Notowania

wiadomości
14.09.2011 18:45

Holandia-Indonezja-odszkodowanie

Rząd Holandii musi wypłacić siedmiu indonezyjskim wdowom odszkodowanie za utratę mężów. Zdecydował o tym sąd w Hadze, który nie określił jednak wysokości rekompensaty. Mężczyźni zginęli w masakrze w 1947 roku podczas walk z Holendrami o niepodległość Indonezji.

Podziel się
Dodaj komentarz

Sąd uznał, że tłumaczenie Holandii o tym, jakoby zbrodnia się przedawniła, jest nieuzasadnione. Odrzucił jednak żądanie skarżących, by ścigano za nią rząd Holandii. Skargę wniosły rodziny ofiar masowej egzekucji.
Doszło do niej we wsi Rawagedeh, dzisiaj Balongsari, 100 kilometrów od stolicy kraju, Dżakarty. 9 grudnia 1947 roku holenderscy żołnierze, szukając bojowników, przeprowadzili akcję, w której zginęli niemal wszyscy mężczyźni z wioski - ponad 400 osób.
Prawniczka kobiet Liesbeth Zegveld wyraziła nadzieję, że Holandia nie odwoła się od wyroku. "Wszystkie kobiety są wiekowe. Jeśli rząd się odwoła, mogą nie dożyć finansowej rekompensaty" - powiedziała prawniczka.
Holandia, choć uznała masakrę za zbrodnię wojenną, nigdy za nią nie przeprosiła, odstąpiła też od ukarania winnych. Indonezja była od 1800 roku kolonią holenderską. Uzyskała niepodległość w 1949 roku.

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz