Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Problemy z PIT-2. Pojawiły się kolejne wątpliwości

70
Podziel się:

Ministerstwo Finansów zmieniło niedawno wzór formularza PIT-2. Powoduje to kolejne wątpliwości. Czy składać PIT-2 nie wiedzą teraz pracownicy, którzy jednocześnie otrzymują dochody z najmu — pisze prawo.pl.

Problemy z PIT-2. Pojawiły się kolejne wątpliwości
Osoby rozliczające najem prywatny według skali podatkowej i jednocześnie osiągające przychody ze stosunku pracy nie mogą złożyć swojemu pracodawcy PIT-2 - wyjaśnia prawo.pl (East News, Bartlomiej Magierowski)

Ministerstwo Finansów opublikowało niedawno siódmą wersję formularza PIT-2, która uwzględnia zmiany zawarte w Polskim Ładzie.

Jak informuje serwis prawo.pl, po publikacji nowego dokumentu pojawiły się nowe wątpliwości. Tym razem dotyczą osób wynajmujących mieszkania i rozliczających się według skali podatkowej.

Zobacz także: Od dziś nowy bat na dłużników. Zajmą ci konto w 1 dzień

Sylwia Loręcka, główna księgowa w Podatki i Rachunkowość Rusek Sp. z o.o., zwraca uwagę, że "resort finansów w wyjaśnieniach, stwierdził, że podatnicy rozliczający na mocy przepisu przejściowego najem prywatny według skali podatkowej, obowiązani będą stosować wszystkie przepisy ustawy o PIT, dotyczące opodatkowania dochodów z tzw. najmu prywatnego, obowiązujące na dzień 31 grudnia 2021 r.".

Co to oznacza? Loręcka zaznacza, że z przepisów i wyjaśnień resortu wynika, iż osoby rozliczające najem prywatny według skali podatkowej i jednocześnie osiągające przychody ze stosunku pracy nie mogą złożyć swojemu pracodawcy PIT-2. - Nie może być bowiem dwukrotnie rozliczana w trakcie roku kwota wolna, raz w stosunku pracy, drugi raz w najmie rozliczanym według skali. To doprowadziłoby do sytuacji, że w niektórych przypadkach w zeznaniu rocznym mogłaby się pojawić dopłata podatku nawet w wysokości 5.100,00 zł - podkreśla.

PIT-2

Po złożeniu takiego wniosku pracodawca odprowadza podatek z naszej pensji z uwzględnieniem już kwoty wolnej. To sprawia, że płacimy niższy podatek, ale potem nie mamy zwrotu z PIT.

Osoby, które złożyły u pracodawcy PIT-2, mają pomniejszone miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej. Przed wejściem w życie Polskiego Ładu było to 43,80 zł, a obecnie - 425 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(70)
Kamienicznik
4 miesiące temu
Bzdura. Jeśli płaci się 8.5% zryczałtowanego podatku (który jest w skali podatkowej dot. najmu) to można złożyć PIT-2. Ktoś kto pisał ten artykuł powinien się doedukować i nie wprowadzać ludzi w błąd.
osoba zatrudn...
4 miesiące temu
powinna odliczać u pracodawcy kwotę wolną , a mając przy okazji działalnosć gospodarczą sama rozlicza się i płaci podatki ... i szlus , po co te dziwne formularz , wystarczy deklaracja gdzie kwotę chce rozliczać
iij
4 miesiące temu
no Amerykę odkryli
dyzio
4 miesiące temu
Ulga podatkowa powinna dotyczyć wszystkich podatników bez względu na to czy wynajmują komuś mieszkanie czy nie. Przecież od kwoty najmu nie odlicza się ulgi a płaci podatek od najmu. to chyba logiczne. no ale ci łupieżcy chcą Polakom zabrać wszystko.
Adam_inz4
4 miesiące temu
Ja tego nie rozumiem, co ma ulga do podatku z najmu, który jest odprowadzany? Przeciez to taki sam podatek dochodowy, jak każdy inny liczony, jako 8,5%, które należy się z najmu. Czy to oznacza, ze nie można wynajmować nic, aby otrzymać ulgę, o której tak szeroko się mówi? Przeciez to jest niesprawiedliwe społecznie... inaczej mowiac nie kombinuj i nie wynajmuj garażu za 200 zł miesięcznie,bo nie dostaniesz ulgi 5 tysi? To miał autor na mysli?Czyli co? To będzie pogłębiać szara strefę? Ktoś ze skarbowcow to przewidział, czy maja klapki na oczach?
...
Następna strona