Notowania

żyto
21.10.2019 13:59

Podatek rolny 2019. Droższe żyto może wpłynąć na wysokość opłaty

Średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2019 wynosiła 54,36 zł za 1 dt. Ponieważ cena wzrosła i obecnie wynosi 58,46 zł za dt, gminy mają podstawę do podniesienia podatku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay.com)
Podatek rolny 2019. Droższe żyto może wpłynąć na wysokość opłaty (Fot: Pixabay.com)

Podatek rolny 2019. Droższe żyto może wpłynąć na wysokość opłaty

Piątkowe notowania kontraktów terminowych na zboża na światowych giełdach zakończyły się w większości optymistycznie. Potaniała jedynie kukurydza na CBoT- 0,9 proc.

Oglądaj: Podatek rolny. Zmiany klimatu wpłyną na polskie rolnictwo. Możemy na tym skorzystać

Zgodnie z danymi GUS średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2020 wyniosła 58,46 zł za 1 dt. Wyraźny wzrost cen daje gminom podstawę do podniesienia podatku. Warto przy okazji przypomnieć, że to kolejny wzrost cen żyta w ostatnim okresie.

Przypomnijmy, że średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający rok podatkowy 2019 wynosiła 54,36 zł za 1 dt.

Podatek rolny 2019. Główne założenia

W Polsce dochody z działalności rolniczej nie podlegają podatkowi dochodowemu. Zamiast niego osoby posiadające grunty rolne opłacają podatek rolny. Reguluje go Ustawa z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 617). Przedmiotem opodatkowania podatkiem rolnym są grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, poza gruntami zajętymi na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza.

Zobowiązani do zapłaty podatku rolnego są:

  • właściciele gruntów,
  • posiadacze samoistni gruntów,
  • użytkownicy wieczyści gruntów,
  • posiadacze gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego,
  • dzierżawcy gruntów gospodarstwa rolnego, które zostały w całości lub części wydzierżawione na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników lub przepisów dotyczących uzyskiwania rent strukturalnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl*

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-10-2019

azerwreszcie pis podziekuje wyborcom ze wsi

22-10-2019

kosmopolitaI niech mają większy podatek. Zwiększyć im jeszcze składki na ubezpieczenie. To nie są święte krowy. Głosowali na pis, to niech im odpłaci.

22-10-2019

superbbrawo pis wlasnie rolnicy oczekuja wyzszych podatkow od zbiorow zyta i wszelkiego plonu, przeciez na was glosowali

Rozwiń komentarze (13)