Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Podatki. Kontrolerzy skarbówki będą mogli kupować towary, by sprawdzić uczciwość firmy

202
Podziel się

Urzędnik skarbowy będzie mógł sprawdzić uczciwość przedsiębiorcy, kupując od niego towary i sprawdzając, czy zarejestrował sprzedaż. Następnie kontrolowany będzie musiał przyjąć od urzędnika zwrot towaru i oddać mu pieniądze. Takie zmiany w przepisach mogą pojawić się już od przyszłego roku.

Podatki. Kontrolerzy skarbówki będą mogli kupować towary, by sprawdzić uczciwość firmy
Prace nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej trwają od kilku miesięcy (KPRM, Adam Guz)
bDBabOMl

W Ministerstwie Finansów powstanie specjalny fundusz nabycia sprawdzającego. Zarządzać nim będzie szef Krajowej Administracji Skarbowej. Pieniądze posłużą kontrolerom skarbowym do przeprowadzania masowych zakupów towarów w przedsiębiorstwach. Wszystko po to, by uszczelnić system podatkowy i zwiększyć wpływy do budżetu państwa.

Prace nad reformą Krajowej Administracji Skarbowej trwają od kilku miesięcy, ale dopiero niedawno naczelnicy urzędów skarbowych mogli się z nimi zapoznać. Przesłany im do konsultacji projekt ustawy przewiduje wiele istotnych zmian w funkcjonowaniu skarbówek.

Jedną z nich jest przyznanie kontrolerom skarbowym uprawnienia do dokonywania zakupów w celu zweryfikowania, czy przedsiębiorcy ewidencjonują prawidłowo sprzedaż oraz zwroty. Przeprowadzane przez skarbówkę prowokacje mogłaby być nagrywane za pomocą ukrytej kamery.

bDBabOMn

Co ważne, zgodnie z treścią projektu ustawy podatnicy mieliby też obowiązek przyjęcia zwrotu zakupionego przez urzędników oraz zwrotu im zapłaty.

Zobacz także: Obowiązkowa kwarantanna wróci? Rzecznik rządu: jest taka możliwość

Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, jakimi środkami będzie dysponowała skarbówka na zakupy sprawdzające oraz o to, jak to rozwiązanie ma się do rządowej obietnicy "zawieszenia broni" i nienękania przedsiębiorców w czasie trwania kryzysu.

bDBabOMt

Otrzymaliśmy krótką odpowiedź, z której wynika, że projekt jest dopiero na etapie uzgodnień wewnętrznych w Ministerstwie Finansów i jednostkach Krajowej Administracji Skarbowej i wiele może się w nim jeszcze zmienić.

"Następnym etapem prac nad projektem będą konsultacje publiczne i uzgodnienia zewnętrzne. Zatem ostateczny kształt przepisów nie jest jeszcze znany i informowanie o nich jest przedwczesne" – czytamy w przesłanym do nas komunikacie prasowym.

Zdaniem Teresy Raczyńskiej - Wiśniewskiej, przewodniczącej Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych, kierownictwo resortu finansów ma powody, by nie ujawniać treści projektu ustawy. Nie był on również z nimi konsultowany.

Z informacji, do których dotarł money.pl, wynika bowiem, że nowe prawo uderzy zarówno w podatników, jak i samych pracowników urzędów skarbowych.

bDBabOMu

Nasza rozmówczyni przypomina, że i bez ustawowych uprawnień, kontrolerzy wychodzili w teren i dokonywali służbowych zakupów na bazarach czy w sklepach. Działo się to szczególnie przed świętami.

Dr Remigiusz Stanek, radca prawny, partner w STANEK Legal oraz ekspert podatkowy BCC, jest zdania, że nowe przepisy pozwolą administracji skarbowej na czynności o charakterze operacyjnym na większą skalę, niż miało to miejsce dotychczas. To z kolei może prowadzić do wzrostu urzędniczych nadużyć.

Prawnik podkreśla, że bardzo podobne przepisy dotyczące tzw. niejawnego nabycia już w prawie istnieją, ale dotyczą nabycia przedmiotów pochodzących z przestępstwa.

bDBabOMv

- W sprawach większej wagi oraz za zgodą Prokuratora Generalnego, prawo pozwala już administracji skarbowej na działania o zbliżonym charakterze – zauważa dr Stanek.

I chociaż sama instytucja tzw. nabycia sprawdzającego, z punktu widzenia uczciwego podatnika, nie powinna być oceniana negatywnie, bo ma w końcu na celu uszczelnienie szarej strefy, to wśród wielu przedsiębiorców oraz ekspertów podatkowych wywołuje negatywne odczucia i duży niesmak.

- Konfiskata prewencyjna majątku, nabycie sprawdzające i co jeszcze? – pyta retorycznie Łukasz Czucharski, prawnik i ekspert podatkowy Pracodawców RP. Dodaje, że takie pomysły nie budują dobrych relacji pomiędzy biznesem a państwem.

Zdaniem Czucharskiego w mentalności polskich urzędników wciąż pokutuje wypaczony obraz przedsiębiorcy jako prywaciarza, cwaniaka i złodzieja.

bDBabOMw

- Jestem ciekawy, czy resort finansów policzył, ile dzięki tym zakupom kontrolowanym wpłynie podatków? – zastanawia się nasz rozmówca.

I chociaż ministerstwo na ten temat milczy, warto przypomnieć, że WP jako pierwsza opisała pomysł masowego zakupu kontrolowanego, do którego miało już dojść wiosną tego roku.

Z informacji, do których dotarli dziennikarze WP wynikało, że w kwietniu br. Departament Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Ministerstwa Finansów wydał podległym jednostkom polecenie, by te skontrolowały 66 tys. podmiotów gospodarczych działających w gastronomii, właśnie przy pomocy nabycia sprawdzającego.

Jak szacował wówczas resort finansów, operacja miała powiększyć wpływy budżetowe o 22 mln zł. Zakładano bowiem, że połowa wytypowanych firm nie odprowadza uczciwie podatków. Ostatecznie kontrola się nie odbyła. Przeniesiono ją na "po pandemii".

bDBabOMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(202)
Emeryt
2 miesiące temu
A zakup kontrolowany u lekarzy ,dentystów ,adwokatów to kiedy
Hehe
2 miesiące temu
Niedługo to nie będzie ci uszczelniać. Ja już mam w..e na ten system. Przyjdzie odwilż to jak możesz to zawijają się z tego kraju.
Ciekawy
2 miesiące temu
A nie lepiej wprowadzić podatek obrotowy ale rozsądnej wielkości. Nie zabujczy ale taki aby nikt nie kombinował. Mały sklepikarz zapłaci mniej duży więcej. Ciekawe co wymyślą na prawników, lekarzy, dentystów,kościoły itp. Ciekawe
bDBabOMP
Ted
2 miesiące temu
Coraz więcej tajniaków. Coraz więcej donosicieli. Tak funkcjonują kraje w których rządzą dyktatorzy. Polska, naprawdę zmierza w złym kierunku. Nie ma kto, powstrzymać tego szaleńca przed niszczeniem wartości Polski. UE - jet bezsilna. Być może, społeczeństwo. Może polskie kobiety. Lub wybory.
jacku
2 miesiące temu
Nie prowokować firmy, tylko zrobić zakup kontrolowany oszustów, którzy stanowią nieuczciwą konkurencję dla tych, którzy uczciwie płacą podatki
...
Następna strona