Notowania

wiadomości
14.09.2011 18:39

Nianie-ZUS-składki

Od 1 października nianie i opiekunki do dzieci będą podlegać ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym. Jest to nowe przedsięwzięcie, gdyż płatnikami składek będą osoby, które do tej pory nie miały kontaktu z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. Rodzic, który zatrudni nianię na nowych warunkach, w ciągu 7 dni od podpisania umowy będzie musiał zgłosić to w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dyrektor Mirosława Boryczka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekonuje, że warto podpisać oficjalną umowę z nianią. W jej opinii, opłaca się być uczciwym obywatelem i traktować zatrudniane osoby fair.
Dyrektor podkreśla, że dzięki legalnemu zatrudnieniu, opiekunka ma szansę na funkcjonowanie w systemie ubezpieczeń społecznych. W zamian - jak podkreśla Mirosława Boryczka - państwo przejęło na siebie ciężar finansowania składek za ubezpieczenia społeczne i zdrowotne niań w części do minimalnej podstawy wynagrodzenia.
Pracownicy ZUS-u pomogą rodzicom w wypełnieniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Wystarczy, że rodzic zgłosi sie z danymi niani zapewnia dyrektor Mirosława Boryczka.
Ważne jest, aby rodzic przychodzący do ZUSu miał przy sobie podpisany przez nianię dokument potwierdzający, że jej dane identyfikacyjne są prawdziwe. Niezbędne dokumenty wypełnią pracownicy ZUSu na sali obsługi klienta. Rodzic jedynie sprawdzi czy dane zostały wpisane poprawnie i podpisze takie zgłoszenie - tłumaczy Mirosława Boryczka.
Wprowadzone zmiany mają celu ograniczenie szarej strefy. ZUS spodziewa się, że w związku ze zmianami przybędzie kilka tysięcy ubezpieczonych, którzy do tej pory pozostawali w szarej strefie.
Wszystkie informacje o nowych przepisach rodzice mogą znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl/nianie oraz pod numerem specjalnej infolinii 0 801 400 400

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz