Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Złoty mocno traci po interwencji NBP. Kursy euro, dolara i franka ostro w górę

19
Podziel się

Sytuacja na rynku walut w tym tygodniu była bardzo stabilna. Aż do piątkowego południa. Nagle polska waluta wyraźnie zaczęła tracić na wartości. W kilka godzin kursy najważniejszych walut poszły w górę po kilka groszy. Oczy ekonomistów zwrócone są na NBP.

Złoty mocno traci po interwencji NBP. Kursy euro, dolara i franka ostro w górę
Narodowy Bank Polski zamieszał na rynku walut. (Flickr | money.pl, NBP | DS)
bDzyyBxN

Takiej końcówki tygodnia na rynkach finansowych trudno było oczekiwać. Polska waluta ostatnio była dość mocna, a kurs euro był na najniższym poziomie od 3 miesięcy. Niespodziewanie w piątkowe południe sytuacja się odmieniła.

Notowania euro w kilka godzin wzrosły z 4,44 zł powyżej 4,50 zł. W tym samym czasie dolar zdrożał z 3,62 do prawie 3,68 zł. Za franka trzeba było znowu dać ponad 4,15 zł, a jeszcze rano chodził po 4,09 zł.

bDzyyBxP

Ostatni raz z tak dużymi wahaniami kursów w ciągu jednego dnia mieliśmy do czynienia w marcu, gdy na rynkach finansowych panowała panika związana z epidemią koronawirusa.

Zobacz także: mBank webinar odc. 6: Nie wszystko złoto co się świeci, czyli pułapki wyświechtanych cytatów

Skąd tak nagłe osłabienie złotego? Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak sugeruje, że to sprawka NBP.

bDzyyBxV

Nie jest w tym odosobniony. W mediach społecznościowych ironicznie na ten temat wypowiedział się też główny ekonomista Credit Agricole Jakub Borowski.

"A tak dobrze nam się dzisiaj rozmawiało o stabilnym kursie złotego, silnej pozycji konkurencyjnej polskich eksporterów radzących sobie dobrze bez dużej deprecjacji złotego i nadwyżce w obrotach bieżących jako kotwicy dla kursu euro w warunkach globalnych wstrząsów..." - napisał na twitterze Borowski.

bDzyyBxW

"Pierwszy raz od 2013 roku Narodowy Bank Polski sprzedaje złotego na rynku walutowym" - zauważa Konrad Białas, analityk Domu Maklerskiego TMS.

Dodaje, że zwykle bank centralny interweniował na rynku w celu stabilizacji kursu i zahamowania wyprzedaży złotego, stąd dzisiejsza decyzja tym bardziej jest zaskakująca.

"Rada Polityki Pieniężnej w protokole po posiedzeniu już kilkukrotnie zwracała uwagę na 'brak wyraźnego i trwalszego dostosowania kursu złotego do globalnego wstrząsu wywołanego pandemią oraz poluzowania polityki pieniężnej NBP'. Wygląda na to, że dziś bank postanowił 'pomóc' w dostosowaniu kursu" - komentuje Białas.

bDzyyBxX

Wątpi jednak, aby taka polityka była skuteczna. Sugeruje, że jeśli na rynkach zewnętrznych podtrzymają się pozytywne nastroje i apetyt na ryzyko wywołany oczekiwaniami szybszego ożywienia gospodarczego w 2021 roku, osłabiony złoty jest tak naprawdę zaproszeniem inwestorów do wejścia na polski rynek po niższej, bardziej atrakcyjnej cenie.

"Jedyną rzeczą, którą takimi działaniami można trwale osłabić, to wiarygodność NBP" - ostrzega.

bDzyyByq
pieniądze
wiadomości
forex
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Ciocia
miesiąc temu
NBP nie jest niezależną instytucją.
Obserwator
miesiąc temu
"Gotówki mamy pod dostatkiem". (koniec cytatu)
stapcz
miesiąc temu
To było kwestią czasu. Nie da się dalej pudrować rzeczywistości. Może NBP jeszcze ze dwa razy załata dziury ale dłużej nie ma skąd brać.
bDzyyByr
Mafia PiS
miesiąc temu
Może kupowali miliony dolarów na zapłatę za wirtualne respiratory...
Ron
miesiąc temu
Ciąg dalszy ograbiania społeczeństwa przez gapę i tym podobnych, a problem oszustwa na kredytach pseudo walutowych nadal systemowo nie rozwiązany!
...
Następna strona