Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Podatek cukrowy wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę

2104
Podziel się:

To koniec marzeń m.in. producentów napojów słodkich o tym, że rządzący odroczą wejście w życie tzw. podatku cukrowego. Prezydent Andrzej Duda właśnie podpisał ustawę, która wprowadzi w życie nową daninę od początku 2021 roku.

Podatek cukrowy wejdzie w życie. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda (na zdjęciu) podpisał ustawę wprowadzającą podatek cukrowy. (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Od początku 2021 roku wejdzie w życie podatek cukrowy, ukryty pod płaszczykiem "promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów". Bo chociaż rządzący przekonują, że nowa danina ma na celu zmianę nawyków żywieniowych Polaków, to jednak opłatę będą musieli uiścić producenci stosujący cukier w swoich produktach.

Podatek cukrowy, czyli dodatkowa opłata od słodzonych napojów i alkoholu sprzedawanego w małych opakowaniach, od początku budzi spore kontrowersje szczególnie w branży spożywczej, rolniczej i sadowniczej. Ich przedstawiciele wskazują, że na skutek nowych regulacji pracę może stracić kilkanaście tysięcy ludzi.

W skład podatku ma wchodzić opłata stała i zmienna. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, a dodatek to 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej.

Zobacz także: Zobacz: Nowy podatek. "Wiele firm zbankrutuje"

Pierwszy raz temat podatku na agendzie pojawił się pod koniec 2019 roku. W lutym prace nad daniną znacznie przyspieszyły i szybko przeszły przez Sejm. Miesiąc później z nowym podatkiem nie zgodził się jednak Senat.

W międzyczasie Polskę i świat sparaliżowała pandemia koronawirusa. Jako że skutki gospodarcze wywołane przez SARS-CoV-2 były w tamtym okresie trudne do oszacowania, rząd zdecydował się zawiesić prace nad nowym podatkiem.

Słowo "zawiesić" jest tutaj kluczowe. Ustawa wylądowała w sejmowej zamrażarce. Do czasu, aż w lipcu nie przypomniał o niej wiceminister Janusz Cieszyński. Wskazał on jednak, że danina ma wejść w życie od 2021 roku. To stworzyło nowy problem, bowiem na "zamrożonej" ustawie widniała inna data: 1 lipca 2020 roku.

Na to również rządzący znaleźli rozwiązanie. Posłowie rządzącej większości w tzw. ustawie covidowej znowelizowali ustawę... której jeszcze nie było w polskim systemie prawnym. "Przysłowiowy Rubikon został przekroczony" - komentował na Twitterze ten ruch dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gartner.

Sposób, w jaki zostało odroczone wejście w życie podatku, wzbudził sprzeciw nie tylko producentów żywności, ale również prawników i konstytucjonalistów. Padły nawet słowa o naruszeniu ustawy zasadniczej.

Prezydent Andrzej Duda owego naruszenia jednak nie dostrzegł i podpisał ustawę. A to oznacza, że nowy podatek oraz opłata od tzw. małpek wejdą w życie od początku 2021 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2104)
wisus54
4 lata temu
Ustawa jest do podważenia jak każda którą Duda podpisze. Żaden sąd nie uzna ustawy podpisanej przez niekonstytucyjnie wybranego prezydenta.
Ani PIS ani P...
4 lata temu
Nie popieram nowych podatków ale teraz napoje słodzone zrównają się cena z sokami naturalnymi może to przekona ludzi.
Poznan
4 lata temu
A czy ktoś z was pomyślał o tym ze jak podniesie się cenę na całą tą chemię którą wy nazywacie sokami zrówna się z cenami naturalnych soków? Cukier jest powodem otyłości.
Arek
4 lata temu
Wystarczyło obniżyć odgòrnie normę zawartości cukru w wyrobie ale nie trzeba łatać deficyt
Noe
4 lata temu
Jak by podali mu do podpisania podatek od glupoty, to by mu pensji na żarcie nie wystarczyło po potraceniu...
...
Następna strona