Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Polski Ład na obradach rządu już we wrześniu. Co ze składką zdrowotną?

18
Podziel się:

Wiceminister finansów Jan Sarnowski zapowiada, że Polski Ład pojawi się na obradach rządu już w drugim tygodniu września. Nadal nie została wyjaśniona do końca sprawa składki zdrowotnej. Jak ona będzie wyglądała od stycznia 2022 roku?

Polski Ład na obradach rządu już we wrześniu. Co ze składką zdrowotną?
Polski Ład we wrześniu pojawi się na obradach rządu (KPRM, Krystian Maj)

Jan Sarnowski poinformował, że projekt Polskiego Ładu pojawi się na obradach rządu już w drugim tygodniu września.

- Jeśli chodzi o terminarz prac, to zależy nam, aby już w perspektywie drugiego tygodnia września projekt Polskiego Ładu pojawił się na posiedzeniu Rady Ministrów, aby jeszcze we wrześniu Sejm mógł go przyjąć, a przynajmniej nad nim obradować i aby również komisja finansów publicznych mogła się odnieść do propozycji Polskiego Ładu - zapowiedział podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Zdaniem Sarnowskiego Polski Ład ma dać polskim przedsiębiorcom "paliwo do szybkiego rozwoju". Urzędnik odniósł się też do dyskusji na temat rozwiązań podatkowych, które wchodzą w skład Polskiego Ładu.

Zobacz także: Wzrost składki zdrowotnej. "To będzie katastrofa, a co najmniej ogromne turbulencje"

- W dyskusji o podatkowych rozwiązaniach Polskiego Ładu wiele się mówi o zmianach w składce zdrowotnej, o zmianach skali podatkowej, o podniesieniu kwoty wolnej od podatku. Już na podstawie tych zmian aż 45 proc. przedsiębiorców zapłaci niższe podatki - powiedział wiceminister finansów.

Innego zdania są jednak organizacje zrzeszające przedsiębiorców. Chodzi głównie o składkę zdrowotną, której od nowego roku nie będą mogli odliczyć od podatku. Część osób prowadzących działalność traktuję tę zmianę jako wprowadzenie nowego podatku.

Sytuacji nie oprawie też fakt, że wokół składki toczył się gorący spór wewnątrz Zjednoczonej Prawicy. Porozumienie, będąc jeszcze w koalicji, bardzo ostro krytykowało m.in. regulacje dotyczące składki zdrowotnej. Wczoraj minister finansów Tadeusz Kościński informował, że rząd zastanawia się nad stopniowym wdrożeniem zmian.

- Jesteśmy dość zaawansowani w rozmowach na temat wysokości składki zdrowotnej i zgadzamy się, że będzie to wdrożone stopniowo. Czy to będzie 3 proc., czy 2,5 proc., czy 3,5 proc., czy 2,7 proc. i jaka to będzie skala w następnych latach, to nie chciałbym się jeszcze wypowiadać - powiedział minister finansów.

Dziennikarze "Rzeczpospolitej" zwrócili uwagę na fakt, że przedsiębiorcy będą musieli płacić składkę zdrowotną także od sprzedaży firmowego majątku. Składka będzie liczona także m.in. od nagród za wysoką sprzedaż czy odszkodowania. Z powodu wielu zapisów przedsiębiorcy obwijają się nowych regulacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(18)
Spostrzegawcz...
2 lata temu
Ale jaja - Polski Ład ma dać polskim przedsiębiorcom "paliwo do szybkiego rozwoju". Ciekawa jak wzrost podatków ma stymulować gospodarkę? Polski Ład to socjalizm w jego skrajnej postaci !!!
niezależny
2 lata temu
Pojawiło się światełko w tunelu dla emerytów. 3% składka zdrowotna to strzał w dziesiątkę. Tylko tak trzymać i życzyć władzy konsekwencji w realizacji nowego pomysłu
Tygrys
2 lata temu
"Nowy Polski Ład" wolna od podatku 30 tyś to 1/12-425 zł a nie 43,76 zł dla emerytów to duża różnica i dla tego chcą wprowadzić 9 % składki zdrowotnej bez odliczenia 7,75% , to jest ta strata dla emerytów. Dadzą 1/12-425 zł ale zabiorą składke zdrowotną 9% około 300 zł albo więcej procentowo od zarobku. Mniej składki zdrowotnej niż 425 zł uważają że to zysk a więcej to będzie strata.
MAg
2 lata temu
A ja się pytam gdzie są składki rentowe, jakie co miesiąc płacili wszyscy pracujący z pensji. Po przejściu na emeryturę trafiają do puli właściciela? Tak samo jak płacenie podatku od emerytury, na którą starsi ludzie pracowali całe życie. Z wynagrodzenia co miesiąc już im potrącano podatek? Teraz jeszcze raz płacą? Elektorat PIS nie widzi bo nie chce widzieć, że sam jest robiony w kanał? Płacili składki rentowe i zebranej kwoty nie wykorzystali. Nie jednemu by się przydała, bo przez tyle lat sporo pewnie uzbierali. Teraz niech dowalą przedsiębiorcom, którzy dźwigaja ten wózek i pojda zakładać firmy za granicą. Kraj żeby się rozwijał musi mieć coś więcej niż 50 podatków zakładanych wszystkim na łeb. Ceny znowu pójdą w górę ale spoczko mistrzowie ekonomii wiedzą że wszystkim powinno się zabrać wszystko, bo przecież nie wiedzą jak funkcjonuje przedsiębiorstwo. Dzisiejsi ekonomiści w rządzie to chyba nawet semestru ekonomii na uczelni nie zaliczyli. A wyborcy mają fajny program w TV, który im mówi, że kraj to teraz kraina dobrobytu. Rachunek za zakupy w sklepie nie daje nadal do myślenia? Podatki dla przedsiębiorców tego nie zmienią, sorry
PRACOWNIK
2 lata temu
Pracując w firmie państwowej obligatoryjnie płacimy wszyscy składki zdrowotne 7,75+1,25% i pozostałe podatki. Nikt z pracowników nie dyskutuje. Tylko PROWADZĄCY DZIAŁALNOŚĆ ciągle im im mało. W kuluarach prowadzący działalność mówią: "ciągnij krowę dopóki się da", czyli ojciec uczy syna jak ma kontynuować prowadzenie działalności. Wszystko wciskają, większość wydatków prywatnych w koszty Firmy tzn. działalności. Popieram RZĄD aby ograniczyć okradanie finansów państwa. Jeżeli prowadzącym działalność jest tak źle, niech popracują uczciwie w Państwowych firmach. Wówczas zapłacą uczciwie podatki, bez ulg z których dotychczas nagminnie korzystają.