Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Trumpa konflikt interesów z Deutsche Bankiem. W tle setki milionów dolarów

14
Podziel się:

Deutsche Bank głowi się, jak zrestrukturyzować dług jednego ze swoich klientów, by uniknąć konfliktu interesów. A to dlatego, że tym klientem jest Donald Trump i jego imperium. Prezydent elekt pożyczył u niemieckiego giganta ok. 300 mld dol.

Trumpa konflikt interesów z Deutsche Bankiem. W tle setki milionów dolarów
(AFP/EAST NEWS)
bEUrrLBx

O konflikcie interesów pisze Bloomberg. Nie pomaga w nim fakt, że Deutsche Bank wciąż jest na celowniku amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości, który obarcza bank częściową odpowiedzialnością za wybuch kryzysu finansowego.

Niemiecki gigant miał w latach 2005-2007 sprzedawać tzw. toksyczne produkty, zabezpieczane na ogół hipotecznie. Dlatego od kilku lat przyglądała się mu amerykańska administracja. W piątek jednak Deutsche Bank poszedł z nią na ugodę i obiecał, że zapłaci 7,2 mld dol. - część jako karę, a resztę w formie umorzenia długów klientom.

Porozumienie nie jest jeszcze co prawda ostateczne, ale oznacza, że konsekwencje będą stanowić połowę tego, czego oczekiwał wcześniej Departament Sprawiedliwości.

bEUrrLBz

Nie zmienia to jednak faktu, że Trump wciąż ma w Deutsche Banku ok. 300 mln dol. kredytów. Według Bloomberga jest zatem ryzyko, że może dojść w tej sytuacji do konfliktu interesów.

- To wygląda strasznie, jeśli urzędnicy podlegający prezydentowi decydują o banku, w którym ma on kredyty - mówi portalowi prof. Richard Painter z Uniwersytetu w Minnesocie, który doradzał w gabinecie George'a Busha. - Rząd USA ciągle ma do czynienia z bankami. A jeśli ma w nich długi, to istnieje ryzyko, że przy niektórych regulacjach będzie dla nich łaskawszy lub mniej wymagający.

Deutsche Bank nie chce komentować tej sprawy, ale chętnie robi to firma prezydenta elekta. Alan Garten z Trump Organization bagatelizuje sprawę i mówi, że "te 300 mln to niewiele w porównaniu z wielomiliardowym imperium".

Bloomberg zwraca przy tym uwagę, że Deutsche Bank jest jednym z niewielu banków na Wall Street, który chce jeszcze robić interesy z Trumpem - "człowiekiem, znanym głównie z szukania rozgłosu i niekonwencjonalnych zachowań". Co więcej, pożyczył też pieniądze rodzinie Trumpa. Jego zięć Jared Kushner na kilka tygodni przed wyborami dostał 370 mln dol. kredytu pod powierzchnie handlowe na Manhattanie, których jest właścicielem.

bEUrrLCa
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(14)
Bronisława
5 lata temu
292szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, spraw sobie i dzieciakom radość, ow.ly/hFLD307jvdj, sama radość!
Eugenia
5 lata temu
229szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: ow.ly/hFLD307jvdj, kocham takie promocje
Bernadeta
5 lata temu
482dobrze ze w polsce sa jeszcze promocje ktore potrafia oderwac sie od codziennosci, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, w koncu naprawili swoj blad
bEUrrLCb
Zuzanna
5 lata temu
163szukasz jeszcze prezentu dla dzieciaczków? osatnio jest fajna promocja na swiezaki, najlepszy prezent na swieta, tylko 5000 sztuk, bit.ly/2ho7TNq, sama dostałam 3 sztuki!
Stanisława
5 lata temu
262szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, wejdz, maja tylko 5000 sztuk, ow.ly/hFLD307jvdj, w koncu naprawili swoj blad