Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|

Banki przypominają o końcu wakacji kredytowych. Od października tysiące osób zapłacą pełne raty

60
Podziel się

Od kwietnia klienci banków mogli skorzystać z odroczenia rat przez trzy lub sześć miesięcy. Osoby, które od razu wysłały wniosek i wybrały ulgę półroczną, muszą przygotować się na to, że od października będą oddawać do banku pełne raty swoich pożyczek. Dotyczy to tysięcy osób.

Banki przypominają o końcu wakacji kredytowych. Od października tysiące osób zapłacą pełne raty
Zbliża się ważny termin dla kredytobiorców. (Pexels, Andrea Piacqu)
bDeXuggl

Gdy wybuchła pandemia, banki zaproponowały swoim klientom wakacje kredytowe, czyli zawieszenie spłat rat. Związek Banków Polskich, który ogłosił w marcu działania sektora, zaproponował ulgę na trzy lub sześć miesięcy. Osobom, które już na początku skorzystały z odroczenia w wariancie półrocznym, właśnie kończą się wakacje i od października będą oddawać swoim bankom więcej.

Dotyczy to klientów takich banków, jak mBank, Credit Agricole, Santander Bank Polska, Idea Banku czy ING Bank Śląski, którzy mogli odroczyć nawet na pół roku zarówno kredyty konsumpcyjne, jak i hipoteczne. Co ważne, zasady skorzystania z ulgi ustalał konkretny bank, dlatego niektórym osobom zawieszano kapitał i odsetki, a innym tylko kapitał.

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że w całym 2019 roku banki oraz SKOK-i udzieliły łącznie 7,45 mln kredytów konsumpcyjnych o wartości 88,66 mld zł. Z kolei w segmencie kredytów mieszkaniowych w ubiegłym roku zadłużyliśmy się na 65,02 mld zł. Obecnie w Polsce aktywnych jest ok. 2,4 mln kredytów hipotecznych, a ich wartość wynosi ponad 443 mld zł.

bDeXuggn

Koniec z bramkami na autostradach. Resort podaje szczegóły

Ilu spośród tych kredytobiorców skorzystało z wakacji? Według danych BIK łącznie było 924 tys. odroczonych kredytów, a ponad 600 tys. z nich jest już spłacanych dalej. W tej chwili (stan na 28.09 - red.) jest ponad 300 tys. kredytów z odroczoną spłatą. Właściciele wielu z tych pożyczek zaczną od października spłacać pełne raty, o czym przypominają im ich banki.

Co ważne, może się okazać, że niektóre osoby będą płacić więcej niż przed pandemią. Dlaczego? Chodzi o to, że część banków wydłużyła swoim kredytobiorcom okres spłat, ale inne będą doliczać odroczone raty do kolejnych płatności bez wydłużania czasu spłaty. W jednym i drugim wypadku trzeba będzie ponieść "koszt wakacji kredytowych" – albo nasza rata zwiększy się o odroczoną kwotę, albo dłużej będą nam naliczane odsetki.

bDeXuggt

Pewnym ratunkiem mogłyby być niskie stopy procentowe. Przypomnijmy, że stopa referencyjna wynosi od maja 0,1 proc. Dzięki temu w przypadku części osób wysokość rat zmniejszyła się nawet o 200 zł. Tak jest np. w przypadku klientów, którzy do spłaty mają jeszcze ok 200 tys. zł pożyczone na zakup mieszkania. Czy ulgę odczują także osoby, które skorzystały z wakacji?

- Od marca WIBOR 3M będący stawką bazową większości kredytów hipotecznych spadł z 1,72 proc. do 0,22 proc. Ostatnia znacząca dla kredytobiorców zmiana miała miejsce na przełomie maja i czerwca. Niestety rata, którą będą spłacać po wakacjach kredytowych, niekoniecznie będzie niższa niż przed nimi. Wszystko zależy od tego, na jakich zasadach zostały udzielone wakacje kredytowe, ile trwały, jakie było oprocentowanie kredytu i pozostały okres kredytowania. Na przykład, jeśli została zawieszona spłata kapitału, a okres kredytowania nie został wydłużony, to na spłatę reszty zobowiązania zostanie nam mniej czasu. W takim przypadku możemy się spodziewać, że rata będzie na podobnym poziomie, a w skrajnych przypadkach nawet nieznacznie wyższa, mimo niższych stóp procentowych – komentuje Konrad Pluciński, kierownik zespołu analityków finansowych w Total Money.

Warto dodać, że wielu kredytobiorców wciąż korzysta z wakacji. Chodzi o osoby, które wysłały taki wniosek do banku w kolejnych miesiącach trwania pandemii. Według danych Biura Informacji Kredytowej tylko z końcem maja banki zawiesiły spłatę kredytu gotówkowego dla ponad pół miliona kredytobiorców, co stanowi 75 proc. wszystkich produktów, które objęły bankowe wakacje kredytowe. Osoby, które jeszcze nie skorzystały z odroczenia spłat rat, wciąż mogą to zrobić.

bDeXuggO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(60)
Polak
3 tyg. temu
No i teraz setki tysięcy osób nie będzie spłacać kredytów. Sądy pękną w szwach z powodu ilości składanych wniosków o upadłość konsumencką i wniosków o wydanie nakazów zapłaty. A komornicy obleją się potem od ilości wpływających spraw.
Lol
3 tyg. temu
No po prostu szok i niedowierzanie, że pożyczone pieniądze trzeba oddać.
Ted
3 tyg. temu
Dojna zmiana nie ma pracy i kasy chore to jest co robi pis
bDeXuggP
Damian
3 tyg. temu
I będzie wielkie bumm ha ha .Dojna zmiano nadchodzi czas sądu za nieudolne i niezgodne z zasadami demokracji rządy. Pozdrawiam
gość21
3 tyg. temu
No i od tego momentu mieszkania zaczną tanieć.
Najnowsze komentarze (60)
MATEUSZ
3 tyg. temu
K0D będzie protestował! Protestowaał! Dlaczego mojego kredytu na dom, samochud, i pożyczki na wakację rząd nie anuluje? Dlaczego ??
Daniel
3 tyg. temu
No to teraz zacznie spłacać się kase za te apartamenty na ostatnich piętrach, z wielkimi tarasami itp., itd. Kredyty są dla ludzi, ale trzeba mądrze z nich korzystac a nie jeden przez drugiego chce pokazac kto ma wiecej, kto ma lepiej. Niech spłacają a jak wszystko spłacą to wówczas będą mogli powiedzieć, że mam mieszkanie, które po 30 latach i tak będzie w nie najlepszej kondycji!
Frugo
3 tyg. temu
To będą najdroższe wakacje.
realia
3 tyg. temu
Sprawę do sądu kierujcie, za sumy do 70 mln zł nie trzeba oddawać, powołajcie się na pis i na sasina.
prawda+
3 tyg. temu
A ja przypominam że jak kogoś na coś nie stać to nie powinien brak kredytu i dokarmiać banków, bo przy chwilowej dostawie kasy i tak będziesz na minus.
arahat
3 tyg. temu
czekam na licytacje m4...
Yale
3 tyg. temu
Precz z komunizmem,precz z zyciem na kredyt.Precz z zasilkami i zapomogami.
Tu i teraz
3 tyg. temu
...to skandal że trzeba oddać pożyczone pieniądze ?...co na to ePISkopat ?
bDeXuggH
Tadek
3 tyg. temu
Ja ciągle splacam pożyczyłem jak was nie stać. Nie bierzcie kredytu pożyczki pozyczyles oddaj
Krakus
3 tyg. temu
No cóż, były "nieświadome" kredyty frankowe, teraz są "nieświadome"kredyty złotowe?na apartamenty . Kto bierze kredyt chyba wie,że musi go sam spłacić, właścicielem apartamentu jest bank...,a deweloper się śmieje.
Gadkibeatki
3 tyg. temu
Dobre emocje DBT nie pomagaja
Mykoła
3 tyg. temu
Wybraliście brutalny kapitalizm, wybraliście rusofobskich soliduchów- to teraz macie!
Zbyszek .
3 tyg. temu
Ten portal to taka 5- ta kolumna. Przecież wiadomo było , że kiedyś trzeba wszystko oddać.
czlonekPO
3 tyg. temu
no i teraz macie PIS!!! ... gdyby żondził mondre lódzie z PO to tera wszystkim byłoby dobże i pszeppienknie a tak to macie co macie !!!
...
Następna strona