieczalni no i chyba z kasa dla udzialowcow oraz waloryzacja subkonta i konta w ZUS co najmniej 500 mld zl lub wiecej, a pozytku wiekszego dla emeryta raczej nie widac.
kkfadek
6 dni temu
Od początku te całe ofe za Buzka skrojone to był wielki szwindel. Nalży go szybko zamknąć by banksterzy dalej nas nie doili.
bDIOfoer
Anty
6 dni temu
Ja tam za obecna władzą nie jestem ale poprzednia też mnie i to w świetle prawa oskubała
Matt
6 dni temu
Buzek, Balcerowicz... wszystkich by trzeba pociągnąć do odpowiedzialności.
...
Następna strona