Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
JACEG
|
aktualizacja

Wypowiedzenie OC. Jak rozwiązać umowę na ubezpieczenie samochodu?

1
Podziel się:

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego kierowcy w Polsce. Ubezpieczyciela można jednak zmienić. Podpowiadamy, jak złożyć wypowiedzenie w obecnym towarzystwie i co dzieje się z polisą przy sprzedaży samochodu.

Wypowiedzenie OC jest możliwe w kilku przypadkach. Zobacz, jak to zrobić.
Wypowiedzenie OC jest możliwe w kilku przypadkach. Zobacz, jak to zrobić. (East News)

Ubezpieczenie OC to obowiązek każdego właściciela samochodu. Jeśli chcemy poruszać się po polskich drogach, to bez wykupienia odpowiedniej polisy narażamy się na srogie kary. Podobnie zresztą jest w przypadku, gdy samochód tylko stoi w garażu. W niektórych przypadkach jest to nawet 5200 złotych dla samochodu osobowego.

Polisa ubezpieczeniowa zazwyczaj zawierana jest na rok. I z reguły dopiero po upływie tego okresu można ją rozwiązać. Są jednak wyjątki.

Zobacz także: Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

Wypowiedzenie OC. Kiedy to zrobić?

Wypowiedzenie umowy OC możliwe jest w kilku przypadkach również w trakcie jej trwania. Na przykład:

  • gdy auto zostanie skradzione,
  • gdy kupimy nowe auto już z wykupioną polisą
  • gdy chcemy zmienić ubezpieczyciela tuż przed wygaśnięciem obecnej umowy.

Zazwyczaj nie ma jednak sensu wypowiadanie obowiązującej umowy na przykład na pół roku przed jej zakończeniem. W takim przypadku płacimy bowiem podwójnie, a ceny polis do najniższych nie należą.

Kupno auta z polisą. Co wtedy?

Gdy kupimy nowe auto na rynku wtórnym, zazwyczaj ma ono wykupioną polisę ubezpieczeniową. Wydaje się, że to okazja, bo nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów i zawierać nowej umowy z ubezpieczycielem.

Jeśli na przykład kupimy auto w czerwcu, a jego ubezpieczenie kończy się w październiku, to - w teorii - mamy 4 miesiące za darmo. Mamy wtedy dwa wyjścia:

  • pozostać przy obecnej polisy
  • zerwać obecną i wykupić nową.

Warto jednak zastanowić się, czy pozostawienie polisy poprzedniego właściciela zawsze będzie korzystne. Może bowiem okazać się, że ubezpieczyciel po zmianie właściciela dokona rekalkulacji składek i każe nam dopłacić kilkaset złotych. Bo mamy na koncie kilka wypadków, jesteśmy mniej doświadczonym kierowcą lub nie nabraliśmy jeszcze uprawnień do maksymalnych zniżek w składkach.

Dlatego wielu kierowców decyduje się w takiej sytuacji na wykup nowego, bardziej korzystnego dla siebie ubezpieczenia. Wtedy będą mieli spokój już nie do października, ale do czerwca kolejnego roku.

Wypowiedzenie OC. Jak to zrobić?

Wypowiedzenie w przypadku takich kierowców jest konieczne, żeby uniknąć podwójnej polisy. Po co płacić dwa razy, skoro wystarczy jedna umowa z ubezpieczycielem?

W takim przypadku trzeba złożyć na piśmie wypowiedzenie u dotychczasowego ubezpieczyciela. Szczegółowe zasady mogą się różnić w zależności od konkretnej firmy.

Wypowiedzenie w Link4, AXA czy PZU

Większość towarzystw ma podobne zasady. Czasami są to po prostu formularze na stronach internetowych, ale niekiedy wypowiedzenie trzeba napisać samodzielnie. Musi ono zawierać:

  • imię i nazwisko właściciela
  • imiona i nazwiska ewentualnych współwłaścicieli
  • adres zamieszkania
  • markę, model i numer rejestracyjny pojazdu
  • numer polisy ubezpieczeniowej

Podobnie sytuacja ma się w przypadku, gdy dotychczasowa umowa się kończy i chcemy zmienić ubezpieczyciela, bo inny zaproponował nam lepsze warunki. Wtedy wypowiedzenie trzeba złożyć najpóźniej na jeden dzień przed upływem okresu ochrony.

Co ważne, nowa polisa musi być zawarta natychmiast. Konieczne jest bowiem zachowanie ciągłości ubezpieczenia, a nie można wystawić polisy z wsteczną datą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
zbiste7@gmail...
4 lata temu
Auto miałem ubezpieczone i zarejestrowane w Polsce.Od pół roku auto jest zarejestrowane i ubezpieczone w Czechach.Nie doczekałem się zwrotu połowy kwoty z ubezpieczenia w Polsce,tak działa firma ubezpieczeniowa Warta,zwykłe złodziejstwo.