Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dofinansowanie z Unii pozyskał tylko co ósmy e-biznes

0
Podziel się:

Łączna kwota dofinansowania dla wygranych wniosków to ponad 43 mln zł, chociaż do rozdysponowania było 135 mln zł.

Dofinansowanie z Unii pozyskał tylko co ósmy e-biznes
(lisegagne/iStockphoto)

Ogłoszono wyniki drugiego w 2011 r. naboru w ramach działania 8.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (POIG) dotyczącego dofinansowania na nowe e-usługi. Tylko 91 projektów na 746 zgłoszonych w konkursie otrzymało dotację. Łączna kwota dofinansowania dla wygranych wniosków to ponad 43 mln zł, chociaż do rozdysponowania było 135 mln zł.

Wyniki drugiego naboru z 2011 r. do działania 8.1 POIG przyniosły niemiłą wiadomość dla 655 startupów, które ubiegało się o dotację na swoje e-usługi. Tylko co ósma firma może cieszyć się z pozyskania unijnego wsparcia. Najwięcej wygranych aplikacji złożyły startupy z województwa mazowieckiego (37) i wielkopolskiego (15). Ogólna liczba złożonych w konkursie wniosków była najniższa od pierwszego naboru, który odbył się w 2008 r. Nawet pomimo tak małej konkurencji lwia część pomysłów na e-biznesy została negatywnie oceniona przez PARP.

- _ Tak duży przesiew wniosków wynika z dość niespodziewanego i późnego ogłoszenia kolejnego konkursu do działania 8.1 POIG w 2011 r. Poza tym od czasu zaostrzenia przepisów dotyczących przyznawania dofinansowania liczba dotowanych firm znacznie się zmniejszyła. Dzisiaj podstawą uzyskania unijnego wsparcia jest solidny biznes plan, sam pomysł na e-usługę to zdecydowanie za mało. Wnioski powinny być przede wszystkim realne ekonomicznie. Trzeba być ostrożnym w rachunkach i prawidłowo obliczać relację nakład-rezultat _ - mówi Milena Jankowska, konsultantka ds. Funduszy UE w firmie ECDF.

Ostre zasady weryfikują szanse

Grudniowy konkurs był już trzecim, w którym obowiązywały nowe zasady. W pierwszym z nich, odbywającym się w 2010 r., dofinansowano 160 z 1850 projektów ubiegających się o dofinansowanie, a w drugim jedynie 122 spośród 1400 e-biznesów. Zmiana przepisów miała pobudzić do bardziej efektywnego wydawania środków pomocowych i przyznawania dotacji przedsięwzięciom, które wykazują realną szansę na osiągnięcie rynkowego sukcesu.

Czego obecnie wymaga więc PARP od wnioskodawców? Przede wszystkim wyższego poziomu innowacyjności. Aby zwiększyć możliwość otrzymania dotacji we wniosku należy wykazać aż 5 innowacyjnych cech. Ich ocena jest jednak dość uznaniowa i wymagający ekspert bardzo często ma zastrzeżenia do wskazywanych cech.

Szczególną uwagę należy również zwrócić na badania rynku uwzględniające istniejącą konkurencję. Przez ostatnie dwa lata znacznie rozszerzył się rynek e-usług i przybyło wiele firm działających w wirtualnym środowisku. Ponadto potencjalny beneficjent musi również sporządzić dokładny plan przychodów wykazujący rentowność przedsięwzięcia. Nie można przy tym jako głównego źródła wpływów finansowych wykazywać sprzedaży powierzchni reklamowych na portalu.

To jeszcze nie koniec

Dla 655 e-biznesów, które nie dostały dotacji nie musi to być koniec starań o unijną kasę. Istnieją bowiem możliwości pozyskania dofinansowania na swój projekt e-biznesowy mimo tego, iż nie znalazł się on początkowo w gronie zwycięzców. Pierwszą z nich stanowi procedura odwoławcza, która jest przewidziana dla wszystkich działań w ramach POIG. Przedsiębiorcy mają prawo złożyć protest od wyników oceny.

- _ Jak pokazuje nasze doświadczenie, warto jest odwoływać się od negatywnej oceny ekspertów, gdyż większa część protestów faktycznie jest pozytywnie rozpatrywana _ - przekonuje Milena Jankowska. - _ Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na skrupulatne przygotowanie i złożenie protestu, tak by wszystko było zgodne z obowiązującymi zasadami _ - dodaje.

Ponadto szansę na pozyskanie dotacji na e-biznes daje także start w kolejnych konkursach do Działania 8.1 POIG, których w 2012 r. będzie aż trzy. Pierwszy nabór już trwa i zakończy się 20 kwietnia. Ubiegając się ponownie o dotację należy jednak dokładanie przeanalizować popełnione wcześniej błędy i poprawić wniosek, tak by w nowym naborze spełniał już wymagania oceniających. Niekiedy warto zwrócić się po poradę do ekspertów, którzy potrafią spojrzeć świeżym okiem na projekt, wychwycić uchybienia i wykorzystując swoje doświadczenie pomóc nanieść odpowiednie korekty.

Czytaj więcej w Money.pl
Dotacje z Unii dla firm. To już ostatnia taka szansa Pula na dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 14 milionów euro.
Masz dotacje na integrację biznesową? Uważaj na kontrole Według unijnych urzędników beneficjenci niedostatecznie integrują się z biznesowymi partnerami.
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)