Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Wiadomo już, jak uciec przed wyższymi podatkami. Ale jest ryzyko

67
Podziel się:

Polski Ład spowoduje ucieczkę od zleceń na znacznie korzystniejsze umowy o dzieło – alarmują eksperci. To może nie spodobać się ZUS - pisze "Rzeczpospolita".

Wiadomo już, jak uciec przed wyższymi podatkami. Ale jest ryzyko
Pod wpływem Polskiego Ładu wiele osób chce przejść na nieoskładkowane umowy. To ryzykowne - pisze "Rz" (East News, Grzegorz Bukala/REPORTER)
bETtNejp

Jak czytamy, osoby pracujące na umowach o dzieło zyskają na Polskim Ładzie. "Nie dotyczą ich niekorzystne zmiany w składce zdrowotnej, bo jej nie płacą. Dostaną wyższą kwotę wolną od PIT i podniesiony próg w skali podatkowej" - zauważa gazeta.

Doradca podatkowy Izabela Leśniewska tłumaczy, że osoby pracujące "na zleceniach" z powodu składki zdrowotnej zaczną tracić po reformie już od wynagrodzenia około 6,2 tys. zł brutto miesięcznie.

Zobacz także: Polski Ład dobije krajowe firmy? "Bardzo zły moment na wprowadzanie takich zmian"
bETtNejr

Wiadomo już, jak uciec przed wyższymi podatkami

Eksperci zwracają uwagę, że firmy zastanawiają się już nad zmianami zasad współpracy. Okazuje się bowiem, że w wielu przypadkach istnieje taka możliwość. Adwokat Piotr Świniarski wyjaśnia, że dzieło mogą wykonywać informatycy, architekci czy projektanci.

Trzeba jednak uważać, bo ZUS jest - pisze "Rz" - wyczulony na bezrefleksyjną zmianą zlecenia na dzieło. - Od wielu lat kwestionuje zasadność zawierania umów o dzieło, a teraz, kiedy firmy muszą prowadzić ich rejestr, ma jeszcze większe możliwości – mówi dziennikowi Izabela Leśniewska. Piotr Świniarski dodaje, że zmiana umowy w czasie kontroli oznacza konieczność zapłaty składek przez firmę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETtNejS
podatki
praca
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(67)
Bankrut
1 tyg. temu
W Polsce tylko szara strefa i rozliczenia gotówkowe mają jeszcze sen ekonomiczny, małe firmy prowadzą tylko maiwniacy i samobójcy
olo
1 tyg. temu
Ja tylko sie dziwie , za narod jeszcze to wytrzymuje!!W latach 80-tych bylo zagrozenie ze wschodu , i tak ludzie wyszli!! Mysle , ze dzisiejsze pokolenie nie ma ja....c!!!
szczerze
1 tyg. temu
Polski Ład to wielka nadzieja dla większości Polaków. A złodzieje będą szczuć.
bETtNejT
anty
1 tyg. temu
podziękowania dla wyborców PIS !!!
Ewa
1 tyg. temu
Przed „polskim ładem” i piekiełkiem urządzonym nam przez PiS najbezpieczniej jest uciec za granicę. I jestem pewna, że młodzi i bardziej przedsiębiorczy ludzie to zrobią. A PiS z prezesem na czele będzie musiał niestety sam się wyżywić i rozmnażać. Powodzenia!
...
Następna strona