Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
AKL
|

Bat na podatnika. Nowe uprawnienia skarbówki

33
Podziel się

Zalegasz skarbówce ponad 5 tys. zł? Będzie mogła zająć ci na 36 godzin samochód albo towar. Taką zmianę ma przewidywać projekt nowelizacji ustawy o KAS.

Bat na podatnika. Nowe uprawnienia skarbówki
Skarbówka ma zyskać nowe uprawnienia (money.pl, Rafał Parczewski)
bEgQdoQB

O projektowanych zmianach pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Projekt nowelizacji ustawy o KAS nie został on jeszcze przekazany do konsultacji publicznych. Krajowa Administracja Skarbowa zyskałaby nowe możliwości egzekwowania zaległych podatków. Jednym z nich ma być tymczasowe zajęcie ruchomości. Samochód, maszyny czy towar skarbówka mogłaby zająć na 36 godzin. Ma to dotyczyć sytuacji, gdy podatnik ma zaległości przekraczające 5 tys. zł.

Jak to ma wyglądać w praktyce? Jak pisze "Dziennik Gazeta prawna", jeśli pracownik skarbówki w trakcie kontroli ustali, że w stosunku do podatnika jest już prowadzona egzekucja administracyjna (co oznacza, że podatnik jest już dłużnikiem), to dokona tymczasowego zajęcia.

bEgQdoQD
Zobacz także: Nowe obostrzenia. Sonik: czujemy się ofiarą

Organ prowadzący kontrolę będzie sprawdzał przesłanki zajęcia i jeśli je zatwierdzi, to zajęcie tymczasowe zmieni się w stałe i skarbówka będzie mogła zajęte ruchomości sprzedać. Jak tego uniknąć? Podatnik będzie musiał przedstawić dowód, że zapłacił dług albo skorzystał z umorzenia, zobowiązanie się przedawniło, termin wykonania obowiązku został odroczony, należność została rozłożona na raty, lub że zobowiązanie dotyczy innej osoby. Będzie mógł też złożyć skargę. Będzie miał na to 14 dni.

bEgQdoQJ

Eksperci uważają, że propozycje idą za daleko. - Towar i np. samochód będą "zamrożone" na skutek decyzji inspektora co najmniej przez 36 godzin, a z tej decyzji nikomu nie będzie musiał się on tłumaczyć. Obawiam się też, że niektórzy inspektorzy będą wywierali presję na przedsiębiorców, dając im do zrozumienia, że mogą "zamrozić" firmę na 36 godzin, co spowoduje np. brak realizacji zamówień i uruchomienie kar umownych - ocenia cytowany przez gazetę Przemysław D. Antas, radca prawny i doradca podatkowy z Antas Tax & Antas Legal.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEgQdoRe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(33)
WincentyWielk...
7 miesięcy temu
Tez mam bat na skarbowke, jak najwiecej swoje wydatki po za krajem
fiskalizm
7 miesięcy temu
to najlepszy smar na gilotyny.
gość
7 miesięcy temu
Zamiast rozłożyć na raty z odsetkami, to lepiej od razu wykończyć i dobić. Jak zajmą sprzęt potrzebny do pracy, to niby jak dłużnik ma zarobić na spłatę zaległości.
bEgQdoRf
stary49
7 miesięcy temu
to juz pelna paranoja
izik
7 miesięcy temu
no a na limuzyny, na remont prezydenckich apartamentów, na TVPis 2 MILIARDY , na ekran multimedialny, na Sasinowe wpadki na Rydzyka ... no skąd brać - brać od Polaka wyrobnika
...
Następna strona