Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Ratajczak
Mateusz Ratajczak
|
aktualizacja

Bruksela dostrzegła dwie polskie bolączki. Unijne rekomendacje to prezent dla PiS

225
Podziel się:

Test przedsiębiorcy, oskładkowanie umów cywilnoprawnych lub obniżenie kosztów pracy - Komisja Europejska mówi "tak" podobnym pomysłom. Zdaniem Brukseli Polacy powinni częściej pracować na etacie, by mieć pewną emeryturę.

Po krytyce testu przedsiębiorcy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że go nie będzie.
Po krytyce testu przedsiębiorcy premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że go nie będzie. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

"Umowy śmieciowe" - nie, etaty - tak. Komisja Europejska sugeruje Polsce, by zajęła się tematem form zatrudniania. Bruksela ostrzega w ten sposób przed niskimi emeryturami w przyszłości. Zdaniem unijnych ekspertów za dużo osób pracuje na tak zwanych umowach śmieciowych (choć w unijnych dokumentach są one nazywane kontraktami terminowymi).

W kręgu zainteresowania mogą zatem ponownie znaleźć się krytykowany w Polsce "test przedsiębiorcy", pełne oskładkowanie umów, walka z wypychaniem z etatu lub zmiana kosztów etatu. Trzy z czterech pomysłów zostały już przez PiS zaprezentowane. Teraz Prawo i Sprawiedliwość dostało niespodziewany prezent - zachętę do wprowadzania niepopularnych i krytykowanych reform.

O co chodzi?

Komisja Europejska opublikowała w środę rekomendacje dla krajów Unii Europejskiej dotyczące polityki gospodarczej na najbliższe 12-18 miesięcy. Co zaleca Polsce? Przede wszystkim zmianę wieku emerytalnego.

Zobacz: UE krytykuje 500+. "Nikt nie rezygnuje z pracy dla pięciuset złotych"

Na tym jednak nie koniec. W dokumencie znalazło się kilkanaście krótkich diagnoz dotyczących polskiej gospodarki. Mowa jest i o 500+, i o aktywności kobiet, niepełnosprawnych, a także osób starszych. To w zasadzie krótki przegląd kluczowych wyzwań dla kraju.

Bruksela rekomenduje Polsce, by zajęła się w końcu rynkiem pracy. Powód? Za dużo z nas nie ma stałego zatrudnienia. Mówiąc wprost: zbyt wielu Polaków pracuje na tzw. umowach śmieciowych.

W całej Unii Europejskiej mniejszą pewność pracy mają tylko Hiszpanie. Jak wynika z danych Eurostatu, co czwarty mieszkaniec tego kraju ma tymczasowy kontrakt, czyli odpowiednik polskiej umowy cywilnoprawnej lub działa w formie samozatrudnienia. Drugi najwyższy wynik w UE ma właśnie Polska. Z danych wynika, że blisko 24,3 proc. Polaków pracuje w oparciu o tymczasowe kontrakty.

W podobnej sytuacji są jeszcze Portugalczycy i Holendrzy. Średnia unijna jest jednak aż o 10 punktów procentowych niższa - wynosi 14,1 proc. Poniżej progu są Niemcy, Duńczycy, Belgowie i Czesi.

Komisja Europejska zwraca uwagę, że rząd porzucił zapowiadaną reformę kodeksu pracy. I uważa, że powinien do tematu wrócić. Dlaczego? Bruksela podkreśla, że przyszłe emerytury osób na umowach cywilnoprawnych oraz samozatrudnionych będą po prostu problematycznie niskie. Mówi o konieczności zapewnienia stałego zatrudnienia w szerszym zakresie.

Sugestii wprost, jak to zrobić, nie ma. Możliwości są jednak trzy.

Prezent dla PiS

Polski rząd może na przykład wprowadzić wyższe składki emerytalne od umów cywilnoprawnych - zleceń oraz o dzieło. I - jak wynika z Wieloletniego Planu Finansowego - taka opcja jest rozważana przez resorty finansów oraz pracy.

W tej chwili zasada jest prosta: od umów o dzieło opłaca się jedynie podatek dochodowy, a nie składki na ubezpieczenia społeczne. Ubezpieczenie zdrowotne jest w tym wypadku dobrowolne. W przypadku umowy zlecenie scenariuszy jest więcej. I to miałoby się zmienić, a system powinien być uproszczony.

Jak miałoby wyglądać takie rozwiązanie?

Jan w ciągu miesiąca realizuje dwie umowy zlecenia dla różnych firm. W jednej zarabia 2250 zł brutto, czyli pensję minimalną. Od tej umowy musi opłacić składki, więc na rękę dostaje 1683 zł. Na ZUS trafia 219 zł. Druga umowa na identyczną kwotę - ze względu na obowiązujące przepisy - nie jest oskładkowana. Na rękę Jan ma 1 897 zł, czyli ponad 200 zł więcej.

Po zmianie przepisów - przy pełnym oskładkowaniu umów zlecenia - Jan będzie płacić składkę na ZUS od każdej kolejnej umowy i od pełnej kwoty zarobków.

Zawsze można również nasilić kontrolę Państwowej Inspekcji Pracy i siłowo przekształcać umowy cywilnoprawne w etaty. Skala takiego działania musiałaby być jednak ogromna. Z perspektywy rządzących łatwiejsze są zmiany w sposobie oskładkowania umów. W efekcie umowy zlecenia stałyby się niemal identyczne jak umowy o pracę pod względem fiskalnym.

Inna droga to walka z nadmiernym samozatrudnieniem. A to może oznaczać, że pomysł np. wprowadzenia testu przedsiębiorcy w Brukseli spotkałby się z ciepłym przyjęciem. Z początku Ministerstwo Finansów chciało w ten sposób walczyć z przedsiębiorcami, którzy korzystają z niższego 19-proc. podatku (w miejsce stawki 18 i 32 proc.).

Test przedsiębiorcy z nowym paliwem

Gdy premier Mateusz Morawiecki zarzekał się, że testu nie będzie, Ministerstwo Finansów ripostowało, że i tak powinniśmy walczyć z wypychaniem na samozatrudnienie. I można to robić na podstawie obowiązujących przepisów.

Przyjęty przez rząd 24 kwietnia Wieloletni Plan Finansowy faktycznie nie zawiera wzmianki o "teście". Zamiast tego jest jednak punkt "uszczelnienie kwalifikacji przychodów do źródła pozarolnicza działalność gospodarcza".

Brzmi niejasno, ale w dokumencie jest wyjaśnienie, z którego wynika, że resort przedsiębiorczości oraz resort rozwoju wspólnie z Radą Dialogu Społecznego stworzą regulację, która zablokuje możliwość prowadzenia działalności gospodarczej osobom, które powinny podlegać innym przepisom.

Jak wyjaśniło w odpowiedzi na pytania money.pl Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, "dziś mamy już rozwiązania, które pozwalają na ograniczenia w zakresie samozatrudnienia". Bruksela właśnie wysyła sygnał: skoro macie takie rozwiązania, to z nich skorzystajcie.

Polska jest w czołówce unijnych państw o najwyższym odsetku samozatrudnionych. To niemal 18 proc. ogółu zatrudnionych w wieku od 15 do 74 lat. Wyższy odsetek notowany jest tylko we Włoszech i Grecji. Na drugim biegunie znajdują się Luksemburg, Dania i Szwecja.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(225)
xz
4 lata temu
Inform atycy nie biadolcie, uz niedlugo skonczy sie eldorado a rynek sie wysycie ak swoego czasu psychologami.
rafsl
4 lata temu
Niemiecko POwskie WP i ich manipulacje
Marek
4 lata temu
Czy KE przejmuje się sytuacją przedsiębiorców np w Niemczech? Tam nikt nie musi odkładać na emeryturę. Jeżeli zbankrutuje, a nie odkładał i nic nie ma dostanie socjal. Dlaczego nie zastosować tego w Polsce?
niemieckiSMIE...
5 lata temu
to niech NIEMIECKIE KORPO zaczną dawać umowy o pracę a nie ciągle śmieciówki
Bez łaski
5 lata temu
Brawo "lew 1310", święte słowa.
...
Następna strona