Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Artykuł sponsorowany Santander

Ubezpieczenie domu i mieszkania

Podziel się

Zalania, wichury, burze – ryzyko wystąpienia szkody jest coraz większe, a mimo to – jak wskazuje Polska Izba Ubezpieczeń – 20 proc. Polaków nadal nie ubezpiecza swoich nieruchomości. Dlaczego warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania?

Ubezpieczenie domu i mieszkania
Ubezpieczenie domu i mieszkania (Unsplash.com)
bDZGsRRx

Zabezpieczenie domu to dobrowolne ubezpieczenie, najchętniej wybierane przez Polaków. Wartość składek ubezpieczeniowych w 2019 r. wyniosła prawie 64 mld zł. Mimo to prawie 80 proc. mieszkańców terenów szczególnie narażonych na żywioły uważa, że ich miejsce zamieszkania jest bezpieczne – wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Izbę Ubezpieczeń. To pokazuje, że na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych wciąż jest wiele do zrobienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie mieszkania?

Koszt ubezpieczenia mieszkania, tak jak w przypadku innych ubezpieczeń, zależy od wybranego zakresu i sumy ubezpieczenia, a także od parametrów mieszkania, które ubezpieczamy. Najczęściej do wyboru mamy dwie opcje zakresu ubezpieczenia: opcję podstawową i rozszerzoną. Zakres podstawowy to ubezpieczenie samych murów i stałych elementów na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych. Zakres rozszerzony uwzględnia także dodatkowe usługi, które mogą zapewnić między innymi pomoc fachowców przy naprawie domowych usterek. Wysokość składki zależy m.in. od:

  • wartości mieszkania,
  • lokalizacji mieszkania.

Koszt ubezpieczenia 60-metrowego mieszkania w Warszawie, wybudowanego 10 lat temu, może wahać się od ok. 220 zł do prawie 860 zł rocznie. Różnica wynika z różnego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Reguła jest taka, że im większe mieszkanie i bogatszy zakres ochrony, tym składka jest wyższa.

bDZGsRRz

Ile kosztuje ubezpieczenie domu?

Do wyliczenia wysokości składki ubezpieczenia domu potrzebne są te same informacje, co w przypadku ubezpieczenia mieszkania. Ponadto istotne są również informacja o konstrukcji dachu oraz rok budowy, powierzchnia i lokalizacja domu. Przy wyliczaniu wysokości składki za ubezpieczenie domu ubezpieczyciel zwraca uwagę na zagrożenia naturalne – może wziąć pod uwagę ryzyko wystąpienia powodzi lub pożarów w okolicach ubezpieczanej nieruchomości. Na wysokość składki mają też wpływ liczba szkód, które wydarzyły się w Twojej nieruchomości i zabezpieczenia, jakie ma Twoja nieruchomość (np. alarm lub monitoring). Zmiana nawet jednego parametru może mieć wpływ na cenę ubezpieczenia.

Dopasuj zakres ubezpieczenia do swoich potrzeb

Na rynku dostępne są różne warianty ubezpieczenia. Przy wyborze zwróć uwagę czy jego zakres uwzględnia ochronę ubezpieczeniową od zdarzeń losowych (pożar, powódź, zalanie, przepięcie, silny wiatr czy uderzenie pioruna) oraz na wypadek kradzieży z włamaniem i rabunku. Taki zakres ochrony ma ubezpieczenie Locum Comfort, które możesz kupić w Santander. Możesz także rozszerzyć zakres ubezpieczenia o:

  • ochronę na wypadek wandalizmu oraz stłuczenia szyb i elementów szklanych,
  • ochronę budowli, które znajdują się na posesji, np. garaż, ogrodzenie,
  • ochronę w ramach Pakietu Rower,
  • OC np. na wypadek zalania komuś mieszkania,
  • OC najemcy na wypadek zniszczenia rzeczy, które należą do właściciela.
bDZGsRRF

Ubezpieczenie możesz kupić szybko i wygodnie przez telefon, w oddziale banku lub w Santander internet.

Artykuł sponsorowany Santander

bDZGsRSa
Artykuł sponsorowany Santander