Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Niespodziewany zwrot na kursach walut. Euro w kilka godzin staniało aż o 6 groszy

32
Podziel się:

Jeszcze rano eksperci wskazywali, że złoty jest najsłabszy od ponad roku. Kurs euro sięgał prawie 4,65 zł. Po południu układ sił niespodziewanie się odwrócił. W krótkim czasie notowania wspólnej waluty bardzo mocno poleciały w dół.

Niespodziewany zwrot na kursach walut. Euro w kilka godzin staniało aż o 6 groszy
Kursy walut. Co z notowaniami euro? (money.pl, Rafał Parczewski)

"Notowania euro testują w czwartek 4,6450 (półroczne maksima), a kurs dolara pierwszy raz od ponad roku przebił poziom 4,01. Miks globalnych ryzyk i lokalnych czynników sprawia, że perspektywy dla złotego są mocno niekorzystne" - wskazywali rano eksperci TMS Brokers.

Zupełnie nie spodziewali się tego, co wydarzy się chwilę później. Po godzinie 12.00 kursy obcych walut nagle gwałtownie zaczęły spadać. W przypadku euro mowa o zjeździe z niemal 4,65 zł do obecnych niecałych 4,59 zł. W przypadku wspólnej waluty nie często mamy do czynienia z tak dużymi wahaniami i to w ciągu 2-3 godzin.

Podobnie prezentuje się wykres kursu franka. Szwajcarska waluta chwilę po godzinie 12:00 była wyceniana na prawie 4,29 zł. Teraz chodzi po 4,24 zł. Równocześnie notowania dolara spadły z 4,01 do 3,96 zł.

Taka zmiana kursów jest korzystna np. z perspektywy frankowiczów, bo ich raty przeliczane według tańszego franka są niższe. Silniejszy złoty jest też na rękę importerom, którzy za sprowadzane towary mogą zapłacić mniej.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Co się stało i co dalej?

Co wywołało tak drastyczny spadek kursów? W ocenie ekonomisty Banku Millennium, Mateusza Sutowicza, złoty istotnie się umocnił w związku z m.in. publikacją protokołu z ostatniego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP).

Okazało się, że bankierzy na początku września głosowali w sprawie drastycznej podwyżki stóp procentowych w Polsce. Wniosek o wzrost głównej stawki z 0,1 do aż 2 proc. nie znalazł większości i nie przeszedł, ale jest to ważny sygnał dla rynków finansowych. Podwyżka, która co do zasady powinna sprzyjać umocnieniu naszej waluty, może być bliżej niż się do tej pory wydawało.

Na dodatek, w czwartek Narodowy Bank Czech podniósł u siebie w kraju główną stopę procentową silniej od oczekiwań, co zdaniem eksperta Millennium, wsparło waluty regionu.

Tak znaczące umocnienie polskiej waluty może nie być jednak trwałe i nie zmieni postrzegania złotego w dłuższej perspektywie.

- Ogólnie sentyment globalny pozostaje niesprzyjający dla takich walut jak złoty, więc nie popadałbym w optymizm. Ryzykowałbym stwierdzeniem, że w październiku nadal będziemy świadkami osłabienia złotego, które związane będzie z wydarzeniami globalnymi, które powinny ciążyć rynkom na starcie miesiąca - komentuje sytuację Sutowicz, cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
pieniądze
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
ted
3 miesiące temu
Pytanie!! Jak polacy pracujacy za granica moga wzmocnic polska walute?
Ddd
8 miesięcy temu
Euro w Polsce. Jak najszybciej. Żadnych wzrostów,żadnych spadków wartości . Żadnego okradania obywateli wartością ich pieniędzy.
CCCCC
8 miesięcy temu
złotówka jest przeszacowana, euro powinno kosztować 8 zł wg. siły polskiej gospodarki , widać jest dużo do odrobienia.
zxcv
8 miesięcy temu
kapitał spekulacyjny dał znać o sobie
olo
8 miesięcy temu
a czemu kurs gwałtownie zmienił się po godzinie 12 ??? Bo traderzy z USA przyszli do roboty i zrealizowali zyski. To biznes, noc osobistego, a wydalej bawcie się w analizy...
...
Następna strona