Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Listonosze wściekli na marszałek Witek. Wcześniejszych emerytur nie będzie

256
Podziel się:

Związek Zawodowy NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej domaga się przywrócenia wcześniejszych emerytur dla listonoszy. Cztery miesiące temu złożyli petycję w tej sprawie. Sejm jednak już nie zdąży się nią zająć. Pocztowcy są załamani.

Listonosze wściekli na marszałek Witek. Wcześniejszych emerytur nie będzie
Sejm tej kadencji nie zajmie się już petycją pocztowców ws. wcześniejszych emerytur [na zdjęciu Elżbieta Witek, marszałek Sejmu] (East News, Jacek Dominski/REPORTER)

W czerwcu tego roku pocztowcy złożyli petycję w Sejmie, w której domagali się przywrócenia emerytur pomostowych. Związek zawodowy NSZZ Listonoszy Poczty Polskiej, który jest głównym inicjatorem tej akcji, wnosi o przywrócenie możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury przez listonoszy - przypomina "Fakt".

Autorzy podkreślają w dokumencie, że "listonosz podczas zmiany większość czasu spędza w otwartej przestrzeni, wystawiony na działanie warunków atmosferycznych".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bilion zł. Taki jest rachunek za obietnice wyborcze. "Niech powiedzą, że VAT trzeba podnieść do 30 proc."

"W okresie letnim temperatury często przekraczają 32, a nawet 35 stopni Celsjusza. W okresie jesiennym i zimowym występują opady deszczu, deszczu ze śniegiem, marznącego deszczu, mocny wiatr potęgujący odczucie chłodu, natomiast w okresie zimowym temperatury spadają poniżej zera. Listonosze ze względu na specyfikę pracy nie mają możliwości w dostateczny sposób zabezpieczyć się przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, a to powoduje przedwczesne starzenie organizmu" - czytamy w petycji, którą cytuje dziennik.

Związkowcy chcą, by doręczyciele mogli przechodzić na emeryturę o pięć lat wcześniej - czyli mężczyźni po ukończeniu 60 lat, a kobiety - 55 lat.

Listonosze liczyli, że jeszcze przed wyborami uda się zmienić przepisy. Niestety pomimo złożenia petycji w czerwcu, dopiero w sierpniu trafiła ona do sejmowej Komisji Petycji. W sierpniu posłowie zebrali się tylko dwa razy, a potem zaczęła się najdłuższa w tej kadencji przerwa. Powód? Kampania wyborcza. W tej sytuacji listonosze muszą porzucić nadzieje, że jeszcze w tej kadencji Sejmu uda się przywrócić wcześniejsze emerytury - informuje "Fakt".

"Niedopuszczalny brak reakcji"

Postulat listonoszy poparła Dorota Gardias z Forum Związków Zawodowych. "Niedopuszczalny jest fakt braku jakiejkolwiek reakcji ze strony Marszałek Sejmu na zgłaszane przez polskich obywateli działających przez umocowane do tego związki wnioski" - czytamy w piśmie szefowej FZZ do marszałek Sejmu, które cytuje dziennik.

Związkowcy zapowiadają, że nie odpuszczą i w nowej kadencji dalej będą walczyć o przywrócenie przywilejów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(256)
KLO
5 miesięcy temu
NIE ROZUMIEM LISTONOSZY KTORZY LICZYLI NA RZAD PISU, PRZYPOMNE TYLKO ZE NIKT INNY JAK SPECJALISTA SASIN WYDAL PIENIĄDZE POCZTY POLSKIEJ NA WYBORY KOPERTOWE, WIEC JAK MOZNA SZUKAC POMOCY U LUDZI KTORZY MAJA GDZIEŚ POSTULATY LUDZI SZARYCH. PIS PRZYSZEDL, OKRADL I WIECEJ NIE DA.
TPSA
7 miesięcy temu
Jedne ustawy można przegłosowac w ciągu jednej nocy a inne nigdy nie zostaną rozpatrzone. Tak działa nasza władza. Niby wszystko dla obywateli ale liczy się tylko koryto i nie dadzą się od niego oderwać. No chyba że koryto stanie się puste to sami odejdą z pełnymi kieszeniami. Możemy liczyć tylko na siebie i podziękować im za to już niedługo.
Geranium
7 miesięcy temu
Wygra PO? podniosą wiek emerytalny do 67 i nie będziesz się martwił.
OTUA
7 miesięcy temu
Listonosze musicie głosować na PiS bo POKO zamrozi wynagrodzenia na 4 lata
RR984
7 miesięcy temu
Ciekawe czy listonosze zgłaszają w deklaracjach podatkowych napiwki jakie dostają od emerytów gdy dostarczają im emeryturę w gotówce? Proszę o jeden przykład.
...
Następna strona