Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Rządowe źródełko wysycha. NBP nie ma dobrych wieści dla budżetu państwa

168
Podziel się:

W przyszłym roku Narodowy Bank Polski nie wpłaci wypracowanego zysku do budżetu państwa. Tak wynika z uzasadnienia do projektu budżetu na rok 2023. Jego autorzy jednak podkreślają, że założenie to może się jeszcze zmienić. To jednak byłby cios. Dlaczego? Choćby w tym roku z zysków NBP rząd sfinansował Polakom dodatek węglowy.

Rządowe źródełko wysycha. NBP nie ma dobrych wieści dla budżetu państwa
Budżet państwa na 2023 r. NBP kierowane przez prof. Adama Glapińskiego ma nie wpłacić zysków do budżetu państwa (GETTY, Bloomberg)

"W 2023 r. nie przewiduje się dochodów budżetu państwa z tytułu wpłaty z zysku NBP. Prognoza została przygotowana w oparciu o Plan finansowy Narodowego Banku Polskiego na rok 2022 zatwierdzony uchwałą nr 13/2021 Rady Polityki Pieniężnej z dnia 8 grudnia 2021 r." - piszą autorzy uzasadnienia.

Budżet państwa. NBP nie wpłaci zysków w 2023 r.

Jednak już chwilę później zaznaczają, że wykonanie planowanego wyniku finansowego NBP obciążone jest dużą niepewnością. A zatem powyższe założenie może się jeszcze zmienić.

Wynika to z probabilistycznego charakteru procesów kształtujących ten wynik, nakładającego ograniczenia, występujące na etapie budowy planu, np. w zakresie przyjętych wartości kursu złotego do walut obcych, czy operacji wykonywanych w ramach inwestowania rezerw walutowych oraz prowadzenia polityki pieniężnej. Ponadto poziom wyniku finansowego NBP uzależniony jest od wielu czynników będących poza bezpośrednim wpływem NBP - wyjaśniono.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koszmary prezesa Glapińskiego? Prof. Orłowski: Szef NBP nie wydaje się specjalnie sfrustrowany

Rząd korzystał z zysków NBP w celach politycznych

15 czerwca 2022 r. NBP wpłacił 10 mld 425 mln 792,8 tys. zł do budżetu państwa. To 95 proc. zysku wypracowanego przez NBP w 2021 r. Lwia część z tych pieniędzy posłużyła rządzącym do sfinansowania dodatku węglowego dla Polaków w wysokości 3 tys. zł.

To zresztą nie był pierwszy raz, gdy Prawo i Sprawiedliwość swoją politykę gospodarczą podpiera zyskami wypracowanymi przez bank centralny. W money.pl pisaliśmy, że kiedy w 2019 r. PiS szło do wyborów z hasłem "budżetu zrównoważonego" (sumy przychodów i wydatków są sobie równe), to zrealizowanie tego założenia było możliwe właśnie dzięki temu, że NBP wypracował zyski.

Zresztą konsumowanie zysków NBP jest powszechną praktyką, która zdarzała się również w czasach rządów poprzednich władz. Wezwania do wspierania budżetu wygłaszał choćby Jacek Rostowski, minister finansów za rządów PO-PSL.

Jak zatem bank centralny wypracowuje zyski? Głównie na rezerwach finansowych kraju, w tym przede wszystkim na walutach. Im bardziej złoty się osłabia, tym papierowy zysk NBP jest wyższy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(168)
Zzz
2 lata temu
A kiedy miał dobre tylko wtedy jak dodrukowywać pieniądze i osłabiał złotówkę
Olo
2 lata temu
Hahaha reparacje, zobaczycie te miliardy. Już to widzę jak Niemcy nam płacą po tylu latach. O KPO też zapomnijcie. Najgorszy rząd 3 RP. Do dymisji!!!
Hanys
2 lata temu
przewalili polską kasę to teraz od Niemiec reparacji chcą, i to też przewalą. Na miejscu Niemiec zażądałbym : oddajcie Śląsk, Pomorze, Gdańsk i Prusy Wschodnie to wam zapłacimy. Tym oszustom nie należy się już żadna kasa
zcx
2 lata temu
to dobra wiadomość, będzie szansa na mniejszą marnotrawność.
Polak
2 lata temu
Tusk sprzedał 50% polskich zakładów i Pieniędzy nie ma i nie będzie wyparowały dzika prywatyzacja
...
Następna strona