Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Patrycja Klimek
|

PIT 2024. Od kiedy można składać deklaracje za 2023 rok? Termin coraz bliżej

3
Podziel się:

Już niebawem miliony Polaków będzie mogło rozliczyć deklaracje podatkowe za 2023 rok. Termin składania dokumentów do fiskusa jest określony przepisami prawa. Kiedy należy rozliczyć ubiegłoroczny PIT? Jak to zrobić?

PIT 2024. Od kiedy można składać deklaracje za 2023 rok? Termin coraz bliżej
PIT za 2023. Niebawem ruszą rozliczenia (Adobe Stock)

Wkrótce w serwisie Twój e-PIT podatnikom zostaną udostępnione wstępnie wypełnione rozliczenia podatkowe za 2023 rok. Chociaż usługa jest obecnie najpopularniejszą drogą złożenia deklaracji, dokumenty do urzędu skarbowego można również złożyć w formie papierowej. W jakim terminie należy to zrobić? O czym należy pamiętać, rozliczając podatek w 2024 roku?

Od kiedy można składać PIT za 2023 rok? Termin jest określony

Możliwość składania deklaracji podatkowych dla większości Polaków rozpocznie się w czwartek 15 lutego. W tym dniu w serwisie Twój e-PIT udostępnione zostaną dokumenty wstępnie wypełnione przez Krajową Administrację Skarbową. Rozliczenia PIT będzie można składać przez kilka tygodni - należy jednak zrobić to najpóźniej do 30 kwietnia 2024 roku.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wysyp takich ogłoszeń w skrzynkach. Ostrzega: są niebezpieczni

Osoby, które będą chciały złożyć deklaracje podatkowe w formie papierowej, powinny pamiętać, że w przypadku ich wysyłki, dokumenty powinny zostać nadane w placówce pocztowej operatora publicznego (Poczty Polskiej) przed upływem ustawowego terminu na złożenie zeznania, a więc przed końcem kwietnia.

Twój e-PIT. Jak rozliczyć zeznanie przez internet?

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Finansów, najpopularniejszą obecnie formą składania deklaracji podatkowych, jest przesłanie dokumentów za pomocą usługi Twój e-PIT. Osoby, które zdecydują się rozliczyć za jej pośrednictwem mogą zaakceptować dane, bądź wprowadzić zmiany, a także odrzucić przygotowane zeznanie, rozliczając się w innej formie.

Warto pamiętać, że we wstępnie wypełnionych deklaracjach nie zostaną ujęte niektóre ulgi i odliczenia - należy dodać je samodzielnie. Jak przypomina rządowy portal podatki.gov.pl, osoby rozliczające podatek przez internet powinny pamiętać o sprawdzeniu poprawności danych.

Rozliczenie PIT. Czy deklaracje prześlą się same?

Jak przypomniano w rządowym serwisie, "jeżeli w informacjach od płatników masz wykazane wyłącznie przychody zwolnione (ulga dla młodych, ulga na powrót, ulga dla rodzin 4+, ulga dla pracujących seniorów) - wówczas 30 kwietnia 2024 r. Twoje zeznanie nie zostanie automatycznie zaakceptowane". Co jednak kluczowe, dotyczy to deklaracji PIT-37.

Zwrot podatku za 2023 rok. W jakim terminie?

Część podatników w 2024 roku może liczyć na zwrot ewentualnej nadpłaty podatków. Kiedy trafi ona na ich konta? Jak wyjaśnia resort finansów, dla zeznań złożonych w formie elektronicznej, standardowy termin zwrotu podatku wynosi 45 dni, licząc od dnia wysłania zeznania. Dłużej na zwrot nadpłaty poczekają osoby, które zdecydują się rozliczyć podatek na papierowych formularzach. Wówczas Urząd Skarbowy wypłaci pieniądze w terminie do 3 miesięcy od złożenia zeznania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Jaga
3 miesiące temu
Próbuję wysłać, no ma spory zwrot no ale nie idzie, nie działa dziadostwo!
emeryt
3 miesiące temu
Największe sukcesy PiS: trzykrotnie większe ubóstwo niż za czasu rządów PO, ceny w sklepach, które wzrosły od 30 do 150 proc. oraz ogromnej inflacja, która zjada dwie emerytury w roku.
pani
3 miesiące temu
Dopiero 15 lutego a podobno mamy 4 miesiące na rozliczenie.