Minister odpowiada nominatowi Trumpa. "Żaden ambsadaor nie będzie nam dyktował, jakie podatki wprowadzamy"
- Żaden ambsadaor żadnego kraju nie będzie nam dyktował, jakie podatki wprowadzamy - powiedział w programie TVN24 "Jeden na jeden" minister finansów Andrzej Domański, który był pytany o wypowiedź przyszłego ambasadora USA, któy stwierdził że wprowadzenie podatku cyfrowego zaszkodzi Polsce i jej relacjom z USA.
- Ministerstwo Cyfryzacji pracuje nad podatkiem cyfrowym, który miałby wprowadzić większe pieniądze do budżetu państwa od dużych korporacji, które tutaj pracują - zapowiedział w poniedziałek wicepremier i szef resortu cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.
Podatek cyfrowy. Minister finansów komentuje
Zaznaczył, że podatek cyfrowy funkcjonuje w innych państwach Unii Europejskiej, jak Francja, Włochy, Hiszpania, Austria, ale też poza UE - w Wielkiej Brytanii.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turcja liczy na Polskę? "Sytuacja geopolityczna się zmienia"
Reakcja na tą zapowiedź była bardzo szybko. W poniedziałek, nominowany przez Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA w Polsce Tom Rose, poinformował na platformie X, że wprowadzenie podatku cyfrowego zaszkodzi Polsce i jej relacjom z USA, a prezydent Trump dokona odwetu.
- Żaden ambsadaor żadnego kraju nie będzie nam dyktował, jakie podatki wprowadzamy - powiedział w programie TVN24 "Jeden na jeden" minister finansów Andrzej Domański, który był pytany o wypowiedź przyszłego ambasadora USA.
Domański dodał, że ministerstwo nie pracuje obecnie nad podatkiem cyfrowym.
Dopytywany, czy jest za podatkiem cyfrowym, odpowiedział: jestem za tym, żeby firmy płaciły podatki w Polsce, szczególne takie, które osiągają potężne dochody.
Trwa dyskusja o podatku cyfrowym
Premier Donald Tusk w środę powiedział, że podatek na big techy może zostanie nałożony, a może nie.
- Mamy dzisiaj na świecie do czynienia z nowymi trendami jeśli chodzi o politykę celną, podatkową i zgodnie z tym nowym trendem mogę powiedzieć: może te podatki nałożymy, a może nie nałożymy - oświadczył Tusk.
Według unijnego komisarza ds. handlu, Marosza Szefczovicza, rynek europejski stanowi dla części amerykańskich gigantów źródło nawet 40 proc. ich przychodów. Usługi cyfrowe to również obszar, w którym Stany Zjednoczone mają dużą nadwyżkę wynoszącą 109 mld euro (w zakresie wymiany towarów Unia Europejska osiąga nadwyżkę w wysokości 157 mld euro).