Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Slim VAT w nowej odsłonie. Resort przygotował kolejny pakiet zmian w podatku

15
Podziel się:

Ledwie w życie wszedł pakiet slim VAT, a Ministerstwo Finansów już zapowiada slim VAT 2. - Przedsiębiorcy oszczędzą swój bardzo cenny czas - przekonuje minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

Slim VAT w nowej odsłonie. Resort przygotował kolejny pakiet zmian w podatku
Slim VAT 2 już wkrótce. Na zdjęciu minister finansów Tadeusz Kościński. (Krajowa Administracja Skarbowa, KAS)

- Cały czas wsłuchujemy się w głos biznesu, dlatego proponujemy kolejne uproszczenie w postaci pakietu modernizacji w rozliczeniach podatku VAT. Przygotowaliśmy slim VAT 2. Pakiet poprawi płynność firm i uprości kolejne procedury. W efekcie przedsiębiorcy oszczędzą swój bardzo cenny czas - twierdzi szef resortu finansów.

Kościński na prasowym spotkaniu online wyjawił, że pakiet slim VAT 2 składa się z pięciu bloków. Łącznie znajdować w nim ma się 15 uproszczeń procedury podatkowej.

Na spotkaniu obecny był także wiceminister finansów Jan Sarnowski, który wyjaśnił, że pierwszy blok zmian dotyczyć będzie prostszego fakturowania. Drugi natomiast - "przyjaznego odliczania VAT" (jak określił to wiceminister), trzeci - zmian dotyczących VAT w obrocie międzynarodowym.

Zobacz także: PIT 2020. Zeznania są dostępne w e-urzędzie. Do kiedy czas na rozliczenie?

Czwarty blok skupi się na rozliczeniach VAT w obrocie nieruchomościami a ostatni - na poprawie płynności w ramach mechanizmu podzielonej płatności oraz modyfikacji w uldze na złe długi.

Zmiany w ramach bloku "łatwiejsze fakturowanie" obejmują m.in. łatwiejsze wystawianie korekt faktur, rezygnację z duplikatu faktury, wydłużenie czasu na wcześniejsze wystawienie faktury z 30 do 60 dni, uproszczenie wystawiania faktur zbiorczych oraz zniesienie limitu kilometrowego dla uznania biletu jako faktury.

W ramach bloku "przyjazne odliczanie VAT" przewidziano m.in. uproszczenia dotyczące wykonywania prawa do odliczenia VAT, np. odliczeń na samochód służbowy. Z kolei segment uproszczeń dotyczących VAT w obrocie międzynarodowym będzie się odnosił m.in. do importu usług, korekt faktur oraz odpowiedzialności solidarnej agencji celnych.

Z kolei ułatwienia w obrocie nieruchomościami wprowadzi - według MF - zmiana sposobu zgłaszania kupna nieruchomości do Urzędu Skarbowego.

Zdaniem resortu finansów, poprawa płynności firm ma nastąpić dzięki zmianom w zasadach mechanizmu podzielonej płatności, dotyczącym m.in. wpłat do KRUS, a także przedłużeniu terminu skorzystania z ulgi na złe długi z dwóch na trzy lata.

Slim VAT 2 mógłby w części wejść w życie od października 2021 roku, a w części - od początku następnego roku. Natomiast resort finansów pracuje już nad trzecią odsłoną ulg, którą zaprezentować ma w drugiej połowie bieżącego roku.

Od początku 2021 roku funkcjonuje w Polsce pakiet slim VAT, który przewiduje m.in. przedłużenie do końca 2022 roku zwolnienie z akcyzy dla hybrydowych aut osobowych, o czym więcej przeczytasz tutaj.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
podatki
vat
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(15)
Limia
3 lata temu
U mnie w firmie wprowadziłam system do monitorowania płatności Monpay , to bardzo ułatwia zadanie. Jest to system, który usprawnia monitorowanie płatności i terminowe egzekwowanie należności. Pozwala na zautomatyzowany kontakt z każdym klientem, nie tylko co do płatności. A, że jest połączony z Biurem Informacji Gospodarczej KIDT, dzięki temu ma się pełną informację o danym kliencie. To bardzo duze udogodnienie.
mmm
3 lata temu
Przepisy o vat- półtora mil. stron, no to ile zostanie !!!
Rozum
3 lata temu
Co chwilę jakieś zmiany w vat. Już nawet profesorzy podatkowi tego nie ogarniają.
Nena
3 lata temu
Zwariować idzie już od tych zmian.Co się człowiek z czymś "oswoi" to zaraz znowu po nowemu.Nic nie będziemy robić tylko czytać o zmianach przepisów.
asd
3 lata temu
Nie dajcie się oszukać. Poprzednie zmiany wprowadziły dla przedsiębiorców więcej pracy i dodatkowe kary za minimalne błędy