Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|
aktualizacja

Ile kredytów hipotecznych zaciągają Polacy?

26
Podziel się:

W ostatnich miesiącach pracownicy banków mieli ręce pełne pracy, ponieważ wnioski o kredyt hipoteczny wpływały w rekordowym tempie. Sytuację najprawdopodobniej zmieni podwyżka stóp procentowych, która oznacza m.in. wyższe odsetki od kredytów, niższe kwoty przyznawanych kredytów i wzrost miesięcznej raty kredytu hipotecznego dla obecnych kredytobiorców. Szczególnie odczują to klienci, którzy spłacają nie jeden, a nawet dwa lub trzy kredyty hipoteczne. A takich kredytobiorców w bankach przybywa.

Ile kredytów hipotecznych zaciągają Polacy?
Coraz chętniej zaciągamy kilka kredytów hipotecznych na potrzeby inwestycyjne (money.pl, Rafał Parczewski)
bFfRgMRh

Obniżone w czasie pandemii stopy procentowe sprzyjały tańszym kredytom. Jednocześnie zmieniły się preferencje mieszkaniowe Polaków, przez co chętniej nabywamy nieruchomości. Taki boom na rynku mieszkaniowym spowodował, że banki udzielają kredytów hipotecznych na coraz wyższe kwoty. Niektórzy kredytobiorcy decydują się nawet wnioskować o kolejny kredyt hipoteczny, mimo że spłacają już jedno takie zobowiązanie. Okazuje się, że wzięcie kolejnego kredytu hipotecznego nie jest problemem, o ile pozwala na to zdolność kredytowa.

Ciągle rekordowe zainteresowanie kredytami hipotecznymi

Październik to kolejny miesiąc, w którym banki odnotowały wysoką dodatnią dynamikę sprzedaży hipotek. Popyt na kredyty jest nadal wysoki, co w głównej mierze wynika z obawy Polaków o dalsze wzrosty cen mieszkań.

Średnia wartość udzielonego kredytu hipotecznego w czasie pandemii, czyli od marca 2020 r. do września 2021 r. wzrosła aż o ponad 12 proc. W samym wrześniu br. uśredniona kwota kredytu hipotecznego to ponad 335 tys. zł, co stanowi wzrost w porównaniu do marca 2020 r. o ponad 38 tys. zł, jak podaje BIK.

bFfRgMRj
Zobacz także: Raty kredytów w górę. RPP podniosła stopy procentowe. Ekspert wylicza kwoty

Warto zauważyć, że maleje udział kredytów o wartości do 300 tys. zł, a rośnie liczba zawieranych umów o kredyt powyżej 500 tys. zł. Ma to naturalny związek ze wzrostem cen nieruchomości. W pierwszej połowie 2020 roku banki odnotowały ponad 2,5 mln czynnych umów kredytowych. Nie oznacza to, że 2,5 mln Polaków spłaca kredyt, bo aktywne zobowiązanie hipoteczne posiada ponad 4 miliony z nas. Umowy są po prostu zawierane przez więcej niż jedną osobę, a także coraz więcej Polaków decyduje się na kolejny kredyt hipoteczny.

Więcej niż jeden kredyt hipoteczny spłaca coraz więcej Polaków

Choć spłata jednego kredytu hipotecznego dla wielu jest ogromnym obciążeniem, to niektórych stać na kilka takich zobowiązań. Ostatnie dane, jakie opublikował BIK, pokazują, że do połowy 2020 r. więcej niż dwa kredyty mieszkaniowe posiadało 54 486 osób (co stanowiło 1,3 proc. ogółu kredytobiorców), w tym:

bFfRgMRp
  • trzy kredyty posiadało 44 918 osób,
  • cztery kredyty 7 045 osób,
  • a pięć i więcej spłacało nawet 2 523 osób.

W ciągu ostatnich miesięcy takich kredytobiorców mogło pojawić się więcej, ponieważ w ten sposób część z nich decyduje się finansować nieruchomości w celach inwestycyjnych. Na taki krok decydują się też sporadycznie rodzice, zaciągając kolejny kredyt hipoteczny dla dorosłego dziecka.

Żeby jednak dostać drugi, trzeci, czwarty a nawet piąty kredyt hipoteczny trzeba mieć naprawdę dobrą zdolność kredytową. Oprócz możliwości finansowych związanych z regularną spłatą rat kilku kredytów dochodzi także obowiązek wniesienia wkładu własnego przy każdym nowym kredycie hipotecznym.

bFfRgMRq

Wzrost stóp procentowych ograniczy liczbę kredytobiorców

Decyzję o kolejnej hipotece ułatwiało jeszcze do niedawna środowisko niskich stóp procentowych. Dobrą passę kredytobiorców i banków przerwała decyzja RPP o podwyżce stóp. Główna stopa referencyjna została w listopadzie podniesiona do poziomu 1,25 proc., a to z wyliczeń BIK oznacza średni wzrost raty kredytu hipotecznego o 192,41 zł.

Podwyżka stóp procentowych będzie najbardziej dotkliwa dla osób, które kredyt hipoteczny zaciągnęły w okresie od marca 2020 r. do września 2021 r.

Warto zauważyć, że tak naprawdę liczba kredytobiorców maleje, ale rośnie kwota zobowiązań, dlatego właśnie padają rekordy sprzedaży hipotek.

bFfRgMRr

Zdaniem wielu ekspertów podwyżka stóp procentowych ostudzi nieco obecną sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Z badania przeprowadzonego w październiku przez Quality Watch dla BIK ponad 1/3 Polaków nie jest zainteresowana zaciąganiem kredytów po informacji o podwyżce stóp.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFfRgMRK
banki
kredyty
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(26)
Kielczanin 42
5 dni temu
Jeśli ktoś nie rozumie cyklów koniunktury ,stóp procentowych a bierze kredyt-to jest równie kompetetny w sprawach finansowych jak frankowicze.....Przykre,ale prawdziwe..... Ps Kompetetni na kredytach frankowych zaoszczedzili, poprostu przewalutowali na złotówki gdy frank był już bardzo tani, poza tym o umocnieniu franka w Szwajcarii dyskutowano już wcześniej.....I wiadome było że to predzej czy pózniej nastąpi.....
Darek
2 miesiące temu
Polacy będą nadal brać kredyty, bo potrzebują gdzieś mieszkać. Ja mimo wszystko sugeruję, jeśli ktoś chce kupić – nie zatrzymywać się i nie czekać na poprawę sytuacji, bo mimo wszystko – mieszkania będą w podobnych cenach jak teraz, najwyżej zwolnią wzrosty. Osobiście kupuję teraz mieszkanie na Praga Arte i jestem przeszczęśliwy z tego powodu.
...
2 miesiące temu
już niedługo wszystkim nam urosną stopy i to BARDZO, bo pln padnie
bFfRgMRL
ale
2 miesiące temu
niebawem zacznie się lament (jak frankowiczów), bo stopy rosną
Anka
2 miesiące temu
Zaraz ta bańka pęknie z hukiem, pewnie już po nowym roku.
...
Następna strona