wp.pl
wp.pl
Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Komornicy zarabiają miliony rocznie. Po reformie mogą dostawać nawet kilkadziesiąt razy mniej

Komornicy zarabiają miliony rocznie. Po reformie mogą dostawać nawet kilkadziesiąt razy mniej

Fot. STANISLAW KOWALCZUK
Rekordzista zarobił w 2012 roku 10 milionów. Najbardziej skuteczni w tym zawodzie wzbogacają się o setki tysięcy złotych miesięcznie. To wszystko może się niebawem skończyć za sprawą nowelizacji ustawy o egzekucji długów, na której skorzysta państwowa kasa. Rocznie wszyscy komornicy w Polsce z tytułu opłat pobierają blisko miliard złotych. Po zmianach znaczna część tych pieniędzy mogłaby zasilać budżet państwa.

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarła „Gazeta Wyborcza” nowy rząd planuje pozbawić kancelarie komornicze wielomilionowych przychodów. Nowy projekt ustawy przewiduje, że komornicy wróciliby na garnuszek poszczególnych sądów rejonowych. Oznaczałoby to swoisty powrót do przeszłości, bo tak już było przed 1997 rokiem. Wtedy na mocy nowelizacji ustawy komornicy przestali być zwykłymi pracownikami wymiaru sprawiedliwości, a stali się po prostu przedsiębiorcami.

- Myślę, że wielu z nich oburzyłoby się na takie postawienie sprawy. Komornicy nie chcą być nazywani biznesmenami, ale obecny sposób zorganizowania ich kancelarii jest zbliżony do zasad działania zwykłej firm - mówi Paweł Ostaszewski z Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości.

- W Ministerstwie Sprawiedliwości trwają prace nad powołaniem zespołu pod przewodnictwem sekretarza stanu Patryka Jakiego, który ma zająć się gruntowną reformą przepisów regulujących egzekucję komorniczą. Na obecnym etapie brak jest decyzji kierunkowych tej reformy - odpowiada na nasze pytania w tej sprawie Milena Domachowska z Ministerstwa Sprawiedliwości. Do czasu opublikowania tego artykułu nie otrzymaliśmy komentarza w tej sprawie od Krajowej Rady Komorniczej, która reprezentuje interesy przedstawicieli tego zawodu w naszym kraju.

Pensja zamiast milionowych dochodów

Jeśli rzeczywiście rządzący zamierzają uczynić z komorników na powrót pracowników sądów, oznaczać to będzie dla nich ogromne straty finansowe. Jak szacuje portal moja-pensja.pl, komornik w Polsce zarabia przeciętnie około 30 tysięcy brutto miesięcznie. Jednak bardziej miarodajnym źródłem na ten temat powinien być raport „Opłaty i koszty w systemie egzekucji komorniczej – obraz statystyczny” Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Według niego przeciętny miesięczny dochód komornika w Polsce wynosi ponad 46 tysięcy złotych brutto.

Warto odnotować, że w tym przypadku wyliczenia oparto o twarde dane opracowywane rokrocznie przez Ministerstwo Sprawiedliwości i Ministerstwo Finansów. Tylko one uwzględniają dokładne informacje o przychodach, kosztach uzyskania przychodu i dochodach uzyskanych przez komorników sądowych. Badanie opracowano w 2014 roku na podstawie deklaracji podatkowych z 2012.

W przygotowaniu jest najświeższe, ale jak przekonuje Paweł Ostaszewski, sumy niewiele różnią się od siebie. - Widać delikatny spadek przeciętnych przychodów, ale to ciągle ten sam rząd wielkości. Nadal też widoczne jest duże zróżnicowanie miedzy kancelariami - wyjaśnia ekspert Instytutu.

Jak wynika z raportu najwięcej w miesiącu zarobił komornik przy Sądzie Rejonowym na warszawskiej Woli - 255 697 zł brutto. Najmniej - jeden z działających przy małym sądzie gdzieś w głębi kraju - 2609 zł, również przed opodatkowaniem.

Jeszcze większe wrażenie robi zestawienie rocznych dochodów uzyskanych przez komorników. Rekordzista z 2012 roku działający przy Sądzie Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa zarobił 10 855 695 zł brutto. O tym, że to jednak nie zawsze zyskowny interes świadczy w zestawieniu roczny dochód 1 562 zł brutto komornika przy Sądzie Rejonowym w Przemyślu.

Komornicy w Polsce zarabiają za dużo?

TAK
NIE

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Szokować może też porównanie zarobków tych przedstawicieli prawniczego fachu z będącymi najwyżej w hierarchii wymiaru sprawiedliwości. Z raportu wynika, że jedynie w ośmiu spośród 238 rewirów komorniczych, dla których dysponowano danymi, średnie miesięczne dochody nie przekraczały wysokości zasadniczego wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego (ponad 13 tys. zł brutto). We wszystkich pozostałych przypadkach uzyskiwali oni dochody wyższe, często nawet kilkadziesiąt razy.

Z tego samego raportu wynika również, że w 2013 roku udało się komornikom wyegzekwować łącznie blisko 8 miliardów złotych. Uwzględniając wysokości opłat egzekucyjnych Instytut Wymiaru Sprawiedliwości oszacował, że kancelarie komornicze, których jest w Polsce ponad 1000 pobrały z tej kwoty ponad 900 milionów złotych. Te pieniądze, oczywiście po odliczeniu kosztów, po nowelizacji ustawy mogłyby zasilić budżet państwa.

Na drugiej stronie przeczytasz ile zarabialiby komornicy po ewentualnych zmianach w ustawie

Poprzednia strona
  • 1
  • 2
Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
Bankia
185.25.122.* 2016-09-13 15:52
Z tym 7 lat to gruba przesada. A gdzie tu poczucie elementarnej sprawiedliwości społecznej. Studia trwają 5 lat. Za jakie grzechy mają wszyscy płacić na wykształcenie komornika. Diety, zwrot kosztów podróży, opłaty za luksusowe hotele i nie wiadomo co tam jeszcze. W Polsce miliony ludzi z powodu zwolnień grupowych traciło pracę i jak nie mieli na chleb i mleko dla dzieci komornicy byli dla nich bezwzględni i bez litości. Nie ma taki komornik odpowiedniego wykształcenia to do widzenia. Będzie miał papier to wróci. Niech idą do uczciwej roboty tak jak miliony Polaków. Mogą szukać szczęścia też za granicą, tylko tam trzeba naprawdę uczciwie pracować i nie krzywdzić ludzi łamaniem prawa by taki komornik musiał opływać w luksusy. Jak taki komornik jest przed emeryturą to niech się bierze za uczciwą pracę aż osiągnie wiek emerytalny. Ilu komorników bezlitośnie gwałciło prawo i nic takiemu nie można zrobić bo sądy go kryją i udają że niczego złego nie widzą. Czy naprawdę tak trudno uczciwie skontrolować komorników i ustalić który z nich nie nadaje się do tego zawodu. Co z tego gdy komornik ma wykształcenie czy go nie ma gdy łamie prawo i w bestialski sposób krzywdzi ludzi. Bo to biznesmen. A jak. I za to ci tacy komornicy mają być aż tak nagradzani by w 7 lat skończyli 5 letnie studia. Toż to absurd nad absurdy. Czyżby w Polsce naprawdę brakowało ludzi którzy 5 letnie studia kończą w 5 lat. Szkoda, że nie dano tym komornikom na to 15 lat.
ola1041
79.188.90.* 2016-01-27 08:32
co za bzdura, kilku komorników ma dochód powyżej miliona, ponad 1000 z nich ma o 8080% mniejszy. Artykuł beznadziejny, nierzetelny.
awe1122
83.29.231.* 2016-01-15 19:24
Prawo polskie jest bezsilne i chroni złodziei i oszustów, którzy śmieją się równie nieudolnym komornikom w twarz.
Zobacz więcej komentarzy (725)