Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

PPK. Średnie firmy nie kwapią się z wdrażaniem programu

127
Podziel się

W średnich firmach wielu pracowników nie otrzymało jeszcze informacji o PPK. Wiedza o programie w grupie pracowników badanych przez Agencję Badawczą PBS pozostawia wiele do życzenia - co trzeci znał tylko nazwę.

Oszczędzanie w PPK to nowy sposób na wyższe emerytury
Oszczędzanie w PPK to nowy sposób na wyższe emerytury (PAP, Darek Dalmanowicz)
bDKewGrp

Do listopada 2019 r. do PPK przystąpiło 1,13 mln osób. Paweł Borys, prezes PFR przekonywał, że wynik jest dobry. Jednak oczekiwania były większe.

Przed nami kolejny etap wdrażania - tym razem w średnich firmach. "Rzeczpospolita" dotarła do badania, jakie przeprowadziła wśród pracowników średnich firm Agencja Badawcza PBS na zlecenie PKO TFI. Wynika z niego, że ponad 2/5 jeszcze nie zaczęło rozmów o PPK z pracownikami. To o tyle ważne, że w porozumieniu z nimi powinny wybrać instytucję, która będzie zarządzać PPK. Czas do podpisania umowy - 24 kwietnia.

Co więcej, aż 41 proc. pracowników twierdzi, że w ich przedsiębiorstwie pracownicy nie dostali informacji o PPK.

bDKewGrr

Jednocześnie wiadomo, że 57 proc, pracowników średnich firm chce przystąpić do programu. Z badania wynika, że zachęca ich do tego fakt, że oszczędności będą ich własnością, a także to, że państwo i pracodawcy dopłacają do programu.

Zobacz także: Obejrzyj także: PPK się opłaca. Kto się wypisał, łatwo może zmienić decyzję

Martwi jednak mała wiedza o PPK wśród badanych. Jak podaje "Rzeczpospolita", 1/3 badanych kojarzy tylko nazwę programu. A co zniechęca? Pamięć o OFE.

bDKewGrx

Oskar Sobolewski z Instytutu Emerytalnego w programie "Money. To się liczy" mówił, że środki w PPK tracą, jeśli są spadki na giełdach - a duże miały miejsce w ubiegłym tygodniu, kiedy to inwestorzy bojąc się koronawirusa, sprzedawali akcje. Dodawał jednak, że w sytuacji spadków wszystkie fundusze są "na czerwono". - Ale pamiętajmy, że PPK to oszczędzanie w długiej perspektywie, więc nie warto podejmować gwałtownych decyzji. Odradzam uciekanie - mówił.

W pierwszym etapie wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych brały udział największe firmy w Polsce, czyli przedsiębiorcy zatrudniający przynajmniej 250 pracowników. Teraz czas na zakłady zatrudniające od 50 do 249 pracowników, a od lipca na firmy zatrudniające od 20 do 49 osób. W sumie uprawnionych do programu będzie 11,5 mln osób.

bDKewGry

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDKewGrS
emerytury
oszczędzanie
KOMENTARZE
(127)
mysz18
rok temu
Każdy zachęca do oszczędzania na emeryturę-i dobrze.Nikt jednak nie mówi ,że po przejściu na emeryturę zabierane będzie ileś procent z tego przez państwo.A więc ile zabierzecie???? Z OFE z automatu zabierane jest 15%,a miało być niby oszczędzanie. Następnych darmozjadów pomysłowych trzeba będzie utrzymywać,a potem jeszcze % z oszczędności oddać.
zxc
rok temu
Taa...urzędnikowi wszystko jedno, bo 100% kasy wpłącanej na jego konto do PPK to nasze podatki.I ten milion zapisanych to zapewne budżetówka. Ale już widzę jak ludzie którzy ciężko pracują na swój chleb lecą oddawać kolejne pieniądze nierobom, z którymi za 5 czy 10 lat niewiadomo co się stanie. Ja tam wolę dziecku buty kupić niz kolejny haracz płacić.
Księgowa
rok temu
Kolejny przekręt, skończy się tak samo jak ofe! Nigdy nie uwierzę w dobre chęci "władzy"!
bDKewGrT
Rząd mnie okr...
rok temu
Oszczędzałem już na emeryturę w OFE tyle że najpierw PO a potem PiS mnie okradli.
nbebe
rok temu
Wiecie co! Jesteście śmieszni, władza, propaganda programu i cała ta otoczka PPK. Ja będę oddawał kasę, Bóg wie komu i Bóg wie na jakich papierowych uzgodnieniach, a później przyjdzie TK i powie, że to nie moje. Ludzie bądźcie poważni.
...
Następna strona