Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Finanse w firmie. Zobacz co oferują banki

0
Podziel się:

Karty dedykowane, pomocnicze rachunki oraz assistance i consierge. Co jeszcze można uzyskać w ramach konta firmowego?

Finanse w firmie. Zobacz co oferują banki

Karty dedykowane dla firm, pomocnicze rachunki inwestycyjne, limity w koncie oraz assistance i consierge - to tylko niektóre z udogodnień, które proponują przedsiębiorcom banki. To obok wysokości kosztów za rachunek firmowy, kolejny ważny czynnik, na który zwracają uwagę przedsiębiorcy.

W dobie dynamicznie rozwijających się usług finansowych dla firm, banki oferują przedsiębiorcom coraz więcej wszelkiego rodzaju udogodnienia. Są one dostępne nie tylko dla dużych przedsiębiorstw, ale również mogą z nich skorzystać mali przedsiębiorcy, w tym coraz częściej osoby prowadzące jednoosobową działalność. Przedstawiamy jakie korzyści finansowe oferowane są w ramach oferty dedykowanej najliczniejszej grupie firm – sektorowi małych i średnich przedsiębiorstw.

Wydaje się, że czasy kiedy klienci korporacyjni wymagali od banków wyłącznie niskich kosztów obsługi minęły bezpowrotnie. Obecnie o atrakcyjności oferty bankowej nie świadczy wyłącznie wysokość opłat i prowizji, ale również takie elementy jak: elastyczność, kompleksowość, mobilność oraz indywidualne dostosowanie usług do potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Wśród ofert banków możemy znaleźć szereg udogodnień finansowych, na jakie mogą liczyć klienci korporacyjni.

*Rachunki bankowe i usługi z nimi związane *

Każda osoba prowadząca jednoosobową działalność posiada firmowy rachunek bankowy. Najczęściej to właśnie w ramach niego, instytucje finansowe oferują dodatkowe usługi. Niemal każdy bank oferuje co najmniej kilka rachunków, które są dedykowane firmom korzystających z uproszczonych form księgowości. Takim rachunkiem może dysponować wiele osób (nadanie odpowiednich uprawnień więcej niż jednemu użytkownikowi), co jest szczególnie ważne w przypadku przedsiębiorców zatrudniających więcej osób lub korzystających z usług księgowych. Wszystkie banki oferują całodobowy dostęp do rachunków online, w tym także poprzez bankowość mobilną. Przedsiębiorcy w ramach oferty standardowego rachunku bankowego mogą liczyć m.in. na następujące udogodnienia:

1. otwarcie rachunku pomocniczego, prowadzonego w walcie obcej - ważne dla firm posiadających zagranicznych kontrahentów,
2. możliwość otwarcia rachunku inwestycyjno-lokacyjnego, które jest wyżej oprocentowane i na którym firma może lokować nadwyżki finansowe, z których może korzystać w dowolnym momencie bez utraty odsetek (dostępność środków),
3. wydanie dodatkowych kart, które mogą być przekazane pracownikom - możliwość łatwej kontroli wydatków i usprawnienie rozliczeń wydatków związanych z bieżącą działalnością firmy.

Szeroka funkcjonalność wydawanych kart (zarówno debetowych jak i kredytowych) do rachunku pozwala firmom na bieżącą kontrolę wydatków dokonywanych przez ich pracowników, niezależnie od zajmowanego stanowiska. Najczęściej banki, po zakończeniu cyklu rozliczeniowego, przesyłają klientowi zbiorcze zestawienie, które zawiera wykaz kwot operacji dokonanych przy wykorzystaniu wszystkich kart, a także zestawienie indywidualne zawierające wykazy operacji dokonanych przez danego użytkownika karty. Ponadto w ramach większości kart banki oferują firmom również możliwość skorzystania z takich usług jak:

1. pakiet ubezpieczeń, w tym również w trakcie podróży w kraju i za granicą,
2. pakiet usług concierge (możliwość rezerwacji restauracji na spotkania biznesowe, hotelów w trakcie podróży służbowej, itp.),
3. assistance w kraju i za granicą (assistance samochodowy, medyczny, w tym także pomoc w razie wypadku lub nagłego zachorowania m.in.: pokrycie kosztów leczenia, transportu medycznego, pomocy prawnej),
4. pakiet bezpieczeństwa (obejmujący m.in. takie ryzyka jak: nieuprawnione transakcje, rabunek gotówki wybranej kartą, zwrot kosztów odtworzenia utraconych dokumentów, kluczy itp.),
5. standardem są różnego rodzaju rabaty u partnerów banku, z których może skorzystać dany przedsiębiorca (programy partnerskie),
6. inne propozycje (np. usługa cash back, dzięki której użytkownicy karty płacący w punktach usługowo-handlowych (stacje paliwowe, hotele, restauracje itp.) otrzymują zwrot 1% wartości operacji na rachunek.

*Kredyt w rachunku bieżącym *

Praktycznie w przypadku każdego rodzaju prowadzonej działalności, bardzo istotnym elementem, jeśli chodzi o korzystanie z oferty banków jest łatwość i szybkość dostępu do zewnętrznego finansowania. W tym zakresie banki w ramach prowadzonych rachunków, udostępniają firmom określone limity zadłużenia, które mogą być przeznaczone na dowolny cel związany z prowadzoną działalnością. Banki za przyznanie tego typy kredytów pobierają prowizję, która wynosi zazwyczaj od 1 do 2%. Wysokość przyznanego limitu jest zależna m.in. od wielkości obrotu dokonywanego na rachunku, średnich miesięcznych wpływów na konto lub wysokości przychodów firmy. W tym zakresie przedsiębiorcy mogą liczyć na:

1. dostęp do finansowania beż konieczności ustanawiania dodatkowych zabezpieczeń (nawet do 200.000 zł),
2. automatyczną spłatę zadłużenia w przypadku wpływu środków na rachunek,
3. możliwość negocjowania z bankiem warunków kredytu,
4. minimum formalności (bez zaświadczeń z US, ZUS) oraz szybki czas rozpatrzenia wniosku,
5. możliwość przeniesienia linii kredytowej z innego banku,
6. możliwość ubezpieczenia linii kredytowej, które obniża koszty jej obsługi.

Na drugiej stronie czytaj o innych propozycjach dla małych i średnich firm

Przeglądając ofertę banków w powyższym zakresie wyraźnie widać, że instytucje finansowe dostrzegają potrzebę dostępu do taniego finansowania ze strony mikro i małych przedsiębiorstw. Najważniejszymi aspektami oprócz wysokości oprocentowania, jeśli chodzi o kredyt w rachunku bieżącym/limit w rachunku są: szybkość podjęcia decyzji kredytowej oraz minimum formalności. Przykładem rozwoju tego rodzaju usługi może być produkt Idea Bank, który nazywa się „Obrotomierz”. Jest to pierwsza w Polsce możliwość uzyskania decyzji kredytowej online. Po wypełnieniu elektronicznego wniosku, przedsiębiorca w klika minut może dowiedzieć się jakiej wielkości kredyt może otrzymać.

Młode firmy, które nie posiadają wystarczającego zabezpieczenia kredytu przeznaczonego na cele obrotowe lub inwestycyjne mogą również skorzystać z oferty „kredyty de minimis”. Obecnie w Polsce tego typu produkt oferuje 22 banków. Przedsiębiorcą może uzyskać do 60% poręczenia ze strony Banku Gospodarstwa Krajowego.

Ponadto w standardowej ofercie do rachunku firmowego, małe firmy mogą liczyć na wsparcie i udogodnienia w zakresie handlu zagranicznego, w tym m.in.: polecenia wypłaty i czeki w obrocie z zagranicą, gwarancje obce, akredytywę lub inkaso dokumentowe i finansowe. Niektóre z banków oferują również autorskie platformy wymiany walut. Obecnie na polskim rynku możemy wymienić m.in. takie produkty jak: Autodealing (Pekao)
, eFX Trader (Alior Bank)
, DealingNet (Bank BPH), eBGŻ Treasury (BGŻ), CitiFX Pulse (Citibank), KB Autodealing (Bank Zachodni), Millenium Forex Trader (Bank Millenium), czy r-Dealer (Raiffeisen Polbank)
. Co więcej, banki chcąc skusić klientów do skorzystania z ich oferty są skłonne do negocjowania kursów wymiany walut w ramach systemu internetowego. Powyższe platformy są bardzo użyteczne zwłaszcza dla firm często dokonujących transakcji walutowych, a dzięki elastyczności wymiany walut są w stanie osiągnąć wymierne korzyści w postaci np. niższych spreadów.

Poza tym wśród produktów dedykowanych mikro i małym firm, warto zwrócić uwagę m.in. na takie produkty jak: Aleo oferowane przez ING Bank Śląski. Jest to rodzaj platformy handlu elektronicznego „business to business”, w ramach której firmy mogą składać zapytania ofertowe oraz uczestniczyć w aukcjach. Aleo jest pierwszym tego rodzaju narzędziem do zarządzania procesami zakupowymi i sprzedażowymi dla firm. Dodatkowo niektóre z banków oferują młodym firmom również wsparcie związane z projektami współfinansowanymi ze środków Unii Europejskiej.

W ofercie instytucji finansowych przedsiębiorcy mogą znaleźć specjalne produkty bankowe przygotowane z myślą o inwestycjach unijnych, jak również profesjonalne doradztwo i usługi informacyjne. Powyższe będzie miało szczególne znaczenie dla firm poszukujących finansowania na realizację projektów inwestycyjnych w perspektywie najbliższych kilku miesięcy, z uwagi na wdrożenie nowych środków z UE na lata 2014-2020.

Przedsiębiorcy, w tym zwłaszcza mikro i małe firmy, mogą liczyć na różnorodne udogodnienia finansowe oferowane przez banki. Klienci korporacyjni w ramach podstawowej oferty mogą liczyć na kompleksowe wsparcie, począwszy od funkcjonalnego i mobilnego dostępu do rachunku, pomocy w handlu zagranicznym, przez wsparcie w zakresie kontroli wydatków dokonywanych przez pracowników, możliwości lokowania nadwyżek kapitału, pełnego pakietu ubezpieczeń, doradztwo podatkowe i prawne, oferty leasingu, po możliwości uzyskania kredytu w rachunku bieżącym lub możliwości skorzystania z pakietu rabatów i zniżek u partnerów danego banku. Większość z instytucji finansowych w ramach oferty oferuje także m.in. takie udogodnienia jak chociażby import/eksport danych w bankowości internetowej, dzięki czemu przedsiębiorca płynnie może przenosić dane pomiędzy programem księgowym a systemem bankowości internetowej. Z pozoru proste funkcjonalności, jednak dla właścicieli firm okazują się bardzo użyteczne, ponieważ dzięki nim mogą
zaoszczędzić cenny czas. Przedsiębiorcy coraz częściej ponad koszty obsługi cenią sobie elastyczność oraz możliwość dopasowania oferty banku pod ich indywidualne potrzeby.

Czytaj więcej w Money.pl
Prowadzisz firmę? Zobacz, gdzie szukać oszczędności Na jakie oszczędności możemy liczyć zmieniając dostawcę prądu, telefonu czy internetu?
Firma na starcie. Skąd wziąć unijne dotacje? Nawet 40 lub 50 tysięcy złotych można uzyskać na start firmy. Do wykorzystania są dotacje z urzędu pracy, UE lub w ramach kredytu na start.
Kredyty de minimis. Zobacz raport Prowadzisz firmę i szukasz kredytu, ale nie masz zabezpieczenia? Gwarancji udziela BGK za pośrednictwem 22 banków. Zobacz na jakich warunkach.
firma
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)