Ludzie młodzi, w wieku do 26. roku życia, zwykle studiują lub dopiero wkraczają na rynek pracy. Chcą się usamodzielnić, ale warunki ekonomiczne im często na to nie pozwalają. Polski Instytut Ekonomiczny wskazuje, że niemal 50 proc. młodych Polaków, w wieku od 18 do 34. lat, nadal mieszka z rodzicami. By ułatwić im wejście w dorosłe życie, polski rząd wprowadził ulgę podatkową dla osób w wieku do 26 lat. Co później? Jak takie osoby mają przygotować się na wyższe obciążenia podatkowe?
Każdy podatnik, który w ubiegłym roku pozyskiwał przychody z opodatkowanych źródeł, musi się z nich rozliczyć z fiskusem. Wielu Polaków może skorzystać z preferencyjnego rozliczenia razem ze współmałżonkiem. Polski Ład z 2022 roku wprowadził wiele zmian w tym zakresie. Sprawdź, jak wygląda wspólne rozliczenie małżonków w Nowym Ładzie.
Od 2021 roku w Polsce właściciele spółek mogą korzystać z preferencji w opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w postaci tak zwanego estońskiego CIT. Pozwala on na odprowadzanie podatku dochodowego od osób prawnych dopiero w momencie wypłaty zysku ze spółki. Dopóki zyski te są inwestowane w rozwój firmy, CIT nie jest naliczany. Nie trzeba więc odprowadzać zaliczek na podatek dochodowy. Nie wszyscy podatnicy mogą korzystać z CIT-u estońskiego - warunki są określone ustawowo. Kiedy można stracić prawo do opłacania CIT według zasad estońskich?
W Polsce istnieją cztery odmienne metody opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Zasadniczo osoby uzyskujące zarobki z tytułu pracy zawodowej rozliczają się z fiskusem z wykorzystaniem zasad ogólnych, przy użyciu skali podatkowej. Przedsiębiorcy również mogą przy rejestracji działalności w CEIDG wybrać taką metodę opodatkowania PIT. Obowiązują przy niej dwa progi. Zobacz, czym jest drugi próg i jak policzyć, czy dana osoba go nie przekroczyła.
W polskim systemie fiskalnym istnieje wiele różnego rodzaju podatków, w tym daninę od wzbogacenia się. Czym ona jest i kto musi ją płacić? W jakich okolicznościach wymagane jest odprowadzenie do urzędu skarbowego podatku od wzbogacenia się?
Posiadanie ziemi rolnej powoduje, że jesteś obłożony szczególnego rodzaju daniną publiczną. Sprawdź, kto płaci podatek rolny i w jakiej wysokości powinien on zostać odprowadzony do urzędu skarbowego.