Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

ZUS udostępnia instrument do naliczania składek dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy naliczą podstawę wymiaru składek za styczeń 2020 roku za pomocą internetowego kalkulatora. ZUS uruchomi go na stronie eskladka.pl. Dzięki niemu prowadzący firmę sprawdzą, czy załapią się na "mały ZUS".

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Specjalny kalkulator pomoże przedsiębiorcom naliczyć składki.

Kalkulator na stronie eskladka.pl będzie posiadać wszystkie parametry niezbędne do obliczenia podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne - informuje PAP.

Przedsiębiorcy skorzystają z niego już od 2 stycznia 2020 roku w programie Płatnik. Sześć dni później taka możliwość pojawi się również na Platformie Usług Elektronicznych ZUS oraz na stronie www.zus.pl.

Chcący skorzystać z "małego ZUS-u" po raz pierwszy będą musieli się pospieszyć. Do zgłoszenia swojej działalności będą mieć czas do 8 stycznia 2020 roku. Ten termin dotyczy również wszystkich, którym w grudniu kończy się okres preferencyjnych składek.

Obejrzyj: Nowoczesne konto dla mikroprzedsiębiorcy

Żeby przedsiębiorca mógł się zgłosić do "małego ZUS-u", musi najpierw zarejestrować się do ubezpieczeń społecznego lub zdrowotnego z kodem tytułu ubezpieczenia rozpoczynającym się od 0590 albo od 0592. Ulga uprawnia jednak do niższych składek wyłącznie w przypadku ubezpieczeń społecznych.

Składki ZUS. Kto ile zapłaci w 2020 r.?
Składki ZUS 2020. Jednym w górę, innym w dół

Z preferencyjnych składek może skorzystać wyłącznie przedsiębiorca, którego przychody w poprzednim roku nie przekraczały 30-krotności minimalnego wynagrodzenia (limit ten wyniesie 67,5 tys. za 2019 rok). Jeżeli prowadziliśmy firmę krócej niż rok, to limit przychodów musimy wyliczyć proporcjonalnie do czasu prowadzonej działalności. Okres prowadzenia firmy nie może być mniejszy niż co najmniej 60 dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: składki zus, zus, mały zus, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-12-2019

hydraulikdarmozjady nic nie dostaną, wolę pracować w szarej strefie

28-12-2019

jarząd dba głównie o niechcących pracować i ludzi o niskich kwalifikacjach podnosząc pensje minimalne. A co rząd zrobi dla przedsiębiorców? Na razie to … Czytaj całość

27-12-2019

ja JAA do tej pory pracodawca nie miał pewności jakie składki odprowadzać. Chcieli abyśmy sami deklarowali a panie, nawet szefowe, co innego miały w głowie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (9)