Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
HTO
|
aktualizacja

Abonament RTV: Poczta Polska wyjaśnia, do kogo zapuka kontroler

567
Podziel się:

Poczta Polska odniosła się do tematu kontroli w domach, które mają na celu sprawdzenie odbiorników radiowych i telewizyjnych i opłacanego abonamentu RTV. W opublikowanym komunikacie wskazała, kto jest upoważniony do jej przeprowadzenia, a także kogo mogą odwiedzić pracownicy poczty.

Abonament RTV: Poczta Polska wyjaśnia, do kogo zapuka kontroler
Poczta Polska opublikowała komunikat, w którym zaprzeczyła, że kontrole w domach przeprowadzają listonosze (Adobe Stock, Andrzej Rostek)

Poczta Polska odniosła się do kontroli, które przeprowadza, aby sprawdzić, czy w domach znajdują się zarejestrowane odbiorniki radiowe i telewizyjne. Przypomnijmy, że abonament jest obowiązkowy i od 1 stycznia 2023 r. wynosi 8,70 zł miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor.

Za niezarejestrowanie odbiornika i brak opłat abonamentowych grozi wysoka kara. Wynosi ona 30-krotność miesięcznej stawki tej opłaty, czyli w przypadku telewizora będzie to kwota przekraczająca 800 zł.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Ekonomista pokazuje, co się stało z ceną oleju. "Z 5 zł podrożał do 15 zł w dwa lata"

Kto przeprowadza kontrolę?

Poczta Polska opublikowała komunikat, w którym wyjaśniła najczęstsze mity związane z kontrolą. Przypomniała m.in., że nie dokonują ich listonosze, ale upoważnieni pracownicy Centrum Obsługi Finansowej Poczty Polskiej, którzy muszą się przed wejściem do domu wylegitymować.

Choć kontrole są przeprowadzane w całym kraju i są planowane oraz systematyczne, to zadania wykonuje nie więcej niż kilkudziesięciu kontrolerów. Co więcej, Poczta Polska zdementowała pogłoski, które mówią o masowych wizytach w polskich domach. W przedstawionym komunikacie podmiot przyznał, że skupia się na kontrolowaniu firm i instytucji. Jak czytamy, liczba wizyt w domach "jest znikoma i stanowi jedynie odsetek wszystkich kontroli".

Poczta korzysta ze swojej bazy abonenckiej

Poczta odniosła się również do zarzutów, które dotyczą rzekomych niejawnych baz danych, na podstawie których typuje domostwa do kontroli. W materiale zapewniła jednak, że posługuje się swoją listę abonamentową oraz ogólnodostępnymi informacjami, które udostępniane są przez Centralny Wykaz Obiektów Hotelarskich czy Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Poczta Poczta zaznaczyła, że każdy zakupiony telewizor i radio powinny być zarejestrowane oraz trzeba od nich płacić abonament, który jest obowiązkiem podatkowym.

Wiele osób zastanawia się, czy ktoś, kto w ogóle nie ogląda telewizji i korzysta wyłącznie z portali streamingowych, musi również uiszczać abonament. Poczta przekazała, że "ustawa określa domniemanie użytkowania". Domniemywa się więc, że osoba, która posiada odbiornik radiowy lub telewizyjnym używa go i trzeba od niego płacić podatek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
prawo
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(567)
Dziadek 80+
3 tyg. temu
Albo reklamy albo opłaty za RTV
Mea
6 miesięcy temu
Telewizja publiczna powinna być za darmo,w ramach rozwijania ,poszerzania horyzontu wiedzy o otaczającym nas świecie. Moze powinno być głosowanie,kto za ,kto przeciw?
Ola1
6 miesięcy temu
Moje pieniądze na TVP poszły z moich podatków!!! Rząd im dopłaca więc maja!!!
Cenzor
6 miesięcy temu
Czyli będą chodzić do tych co płacili a tych co nie płacili omijali . A była świetna okazja ale by ta okazję wykorzystać trzeba było mieć rozum . Ale kto w PiS coś takiego posiada to w ich szeregach unikat .
Sonia
6 miesięcy temu
Kazdy prawdziwny patryjota placi uczciwie podatek na TVP. Pozostali nienawidza Polski
...
Następna strona