Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Redakcja money.pl
|
aktualizacja

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Co obejmuje i ile kosztuje?

4
Podziel się:

Pójście dziecka do szkoły to nie tylko skompletowanie wyprawki szkolnej, ale i decyzja o ubezpieczeniu. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne warianty polis szkolnych zapewniające liczne świadczenia wypłacane w wyniku nieszczęśliwych wypadków w szkole i poza nią. Co obejmuje ubezpieczenie szkolne? I które wybrać – grupowe czy indywidualne?

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Co obejmuje i ile kosztuje?
Ubezpieczenie szkolne dla dziecka. Wszystko, co trzeba wiedzieć (Unsplash.com, Michał Parzuchowski)

Ubezpieczenie szkolne dla dziecka – czy warto?

Najczęściej wybierane ubezpieczenia szkolne to polisa grupowa oferowana w szkole zazwyczaj na zebraniu klasowym dziecka. Taką polisą objęta jest większa grupa uczniów. Często jednak wiąże się to z niższą ochroną, ale i mniejszą ceną. Warunki ubezpieczenia zostają również ustalone w sposób odgórny, a rodzice często nie mają możliwości wprowadzenia zmian w zakresie ochrony grupowej. Zgodnie z przepisami, wykupienie ubezpieczenia dla dziecka nie jest obowiązkowe i leży wyłącznie w gestii rodziców. Nauczyciele ani dyrekcja szkoły nie mogą więc wywierać żadnego wpływu. Podobnie wygląda kwestia ubezpieczenia przedszkolaka.

Zainteresowani opiekunowie dziecka mają jednak możliwość zapoznania się z szerokim wyborem szkolnych polis przygotowanych przed specjalistów ubezpieczeniowych. Istnieje możliwość samodzielnego ubezpieczenia dziecka, nie z pakietów szkolnych proponowanych przez placówkę. Jeśli ubezpieczyciel przewiduje taką możliwość, można ubezpieczyć kilkoro dzieci, np. rodzeństwo. Pytanie, czy warto zapłacić i ubezpieczyć dziecko przed następstwami nieszczęśliwymi?

Nie tylko ubezpieczyciele i pedagodzy, ale i rodzice oraz opiekunowie uważają, że ubezpieczenie NNW szkolne może być bardzo pomocne. Szkolna polisa zwiększa bezpieczeństwo twojego dziecka. Szczególnie jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że do wypadków w szkole dochodzi nawet częściej niż na drodze. Najczęstszym wypadkiem jest złamanie ręki lub nogi. W przypadku dziecka taki wypadek może jednak mocno nadszarpnąć budżet rodziców. Wymagane mogą być rehabilitacje, korepetycje nadrabiające zaległości w szkole, a nawet pobyt w szpitalu. Często konieczna jest dodatkowa opieka rodzica. Wówczas polisa dla dziecka zapewnia dodatkowe środki na pokrycie skutków wypadku.

Ubezpieczenie szkolne – co obejmuje, jak działa?

Jakie są najważniejsze informacje odnośnie do polisy dla dziecka? Działa ona przez 12 miesięcy, 365 dni, czyli nie tylko wtedy, kiedy dziecko przebywa w szkole lub na szkolnej wycieczce. Odszkodowanie przewidziane jest, jeśli dziecko złamie rękę w domu, w drodze do szkoły lub na wakacjach. To, jakie świadczenia obejmuje ubezpieczenie szkolne, zależy przede wszystkim od rodzaju polisy. Lepiej nie wybierać polisy nierozważnie. Choć dotyczy to wypadków nieprzewidzianych, łatwo oszacować, czego dziecko i opiekun będą potrzebowali. Jakie świadczenia powinny się znaleźć w ubezpieczeniu?

Przede wszystkim polisa szkolna powinna gwarantować wypłatę pieniędzy za uszczerbek na zdrowiu spowodowany wypadkiem (w szkole i poza nią). Powinna także zwrócić udokumentowane koszty leczenia czy rehabilitacji. Jeśli wypadek wymaga pobytu dziecka w szpitalu, ubezpieczenie powinno je pokrywać. W przypadku złamania nogi można ubiegać się o pieniądze na sprzęt ortopedyczny.

Częstym wypadkiem w szkole jest wybity ząb. I to podstawowe polisy pokrywają, płacąc na wizytę u stomatologa. Polisa może także gwarantować wsparcie finansowe w przypadku śmierci rodzica bądź opiekuna. Jeśli konieczny jest pobyt poza szkołą, ubezpieczyciel oferuje wizytę pielęgniarki, opłacenie kosztów korepetycji czy psychologa. Inne następstwa nieszczęśliwych wypadków, wchodzące w skład ubezpieczenia szkolnego, to oparzenia, odmrożenia, porażenie prądem, pogryzienie przez zwierzę lub inne skutkujące chwilową niezdolnością do nauki.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze NNW szkolnego dla dziecka?

Zanim zdecydujesz się wykupić ubezpieczenie, dokładnie zapoznaj się z treścią i warunkami. Każda polisa ma wypisane przypadki, w których nie wypłaca odszkodowania. Dzieje się tak na przykład, kiedy dziecko uprawia sport, który wiąże się z dodatkowym ryzykiem. Wówczas może istnieć potrzeba wykupienia dodatkowej ochrony. Warto się zapoznać z dokładnymi warunkami polisy.

Pamiętaj również, że suma ubezpieczenia szkolnego dla dziecka to maksymalne odszkodowanie, jakie rodzic dostanie w przypadku śmierci dziecka. Jeśli chodzi o wypadki, takie jak złamana ręka czy inne urazy, wypłacona kwota będzie określona w warunkach ubezpieczenia jako procent od sumy ubezpieczenia.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Obecnie coraz większa liczba ubezpieczycieli rozciąga swoje polisy szkolne na nowe świadczenia, szczególnie na pomoc w przypadku zachorowania dziecka w na COVID-19. O szczegóły jednak warto zapytać agenta ubezpieczeniowego lub zapoznać się ze szczegółami zawartymi w OWU (ogólnych warunkach ubezpieczenia). Niektórzy oferują jednorazowe świadczenie w przypadku zachorowania, a inni przewidują świadczenia szpitalne, czyli pieniądze wypłacane za każdy dzień pobytu dziecka w szpitalu.

Ubezpieczenie szkolne dziecka – ceny i wysokości odszkodowania 

W zależności od wyboru ubezpieczenia i ubezpieczyciela cena polisy jest różna. Ubezpieczenie grupowe oferowane przez placówkę szkolną kosztuje zazwyczaj kilkadziesiąt złotych rocznie. Można również dobrać pakiet indywidualny. Ubezpieczenie dziecka dostępne jest zazwyczaj w różnych wariantach o szerszym lub mniejszym zakresie ochrony. Idą za tym różne warianty cenowe. Niska składka obejmuje mniejszą liczbę zdarzeń objętych ubezpieczeniem oraz niższe odszkodowanie.

Wysokości składki są różne, na przykład 50,100 albo 200 zł. W zależności od tego przewidywane są sumy ubezpieczenia. Zaczynają się zazwyczaj od 10 tys., a kończą na 100 tys. W przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu wypłacane kwoty wahają się między 100 a 700 zł. Pobyt w szpitalu za każdy dzień to zazwyczaj kilkadziesiąt złotych, a koszty leczenia czy rehabilitacji liczone są w tysiącach. Wysokość zależy jednak od wariantu i wysokości składki miesięcznej.

Choć ubezpieczenie szkolne dla dziecka nie jest obowiązkowe, warto zastanowić się nad jego wykupieniem. Składki mają różną wysokość, a w przypadku nieprzewidzianego wypadku polisa zapewni rodzicom dodatkowy zastrzyk pieniędzy, który pokryje potencjalne straty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
Mateusz
2 miesiące temu
Z ubezpieczeniami bywa różnie. Czasami wypłacą odszkodowanie bez problemu a czasem trzeba się dużo trudu by coś uzyskać. Mimo wszystko warto je mieć - zawsze to jakaś ochrona, zwłaszcza, że ubezpieczenie szkolne NNW nie tylko obowiązuje w szkole ale też w domu, na wakacjach, wszędzie. Jakby ktoś nie chciał szukać ofert w internecie to ja znalazłem fajne ubezpieczenie szkolne NNW na eagent.pl. Mają fajny zakres i sumy ubezpieczenia. Sporo jest takich ofert w necie, mi się spodobała akurat ta.
addab
8 miesięcy temu
Czy we jestescie oderwani od rzeczywistosci? Jakie pojscie do szkoly. Przeciez dzieciaki siedza od 2 lat w domu, nie zauwazliscie? Po co kupowac ubezpiczenie na 2 miesiace.
preczpis+++
8 miesięcy temu
Z ubezpieczeniami jest wał jak z pisem.Zawsze ci wypłacą po najniższej linii oporu.czyli marne grosze !!!! A odwołaj sie tylko to ci NIE DADZĄ NIC !!!! !!!! Taki Naród !
optymista
8 miesięcy temu
A to ubezpieczenie obejmuje nieprzemyslane decyzje w sejmie? A takie by sie przydalo