Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

11 mld zł dla emerytów. ZUS zakończył wypłaty

158
Podziel się:

ZUS zakończył wypłaty trzynastej emerytury. Do ponad 8,5 mln seniorów trafiło 11,3 mld zł. Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne jest wypłacane w wysokości minimalnej emerytury.

11 mld zł dla emerytów. ZUS zakończył wypłaty
ZUS zakończył wypłaty "trzynastek". Przelano łącznie 11,3 mld zł (Adobe Stock, Maciej Matlak)

W tym roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizował wypłaty trzynastych emerytur od 1 kwietnia. Świadczeniobiorcy otrzymali dodatkowe pieniądze wraz z kwietniową emeryturą lub rentą. Aby dostać trzynastkę, nie trzeba było składać żadnego wniosku. ZUS wypłacił świadczenie z urzędu.

- W tym roku trzynastka wyniosła 1338,44 zł brutto. Ze świadczenia została pobrana jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł. W takiej sytuacji "trzynastka" netto wyniosła 1217,98 zł – przypomniała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Zobacz także: Pieniądze na wojsko zamiast na 14. emerytury? Ekspert: Dług przekroczy wszystko

Trzynaste emerytury trafiły do seniorów

Zaznaczyła, że zgodnie z decyzją Ministerstwa Finansów zaniechanie poboru podatku od trzynastki jest jednorazowe i ostateczne, to znaczy podatek nie został zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Zaniechanie nie dotyczy trzynastek należnych za poprzednie lata.

Zgodnie z przepisami trzynastka przysługuje wszystkim, którzy mają na dzień 31 marca przyznane prawo do wypłaty jednego z długoterminowych świadczeń w ZUS.

Rozwiązanie to zostało zastosowane m.in. do emerytur i rent w systemie powszechnym, emerytur pomostowych, świadczeń i zasiłków przedemerytalnych, rent socjalnych, nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych, rodzicielskich świadczeń uzupełniających oraz rent inwalidów wojennych i wojskowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(158)
ekonomistka
2 miesiące temu
Czytałam ostatnio, że najwyższa emerytura to 28 tys. Proszę mi powiedzieć jak to jest, że niektórzy mają 1200 a inni 28 tys. Nie ma jakiegoś uśrednienia? 28 tys to na etacie w miesiąc ludzie nie zarabiają. Chyba lekka niesprawiedliwość?
Glapinflacja
2 miesiące temu
Na czele drożyźnianej stawki znajdują się paliwa (według GUS od marca 2021 r. do marca 2022 r. zdrożały o 33 proc.) i nie zanosi się, że zaczną tanieć. Ceny energii przez ostatni rok urosły o 24 proc., żywności o 9 proc., ale tu dopiero wzrost się zaczyna. Po dwóch miesiącach wojny Rosji z Ukrainą jest nas w kraju o 2 mln osób więcej, a zboża na chleb – też z powodu wojny – będzie mniej, więc ceny pójdą w górę. Rządowy Polski Instytut Ekonomiczny ostrożnie szacuje, że o 14 proc. – możemy przeczytać na łamach „Polityki”. Problem w tym, że nie widać żadnych szans na poprawę sytuacji. Rząd podejmuje pewne działania, ale raczej mają one wymiar propagandowy. I źle służą gospodarce. – Gospodarkę ogarnia inflacyjny pożar. Władza już biegnie z kanistrem benzyny – zauważa raczej ostrożna w swoich ocenach „Polityka”. I wątpliwym pocieszeniem jest to, że znamy winnego tak dramatycznego spadku wartości złotówki. Nie jest to Putin – jak chciałby rząd. W Polsce nie ma „Putinflacji”. Jest za to „Glapinflacja”. Podlana solidnym sosem niefrasobliwego rozdawnictwa, jakim raczy nas rząd Morawieckiego.
MYSLEC TROCHE...
2 miesiące temu
Gdyby przeliczyc ilu emerytow zmarlo z powodu epidemii w ciagu ostatnich dwoch lat - Zus nie podaje takich danych ale mozna przypuszczac ze bylo ich jakies 600 tys; i przeliczyc ile Zus na nich oszczedza miesiecznie dzieki kostusze to trzebaby bylo zrobic zupelnieinny rachunek. Pomnozmy te 600 tys zmarlych przez 2.5 tys emerytury ktorych dzieki covidowi nie biora i robi sie nam z tego kwota 1.5 mld zl miesiecznie.Na trzynastki zrobily sie wiec pieniadze na trumnach zaniedbanych przez sluzbe zdrowia i zabitych przez wirusa; Oprocz tego rzad zaoszczedzil na inflacyjnym oszustwie tych, ktorzy dotad nie zmarli.
RACHUNEK JEST...
2 miesiące temu
okradliscie emerytow o 6% emerytur w stosunku do podanego oficjalnie wskaznika inflacji.Ta wasza trzynastka netto to 101,49 zl w przeliczeniu na miesiac.Wyrownaliscie wiec zlodziejstwo inflacyjne tylko emerytom, ktorzy dostaja do 1691 zl emerytury miesiecznej netto. Wszyscy dostajacy wiecej zostali wiec okradzeni !
czyli
2 miesiące temu
składki nasze odbierające w tryliony ze tak sycą emeryta socjalnego nieroba ,który nie pracował dziadostwo jak emerytura ze ur 4 ,ale co nam wychowała naszeptanych dziadów jak mamusi --zgroza
...
Następna strona