Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Emerytura na konto. Seniorzy: tak jest wygodniej

86
Podziel się:

Kilka lat temu rząd zaproponował, aby emerytury były wypłacane wyłącznie na konto bankowe. Propozycja miała dotyczyć tylko nowo przyznawanych świadczeń. Po burzy społecznej rząd zdecydował się na jej wycofanie. Teraz jednak wydaje się, że zmiany w przepisach nie są konieczne, ponieważ sami seniorzy nie chcą, aby ich pieniądze były dostarczane przez listonoszy - informuje "Fakt".

Emerytura na konto. Seniorzy: tak jest wygodniej
Seniorzy wolą otrzymywać swoje świadczenia na konto bankowe. Nadal jednak są tacy, którym pieniądze przynosi listonosz (Adobe Stock, Photographer: Grzegorz Slemp)

Pod koniec 2020 roku ok. 77 proc. seniorów otrzymywało swoje emerytury na konto bankowe. Ta liczba rośnie z każdym miesiącem, a najnowsze dane ZUS wskazują, że ponad 80 proc. emerytów otrzymuje swoje świadczenia na konto bankowe. Dla wielu seniorów jest to wygodniejsza i bezpieczniejsza opcja, ponieważ nie muszą trzymać gotówki w domu. ZUS również korzysta na tym rozwiązaniu, ponieważ przelew jest tańszy niż przekaz pocztowy - informuje dziennik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Głodowe emerytury gwiazd. "Składki trzeba odprowadzać od wszystkich zarobków"

Jest jeszcze jeden powód, dla którego seniorzy wolą otrzymywać swoje świadczenia na konto bankowe.

- Kiedy składałam wniosek o emeryturę, od razu chciałam, aby była ona wypłacana na moje konto bankowe. Po co mam trzymać gotówkę w domu? Jak potrzebuję pieniędzy, idę do banku lub wypłacam je z bankomatu - tłumaczy na łamach "Faktu" pani Barbara z Łodzi.

- Przelew na konto jest dla mnie wygodniejsze i bezpieczniejsze. Nie muszę czekać na listonosza w domu, nie jestem "uwięziony" w domu - dodaje w rozmowie z dziennikiem Edward Sobczak (77 l.) z Chorzowa.

Jednak nie wszyscy seniorzy są zadowoleni z tego rozwiązania. Niektórzy wciąż wolą, aby to listonosz dostarczał im pieniądze do domu.

Seniorzy, którzy decydują się na wypłatę emerytury na konto bankowe, najczęściej dokonują tego wyboru podczas składania wniosku o emeryturę. Ale co z tymi, którzy obecnie otrzymują pieniądze od listonosza i chcieliby to zmienić?

Warto wiedzieć, że to od seniora zależy, w jaki sposób chce otrzymywać swoje świadczenie. Może on wybrać, czy woli otrzymywać je w formie przekazu pocztowego czy na konto bankowe. Jeśli chce zmienić sposób wypłaty, musi udać się do swojego oddziału ZUS i wypełnić wniosek EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce). Jeśli chce otrzymywać emeryturę na konto bankowe, musi tam wpisać numer swojego rachunku - radzi "Fakt".

Termin wypłaty nie zależy od sposobu, w jaki seniorzy otrzymują swoje świadczenie. ZUS w swojej decyzji wskazuje termin wypłaty świadczenia, niezależnie od tego, jak będzie ono dostarczane.

Zmiana terminu możliwa w uzasadnionych przypadkach

Dziennik przypomina, że ZUS wypłaca świadczenia 1., 5., 6., 10., 15., 20. i 25. dnia każdego miesiąca. Jeśli dzień wypłaty przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, wtedy świadczenia są zazwyczaj realizowane dzień wcześniej. Tak jest zwykle przed świętami.

Termin wypłaty emerytury jest określony w decyzji o jej przyznaniu. Zmiana tego terminu jest możliwa tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach. Należą do nich na przykład terminy płatności alimentów lub innych zobowiązań, które zostały wyznaczone urzędowo i nie podlegają negocjacjom.

Jeśli problemem jest termin spłaty raty kredytu, to dla ZUS nie będzie to wystarczający argument, gdyż termin spłaty raty można negocjować z bankiem. Ostateczna decyzja należy do ZUS - zaznacza "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(86)
senior
10 miesięcy temu
Jak "wydoić" seniora? Upupić go w konto w lichwiarskiej mafii banków!!!
senior
10 miesięcy temu
Jak "wydoić" seniora? Upupić go w konto w lichwiarskiej mafii banków!!!
taka prawda
10 miesięcy temu
Znowu artykuł sponsorowany prez lichwe. właścicieli banków. Kturzy rządy trzymają w garści i mówią co mają robić. To samo jest z ubezpieczeniami OC od samochodów. korporacje ubezpieczeniowe mają klejentów z przymusu. A rządowi dali kasiore z kar. sciągane przez urzędasów skarbowych. To tylko w podbitym panstwie przez lichwe finansiery tak może być.
EMERYT
10 miesięcy temu
Osoba w podeszłym wieku co nie potrafi obsługiwać komputera i konta bankowego online jak zrobi przelew ? Jak zapłaci rachunki a mając gotówkę zawsze może kogoś poprosić o wykonanie płatności osobiście przez tę osobę - kogoś z rodziny czy sąsiadkę !
Świadomemeryt
10 miesięcy temu
Dlaczego ja mam utrzymywać bezproduktywnych darmozjadów z banku. Znowu kreowanie rzeczywistości urojonej przez miłościwie nam kradnących.
...
Następna strona