Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dotacje z Unii dla firm. To już ostatnia taka szansa

0
Podziel się:

Pula na dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego wynosi 14 milionów euro.

Dotacje z Unii dla firm. To już ostatnia taka szansa
(Liv Friis-larsen/Dreamstime.com)

Właśnie został ogłoszony nabór wniosków do działania 1.2 Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WRPO), którego celem jest wsparcie rozwoju przedsiębiorstw z sektora MSP. Do rozdysponowania jest 14 mln euro. Wielkopolskie firmy, które chcą przeprowadzić niezbędne inwestycje, aby poprawić swoją konkurencyjność na rynku muszą się spieszyć. To już ostatni konkurs tego działania.

Działanie 1.2 WRPO cieszyło się dotąd bardzo dużą popularnością wśród przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego. Wszystko wskazuje na to, że najbliższy nabór spotka się z jeszcze większym zainteresowaniem. Ostatni konkurs z tego działania odbył się w 2009 roku. Wnioski złożyło wówczas 1042 przedsiębiorców (schemat I i III), ale tylko 69 z nich udało się pozyskać dofinansowanie. W najbliższym, ostatnim już naborze pula środków wynosi 14 mln euro , a z uwagi na spodziewaną dużą konkurencję dofinansowanie otrzyma tylko niewielka grupa, która spełni wszystkie wymagania stawiane przez WRPO.

O ile wcześniej wielkopolscy przedsiębiorcy mogli ubiegać się dotację na trzy rodzaje projektów: inwestycyjne (schemat I), dotyczące usług doradczych (schemat II) oraz wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych, stosowanych na świecie nie wcześniej niż od 3 lat (schemat III), o tyle w marcowym konkursie wszystkie środki będą przeznaczone tylko na pierwszy i trzeci cel. Z uwagi na to, że wsparcie inwestycyjne cieszy się wśród przedsiębiorców największym zainteresowaniem stanowi to jedno z najbardziej wszechstronnych i cenionych rodzajów dotacji dla przedsiębiorców.

W ramach schematu I firmy mogą sfinansować zakup środków trwałych, m.in. maszyn, urządzeń, aparatury, jak również wartości niematerialnych i prawnych - licencji, patentów i know-how, niezbędnych do rozwoju działalności i poszerzenia oferty o nowe i udoskonalone produkty. Projekt musi się także charakteryzować innowacyjnością w skali kraju i rozwiązaniami stosowanymi krócej niż 5 lat.

Również schemat III dopuszcza tego rodzaju wydatki jednak obwarowany jest koniecznością wdrożenia nowych rozwiązań technologicznych o wyższym poziomie innowacyjności, a mianowicie stosowanych na świecie nie dłużej niż od 3 lat (przy czym dodatkowo punktowane są rozwiązania nie starsze niż 1 rok). Jeżeli szczegółowe zasady konkursu ogłoszone 16 marca nie będą stanowić inaczej, przedsiębiorcy będą mogli uzyskać również częściowy zwrot kosztów poniesionych na nabycie lub wytworzenie budowli i budynków oraz zakup nieruchomości. Całkowicie wykluczone z listy kosztów kwalifikowanych są natomiast środki transportu poza samochodami specjalnymi, takimi jak.: piaskarki, pługi śnieżne, pogotowia techniczne, sprężarki, pompy czy wozy filmowe i radiostacje oraz różnego rodzaju wózki widłowe.

Kalkulator kredytowy

| Kwota kredytu |

Kwota kredytu jest to wysokość udzielonego kredytu. | |
| --- | --- | --- |
| Oprocentowanie |

Oprocentowanie nominalne to oprocentowanie kredytu podawane przez bank w skali roku. | % |
| Okres kredytowania |

Okres kredytowania to okres czasu w ciągu którego musisz spłacić kredyt. W kalkulatorze przyjęto kapitalizację odsetek równą liczbie spłacanych rat. Dlatego okres kredytowania powinien być wielokrotnością okresu kapitalizacji. | lata miesiące |
| Kapitalizacja |

Kapitalizacja określa, jak często bank nalicza oraz odejmuje odsetki od kwoty kredytu. W kalkulatorze kapitalizacja odsetek równa jest liczbie spłacanych rat. Im częstsza jest kapitalizacja odsetek, (im częściej naliczane są odsetki) tym niższa jest efektywna stopa procentowa. | miesięczna kwartalna |
| Raty |

Raty Są dwa podstawowe rodzaje rat: równe i malejące. - równe - od początku do końca spłaty kredytu, kolejne raty mają taką samą wartość. Raty równe oblicza się, dzieląc koszt kterytu przez liczbę rat. - malejące - raty kredytu zmniejszają się wraz ze zmniejszaniem się długu pozostałego do spłacenia. W przypadku rat malejących największe obciążenie z tytułu obsługi kredytu jest na początku. Od pierwszej raty spłacamy bowiem całe odsetki i część kapitału. W miarę jak zmniejsza się kapitał, maleją miesięczne odsetki, stąd kolejne raty są coraz niższe. | równe malejące |
| | | |

Tak szeroka gama produktów i usług, których nabycie może być dofinansowane z unijnego wsparcia jest jednym z największych atutów działania 1.2 WRPO. Ponadto o dotację mogą ubiegać się przedsiębiorstwa z sektora MSP, nawet te, które dopiero rozpoczynają działalność. Niestety, ze względu na szczegółowe warunki oceny wniosków i dużą konkurencję realne szanse mają nieliczni.

- _ Sądząc po dotychczasowych naborach, jak i uwzględniając fakt, że jest to pierwszy konkurs od trzech lat i jednocześnie ostatni w ramach tego działania na dofinansowanie mogą liczyć raczej doświadczeni przedsiębiorcy, którzy udowodnią, że są dobrze przygotowani do realizacji projektu. Dużo zależy przy tym od spełnienia kryteriów ocenianych subiektywnie przez urzędników _ - tłumaczy Monika Semenowicz, konsultantka ds. funduszy UE w poznańskiej firmie ECDF zajmującej się pozyskiwaniem dotacji.

- _ Wśród takich kryteriów jest potencjał, jaki wykazuje przedsiębiorstwo do efektywnej i kompleksowej realizacji projektu oraz to jak dotowana inwestycja wpłynie na rozwój firmy i poprawi jej konkurencyjność na rynku _ - dodaje Monika Semenowicz.

Na wyższą ocenę z pewnością mają wpływ posiadane przez wnioskodawcę patenty, certyfikaty, systemy zarządzania jakością czy systemy zarządzania środowiskowego, a także doświadczenie w zakresie zrealizowanych projektów inwestycyjnych, w tym zrealizowanych ze środków UE . Dodatkowe punkty można również zdobyć za realizację inwestycji na terenie wiejskim, a także pozytywny wpływ wprowadzanych rozwiązań na ochronę środowiska czy wykorzystywanie elementów prowadzonych lub zakupionych przez przedsiębiorcę wyników prac B+R.

Wśród beneficjentów działania 1.2 WRPO dominują przedsiębiorstwa produkcyjne, głównie z branży meblarskiej, drzewnej, budowlanej, poligraficznej i chemicznej. Jednak nie brakuje także projektów z zakresu medycyny, polegających np. na zakupie innowacyjnego sprzętu ginekologicznego i położniczego czy urządzeń i technologii stomatologicznych.

Warto jednak pamiętać o tym, że w znacznym stopniu ograniczone możliwości finansowania wydatków na inwestycje w ramach realizacji projektów mają firmy transportowe. Wydatki poniesione na jakiekolwiek środki transportu nie są w ich wypadku uznawane za kwalifikowane. Obowiązuje ich także niższy poziom wsparcia - do 40 proc.

Poza tym, aby uniknąć przypadków tzw. podwójnego finansowania w konkursach do działania 1.2 WRPO nie mogą startować NZOZ-y, które chcą pozyskać dotację na realizację projektów związanych ze świadczeniem usług opieki stacjonarnej. Są za to uprawnione do dofinansowania w ramach działania 5.3 WRPO. Z kolei młode biznesy, które potrzebują środków unijnych na nowe e-usługi powinny przede wszystkim skupić się na konkursach z działania 8.1 POIG, których w 2012 roku odbędzie się aż trzy.

Mikroprzedsiębiorstwa, które zaplanowały realizację projektu na terenie wiejskim (definicja terenu wiejskiego określona jest przez Program Rozwoju Obszarów Wiejskich - PROW) lub działają krócej niż 2 lata, mają również niełatwe do spełnienia warunki. - _ Mimo że poziom dofinansowania inwestycji w ich przypadku jest wyższy i sięga 60 proc. wydatków to minimalna kwota dotacji na zgłaszane projekty jest dość wysoka. Na przykład mikroprzedsiębiorstwa chcące realizować projekty na obszarach wiejskich muszą ubiegać się o wsparcie na poziomie co najmniej 300 tys. złotych. Sytuacja dotyczy przy tym zarówno schematu I jak i III _ - mówi Monika Semenowicz z ECDF.

Złożoność wytycznych do działania 1.2 WRPO, dokumentacji aplikacyjnej oraz bardzo duża konkurencja mogą sprawić, że tylko garstka wielkopolskich biznesów uzyska dofinansowanie. Ponieważ jest to jednak ostatnia szansa na złożenie wniosku, a ze względu na kończący się okres unijnego finansowania 2007-2013 i coraz mniejsze zasoby na inne rodzaje dotacji warto jeszcze w tym roku próbować sił w wyścigu o unijną kasę.

Czytaj więcej o dotacjach z Unii Europejskiej
Masz dotacje na integrację biznesową? Uważaj na kontrole Według unijnych urzędników beneficjenci niedostatecznie integrują się z biznesowymi partnerami.
Dostałeś dotację na e-biznes? Przygotuj się na walkę Na przedsiębiorców czekają tony faktur, zaświadczeń, rozliczeń i innych dokumentów. Na pieniądze muszą jeszcze poczekać.
Zabraknie pieniędzy. Będą radykalne cięcia Za dwa lata wydatki na budowę dróg spadną z 33 mld do 13 mld, a zapaść najbardziej odczują średnie i małe firmy.
wiadomości
druki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)