Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Raty kredytów w górę, ale rząd obiecuje pomoc. Osoby w tarapatach dostaną nawet 2 tys. zł miesięcznie

181
Podziel się:

Ministerstwo Finansów poinformowało oficjalnie w czwartek, że osoby spłacające kredyty, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, po podwyżce stóp procentowych mogą liczyć na finansowe wsparcie. Chodzi o 2 tys. zł miesięcznie, które można dostawać nawet przez trzy lata.

Raty kredytów w górę, ale rząd obiecuje pomoc. Osoby w tarapatach dostaną nawet 2 tys. zł miesięcznie
Kredytobiorcy, którzy nie radzą sobie ze spłatą zobowiązań, będą mogli dostawać nawet przez trzy lata po 2 tys. zł miesięcznie (Adobe Stock, barnaba)

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców to mechanizm zapewniający pomoc osobom, które wzięły kredyt i przez to znalazły się w trudnej sytuacji finansowej. Z pomocy w ramach funduszu mogą skorzystać także osoby, które sprzedały kredytowaną nieruchomość, ale kwota uzyskana ze sprzedaży nie pokryła całego zobowiązania z tytułu kredytu mieszkaniowego.

"Na fundusz składają się wpłaty kredytodawców. Wsparcie wypłacane jest na okres nie dłuższy niż 36 miesięcy, przy czym indywidualnie ustalana kwota wsparcia nie może być wyższa niż 2 tys. zł miesięcznie. Jest ono przekazywane przez Bank Gospodarstwa Krajowego bankowi kredytobiorcy, który udzielił kredytu mieszkaniowego" – poinformowano w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz także: Prof. Balcerowicz: politykę Glapińskiego oceniam źle, nie wiem, czy działa z własnego przekonania

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców — jak dostać pomoc?

Co ważne, pomoc finansową można dostać, jeżeli spełni się odpowiednie warunki: jeden z kredytobiorców ma status osoby bezrobotnej, rata jest wyższa niż 50 proc. miesięcznych dochodów, albo miesięczny dochód pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego nie przekracza obecnie do 1 552 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Aby uzyskać wsparcie, kredytobiorca powinien złożyć wniosek do banku. Dwa lata po otrzymaniu ostatniej raty lub pięć lat od odebrania pierwszej, rozpocznie się proces spłaty. Otrzymana kwota zostanie podzielona na 144 nieoprocentowane raty, czyli na 12 lat.

Co ważne wsparcia nie otrzyma kredytobiorca, który stracił pracę z własnej winy lub jest właścicielem innego mieszkania, domu, albo był nim w ciągu ostatnich 6 miesięcy.

Zgromadzone środki w ramach Funduszu Wsparcia Kredytobiorców wynoszą 607 mln 400 tys. zł. Do 31 grudnia ub.r. wypłacono z niego pomoc o wartości ponad 20 mln zł.

Przypomnijmy, że kwietniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przyniosło zaskakujący efekt. Stopy procentowe wzrosły dwukrotnie mocniej, niż prognozowali ekonomiści.

Główna stawka oprocentowania wzrosła z 3,5 do 4,5 proc. wobec prognozowanych 4 proc. Dla osób spłacających raty kredytów i tych, którzy dopiero zamierzają pożyczyć pieniądze, oznacza to jeszcze większe koszty. Co gorsza, prawdopodobnie na tym podwyżki stóp procentowych się nie skończą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(181)
Aneta
rok temu
Ja na szczęście daje radę z kredytem, bo dostałam dużą podwyżkę w pracy, dzięki temu, że znalazłam w końcu dobrą posadę. Warto było ukończyć Studium Pracowników Medycznych i Społecznych na kierunku technik farmaceuta.
Norman398434
rok temu
UWAGA - EKIPA BUDOWLANA "BUDO DEKORACJA" TO OSZUŚCI.
Łucja
rok temu
Ja na szczęście zakup mieszkania mam już za sobą od kilku lat i kredyt też już skończyłam spłacać. A teraz jestem na etapie remontu, w którym pomaga mi ekipa Budo Dekoracja. Są niezastąpieni i bardzo dokładni.
Poirytowana
rok temu
Masakra co się dzieje.glapinski powinien odejść natychmiast.
Kredytobiorca
rok temu
Co za patalogia! Najpierw podnosza kwoty do kosmicznych wymiarow,a teraz beda doplacac,przeciez to sie kupy nie trzyma! Kiedy my w koncu jako narod ukrocimy ta cala patologie rzadzacych?
...
Następna strona