KE uważa, że w czasie, gdy państwa UE muszą konsolidować swoje budżety, potrzebna jest reforma systemu podatku od towarów i usług. W tym celu proponuje ograniczenie ulg od VAT oraz poprawienie ściągalności podatku. Projekty nowych przepisów możliwe są już w 2012 r.
W zaproponowanej dzisiaj reformie systemu podatku VAT w UE Komisja Europejska wskazuje, że poszerzenie bazy podatkowej dla VAT-u, ograniczenie ulg oraz skuteczniejsza walka z oszustwami podatkowymi mogłyby zwiększyć dochody budżetowe krajów Unii. KE oszacowała, że obecnie podatek od towarów i usług VAT stanowi 21 proc. wpływów podatkowych do krajowych kas.
_ - Minęło jednak 40 lat od kiedy ustanowiono system VAT w UE i nie pasuje on już do gospodarki, której motorem są usługi i nowoczesne technologie. Nadszedł czas na ambitną reformę _ - powiedział komisarz UE do spraw podatkowych Algirdas Szemeta (na zdj.). Podkreślił, że VAT musi być skuteczniejszym narzędzie we wspieraniu konsolidacji fiskalnej i wzrostu gospodarczego w krajach UE.
_ - Poszerzenie bazy podatkowej i ograniczenie stosowania obniżonych stawek VAT mogłoby wygenerować nowe przychody dla krajów UE bez konieczności podnoszenia stawek podstawowych _ - wskazuje KE. Dodaje, że niektóre kraje mogłyby wówczas nawet obniżyć bazową stawkę VAT.
Po drugie, zdaniem KE, system podatku VAT powinien być prostszy, zwłaszcza jego rozliczanie w transakcjach transgranicznych, mniej obciążający dla przedsiębiorców np. poprzez ujednolicenie deklaracji, oraz stworzenie portalu internetowego informującego szczegółowo o systemach VAT w poszczególnych krajach UE.
Ponadto komisarz Szemeta zwrócił uwagę na duże straty krajowych budżetów z tytułu oszustw podatkowych i _ niezebranego _ podatku VAT. KE oszacowała, że dziura ta stanowi 12 proc. należnego podatku od towarów i usług. Szemeta zapowiedział, że w 2012 r. KE zaproponuje _ mechanizm szybkiego reagowania _, by kraje UE lepiej na podejrzenia o defraudacje.
W UE obowiązuje minimalna stawka VAT na poziomie 15 proc. (w praktyce większość krajów ma dużo wyższą). Kraje same decydują, na co wydają przychody z podatku VAT poza niewielkim procentem (0,3 proc.), który jest wpłacany do budżetu UE. Teraz KE rozpoczyna konsultacje swoich propozycji, od 2012 r. zacznie proponować nowe przepisy.
Czytaj więcej o reformach w Unii Europejskiej | |
---|---|
[ ( http://static1.money.pl/i/h/139/t197515.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/tusk;chce;odmienionej;unii;sarkozy;i;merkel;tez,81,0,980561.html) | Tusk, Sarkozy i Merkel chcą silniejszej Unii Polska opowiada się za szybką zmianą unijnego traktatu. Więcej władzy dla Komisji Europejskiej. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t86641.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ke;banki;nie;moga;zmniejszyc;akcji;kredytowej,92,0,980572.html) | Komisja Europejska ma receptę na kryzys Państwa za pomoc bankom powinny dostawać w zamian ich akcje. |
[ ( http://static1.money.pl/i/h/95/t87391.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/ke;ma;nowa;propozycje;w;sprawie;sporow;konsumenckich,147,0,978323.html) | W tych sporach internet zastąpi sądy? Komisja zaproponowała, by od 2015 r. kupujący w sieci mogli rozstrzygać spory ze sprzedawcami przez unijną platformę internetową zamiast na drodze sądowej. |