Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Agata Kalińska
|
aktualizacja

"Premier wyciąga do opozycji rękę". Borys komentuje pomysł wpisania PPK do konstytucji

32
Podziel się:

- Premier wyciąga rękę w stronę opozycji i proponuje pakt emerytalny, którego skutki przekraczają perspektywę kadencji - uważa prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jego zdaniem pomysł wpisania PPK do konstytucji, który padł podczas expose, ma zbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego.

Paweł Borys uważa, że wpisanie PPK do konstytucji pomoże odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego
Paweł Borys uważa, że wpisanie PPK do konstytucji pomoże odbudować zaufanie Polaków do systemu emerytalnego (PAP, Tytus Żmijewski)

Propozycja zmiany konstytucji, którą premier Mateusz Morawiecki przedstawił podczas swojego expose we wtorek, była bodaj największym zaskoczeniem całego przemówienia szefa rządu. Premier zaapelował do parlamentu o zmianę konstytucji, by zagwarantować prywatność i ochronę środków z PPK. Opozycja nie zostawiła na pomyśle suchej nitki, zdziwieni byli też eksperci. - Zdumiewający pomysł z wpisaniem PPK do Konstytucji. Przecież rząd wielokrotnie podkreślał, że to są pieniądze prywatne - mówił money.pl prof. Witold Orłowski.

Szef PFR Paweł Borys uważa natomiast, że propozycja premiera jest skierowana przede wszystkim do opozycji. - Premier wyciąga rękę w stronę opozycji i proponuje pakt emerytalny - wskazał podczas rozmowy w radiu TOK FM. - Chodzi o pakt emerytalny z opozycją: jeśli będą w przyszłości jakieś zmiany w systemie emerytalnym, to będą wymagały szerokiego porozumienia - rozszerzył myśl.

Zobacz także: Zobacz też: PPK w konstytucji. Po co? "PO zburzyła zaufanie do państwa"

Zdaniem Borysa tego typu porozumienia są potrzebne w sprawach, które mają dla Polaków bardzo duże znaczenie - takich jak właśnie emerytury czy polityka energetyczna. - Warto budować szerokie porozumienie w najważniejszych dla Polaków sprawach, gdzie skutki dzisiejszych decyzji będą widziane za 20-30 lat. To absolutnie wykracza poza perspektywę kadencji - zaznaczył.

Jak wyjaśniał, wpisanie PPK do konstytucji spowodowałoby, że kolejne zmiany w systemie byłyby trudniejsze do wprowadzenia. A zatem wymagałyby porozumienia między rządem a opozycją. Wówczas - jak wywodził prezes PFR - byłyby rzadsze, a majstrowanie przy emeryturach dla doraźnych korzyści politycznych czy budżetowych byłoby znacznie trudniejsze. Jednocześnie ważne zmiany, co do których jest polityczny konsensus, nie byłyby zablokowane.

A po co to wszystko? Borys powołał się na badania, z których wynika, że zaledwie 2,5 proc. Polaków aktywnie oszczędza na starość. Natomiast aż 78 proc. nie robi w związku w tym nic. Do tego dochodzi bardzo niskie zaufanie do ZUS i obawy, że oszczędności w OFE i tak mogą paść łupem polityków - co zresztą się już stało.

- Trzeba myśleć, jak to zaufanie odbudowywać - podsumował Paweł Borys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(32)
maśla
4 lata temu
może to i lepiej, dzięki temu będzie jakaś pewność do tych pieniędzy. W końcu są one prywatne i będzie to jeszcze oficjalnie zapisane w konstytucji
werka
4 lata temu
a nich sobie gadają co chcą tak naprawdę. Mnie już wcześniej ten program zaciekawił, także już w nim uczestniczę a teraz jeszcze można powiedzieć, że dodatkowo potwierdzają się moje słowa i słuszność że do niego przystąpiłam
klop
4 lata temu
no zaoszczedzimy na starosc z najnizszych krajowych i jeszcze na poziomie milionerskim zyc bedziemy cudow ekonomicznych to nie ma,jak nie wstaniesz ,i nie zaczniesz zarabiac ,to z pustego,sam salomon ci nienaleje biblijny
raptor
4 lata temu
Naiwniacy.Pinokio do nikogo ręki nie wyciąga.Ona na żywca chce wciągnąć innych ,żeby mieć na wszelki wypadek tzw kozła ofiarnego.I to jest jedyny powód jego umizgów.Poza tym jest żałosny jak był
Tania
4 lata temu
Powiedzmy sobie szczerze trzeba zaczac dodatkowo zbierać na przyszłe emerytury a ppk jest póki co najlepszym sposobem.Dodatkowo będą mogli z tego skorzystać wszyscy Polacy wiec to jest na plus.
...
Następna strona