Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
emerytury
04.03.2020 09:29

PPK. Średnie firmy nie kwapią się z wdrażaniem programu

W średnich firmach wielu pracowników nie otrzymało jeszcze informacji o PPK. Wiedza o programie w grupie pracowników badanych przez Agencję Badawczą PBS pozostawia wiele do życzenia - co trzeci znał tylko nazwę.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Oszczędzanie w PPK to nowy sposób na wyższe emerytury (Fot: Darek Dalmanowicz)

Do listopada 2019 r. do PPK przystąpiło 1,13 mln osób. Paweł Borys, prezes PFR przekonywał, że wynik jest dobry. Jednak oczekiwania były większe.

Przed nami kolejny etap wdrażania - tym razem w średnich firmach. "Rzeczpospolita" dotarła do badania, jakie przeprowadziła wśród pracowników średnich firm Agencja Badawcza PBS na zlecenie PKO TFI. Wynika z niego, że ponad 2/5 jeszcze nie zaczęło rozmów o PPK z pracownikami. To o tyle ważne, że w porozumieniu z nimi powinny wybrać instytucję, która będzie zarządzać PPK. Czas do podpisania umowy - 24 kwietnia.

Co więcej, aż 41 proc. pracowników twierdzi, że w ich przedsiębiorstwie pracownicy nie dostali informacji o PPK.

Jednocześnie wiadomo, że 57 proc, pracowników średnich firm chce przystąpić do programu. Z badania wynika, że zachęca ich do tego fakt, że oszczędności będą ich własnością, a także to, że państwo i pracodawcy dopłacają do programu.

Obejrzyj także: PPK się opłaca. Kto się wypisał, łatwo może zmienić decyzję

Martwi jednak mała wiedza o PPK wśród badanych. Jak podaje "Rzeczpospolita", 1/3 badanych kojarzy tylko nazwę programu. A co zniechęca? Pamięć o OFE.

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w programie "Money. To się liczy" mówił, że środki w PPK tracą, jeśli są spadki na giełdach - a duże miały miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy to inwestorzy bojąc się koronawirusa, sprzedawali akcje. Dodawał jednak, że w sytuacji spadków wszystkie fundusze są "na czerwono". - Ale pamiętajmy, że PPK to oszczędzanie w długiej perspektywie, więc nie warto podejmować gwałtownych decyzji. Odradzam uciekanie - mówił.

W pierwszym etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych brały udział największe firmy w Polsce, czyli przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej 250 pracowników. Teraz czas na zakłady zatrudniające od 50 do 249 pracowników, a od lipca na firmy zatrudniające od 20 do 49 osób. W sumie uprawnionych do programu będzie 11,5 mln osób.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, oszczędzanie, ppk, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

mysz18Każdy zachęca do oszczędzania na emeryturę-i dobrze.Nikt jednak nie mówi ,że po przejściu na emeryturę zabierane będzie ileś procent z tego przez … Czytaj całość

04-03-2020

zxcTaa...urzędnikowi wszystko jedno, bo 100% kasy wpłącanej na jego konto do PPK to nasze podatki.I ten milion zapisanych to zapewne budżetówka. Ale już … Czytaj całość

04-03-2020

KsięgowaKolejny przekręt, skończy się tak samo jak ofe! Nigdy nie uwierzę w dobre chęci "władzy"!

Rozwiń komentarze (127)