Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

PIT-2 ma nowy wzór. To już siódma wersja

18
Podziel się:

Poznaliśmy nowy wzór formularza PIT-2. Ministerstwo Finansów opublikowało siódmą wersję, która uwzględnia zmiany zawarte w Polskim Ładzie. W jednym miejscu resort pisze, że nowy wzór dotyczy wszystkich dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2022 r. W innym natomiast, że obowiązuje on dopiero od 10 stycznia 2022 r.

PIT-2 ma nowy wzór. To już siódma wersja
PIT-2 - Ministerstwo Finansów opublikowało siódmy wzór formularza (zdj. ilustracyjne) (Adobe Stock, Tomasz Zajda)
bFemloYB

Na stronach Ministerstwa Finansów znajdziemy już aktualny wzór formularza PIT-2. Jak zwraca uwagę portal Infor.pl, to już siódma jego wersja.

PIT-2(7). Od kiedy obowiązuje?

Zgodnie z informacją na stronie MF (www.gov.pl/web/finanse/pit-formularze), siódma wersja formularza PIT-2 dotyczy wszystkich przychodów uzyskanych po 1 stycznia 2022 r. To istotne, gdyż sporo zmian przyniósł ze sobą Polski Ład i osoby, które w przeszłości złożyły ten formularz, zgłaszały problemy z wypłatami ich pensji.

Jednak na stronie Portalu Podatkowego (podatki.gov.pl) przy formularzach do druku PIT znaleźć można adnotację, że nowy wzór PIT-2 dotyczy formularzy składanych od 10 stycznia 2022 r.

bFemloYD
Zobacz także: Zamieszanie z "Polskim Ładem". Witucki: Urzędnicy popełnili wykroczenie

Może to budzić pewien niepokój podatników. Trzeba zatem pamiętać, że najnowszy wzór formularza dotyczy osób, które złożyły PIT-2 po 10 stycznia 2022 r. Kto zrobił to wcześniej, użyć musiał poprzedniego wzoru, który zresztą niewiele się różni od obecnego. Zniknęło z niego wyłącznie odwołanie do kwoty zmniejszającej podatek obowiązującej w 2021 r. - zwraca uwagę Infor.pl.

Czym jest PIT-2?

bFemloYJ

Po złożeniu takiego wniosku pracodawca odprowadza podatek z naszej pensji z uwzględnieniem już kwoty wolnej. To sprawia, że płacimy niższy podatek, ale potem nie mamy zwrotu z PIT.

Osoby, które złożyły u pracodawcy PIT-2, mają pomniejszone miesięcznie zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty zmniejszającej. Przed wejściem w życie Polskiego Ładu było to 43,80 zł, a obecnie - 425 zł.

bFemloYK

Formularz PIT-2 powinniśmy złożyć naszemu pracodawcy jeszcze przed pierwszym wynagrodzeniem w danym roku kalendarzowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFemloZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Snajper
4 dni temu
Ciekawe ile jeszcze będzie tych wersji 🤔🤔
Dojnazmiana
5 dni temu
No to mamy teraz dwie wersje: jedną (ze znaczkiem 6) obowiązującą na podstawie rozporządzenia i drugą (ze znaczkiem 7) wydaną ad hoc...
Lol
5 dni temu
A mówili że raz złożony kilka czy kilkanaście lat temu jest ważny ???? Czy oni wiedza co mówia
bFemloZf
asdd
5 dni temu
Wszystko po to by było nam łatwiej. Polski bezład czy bezwład… Tu dali, tam zabrali i wyszło na zero lub na minus. Tylko księgowi mają więcej roboty. Rządzący mówią że nie opodatkowują nas, ale tych podłych kapitalistów - banki podatkiem bankowym, wielkie markety podatkiem od powierzchni handlowych, podatek cukrowy dla naszego zdrowia, od mediów i smartfonów itd. A kto za to zapłaci? I tak my zapłacimy, bo podniosą nam opłaty bankowe i ceny za towary. Wszyscy oddamy te 500+, 13-te i 14-te emerytry. O to jestem spokojny. Ludzie u władzy nigdy krzywdy sobie nie zrobią. Diety, nagrody, posadki dla znajomych i rodziny… Marnotrawstwo, rozrzutność, przywłaszczanie publicznych pieniędzy jest normą. Rządy wielu krajów je zadłużają, by przekupić rozdawnictwem wyborców i wygrywać wybory. To rozdawnictwo odbije nam się kiedyś czkawką. Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisuje jak można skutecznie budować swój majątek i stać się też finansowo wolnymi bez pomocy rządzących
blad
5 dni temu
A dlaczego w formularzu został najem i dzierżawa jak z ustawy i art. 44 ust. 3 został wykreślony od 1 stycznia 2022