Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Emerytury. W budżecie ZUS do 2025 roku zabraknie 300-400 mld zł na ich wypłaty

172
Podziel się:

Dziura budżetowa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyniesie ponad 300 mld złotych i to tylko, jeżeli ziści wariant optymistyczny. Wariant pesymistyczny zakłada, że na wypłatę emerytur i rent ZUS-owi zabraknie nawet ok. 400 mld złotych - pisze "Gazeta Wyborcza".

Emerytury. W budżecie ZUS do 2025 roku zabraknie 300-400 mld zł na ich wypłaty
Emerytury i renty. ZUS-owi będzie brakować pieniędzy na ich wypłaty. (money.pl, Rafał Parczewski)

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych - z którego wypłacane są m.in. emerytury - w najbliższych pięciu latach będzie mierzyć się z deficytem. "Gazeta Wyborcza", która przeanalizowała prognozy ZUS-u, zwraca uwagę, że wszystkie trzy warianty przewidywane przez Zakład (optymistyczny, pośredni, pesymistyczny) wykazują w FUS-ie dziurę budżetową sporych rozmiarów.

W optymistycznym wariancie w najbliższej pięciolatce w FUS-ie deficyt sięgnie poziomu 304 mld złotych. Prognoza pośrednia ocenia, że w FUS-ie zabraknie ok. 339 mld złotych.

W wariancie pesymistycznym dziura budżetowa FUS-u zbliża się do granicy 400 mld złotych. Według niej do 2025 roku w Funduszu zabraknie dokładnie 395 mld złotych (wartość salda nominalna).

Zobacz także: Urlopy do wydłużenia? "Solidarność" na tak, ale pod pewnymi warunkami

Co oznacza deficyt FUS? Nadal będzie potrzeba dalszego zasilania go z pozaskładkowych źródeł, np. dotacją z budżetu państwa.

- Dane pokazują, że obecny system emerytalny w Polsce zmierza do zapaści. Aby go utrzymać, trzeba będzie podwyższać podatki. Oczywiście będą musieli je płacić młodzi ludzie wchodzący na rynek pracy. Pytanie, czy będą chcieli płacić. Podejrzewam, że jak się zorientują, iż większość ich pensji idzie na podatki i składki, wybiorą emigrację - komentuje dla "Wyborczej" dr Łukasz Wacławik z krakowskiej AGH.

ZUS w ostatnich dniach przedstawił prognozę średnioterminową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na lata 2021-2025. Prognoza ta przygotowywana jest corocznie na podstawie prognoz o demografii oraz danych resortu finansów o stopie bezrobocia, inflacji, wzroście płac. Zakłada też trzy warianty kondycji FUS-u na najbliższe trzy lata: optymistyczny, pośredni i pesymistyczny.

- Polska nie jest tutaj wyjątkiem. Większość krajów Unii Europejskiej mierzy się z deficytami systemów ubezpieczeń społecznych. Wynika to przede wszystkim ze zmian demograficznych - przekonuje wiceprezes ZUS Paweł Jaroszek.

Jak przypomina "GW", to właśnie z FUS-u wypłacane są m.in. emerytury, renty i świadczenie przedemerytalne.

Na wysokość deficytu rocznego FUS w najbliższej pięciolatce wpływać będą przede wszystkim fundusz emerytalny i fundusz chorobowy. Deficyty w obu tych funduszach odbiją się najmocniej na całym FUS-ie.

- Deficyt funduszu emerytalnego wynika z ogromnych zobowiązań zaciągniętych przez stary system emerytalny, których obecnie osoby pracujące nie są w stanie sfinansować wyłącznie ze składki na ubezpieczenie emerytalne. Według naszych prognoz jeszcze przez około 20 lat udział kapitału początkowego w kapitale emerytalnym ogółem obecnych emerytów będzie znaczący - podkreślał Jaroszek.

- Z kolei deficyt funduszu chorobowego występuje od 2010 roku i wynika z rozszerzania w ciągu ostatniej dekady uprawnień do zasiłków. Potrzebna jest tutaj optymalizacja wydatków i uszczelnienie funduszu - dodaje.

ZUS jednak zwraca uwagę, że w dwóch z trzech wariantach prognoz (pośrednim i optymistycznym) możemy zaobserwować wzrost wydolności FUS (rozumiana jest jako iloraz wpływów i wydatków). Wydolność FUS w wariancie pesymistycznym - po wzroście w roku 2021 - maleje w latach 2022-2025.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(172)
Adam Glapas
2 lata temu
Spoko, wydrukujem braki.
iko
3 lata temu
Niech dalej rozdają kasę emerytów za nic. Rodzenie i wychowywanie dzieci. Kiedyś dopisywano za urodzenie wychowanie i tyle. Każdy musiał na to, żeby dostać emeryturę popracować. Wychowywałaś dzieci, to krócej trochę od innych, ale jednak musiała iść do pracy. To skandal, żeby za rodzenie wypłacać emerytury z budżetu osób, które do tego worka wkładają swoje pieniądze za lata pracy. Ponadto te wszystkie przywileje. Tego chyba nie ma w całym świecie. Czas z tym skończyć i każdy ma równo pracować. Chyba, że ma rzeczywiście trudne warunki w pracy. To powinny być nieliczne osoby. Nie np. każdy policjant itd. W przeciwnym razie nie dziwi mnie, że kasy nie będzie, bo rozdaje się ją na lewo i prawo.
Wiktoria
3 lata temu
haha ode mnie zus nie dostanie nawet 1zł przez całe życie...popracuje tu sobie do 26 roku życia i wywalam z tej polszy na zawsze, a jak nie to całe życie na czarno więc możecie mnie cmoknąć złodzieje :D
Pan Kracy
3 lata temu
E tam, geniusz z Żoliborza coś wymyśli i będzie OK.
ana...
3 lata temu
JEŻELI w Anglii zus mies. 60 zl/a w Polsce 1400 zł/ woln kwota rocz.w Polsce 3091 zł/w Anglii 61.250 zł /a podatek 11% płaca po uzyskaniu doch. 31.000 rocz. ponad wolna kwotę . To znaczy że to ktoś musi zlikwidować te złodziejstwo i rozpuszczanie naszej kasy bezmyslnie i nieudolnie. A po 43 latach opłat 1640 zł emerytura -która idzie na opaty!!!
...
Następna strona