Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Marcin Łukasik
Marcin Łukasik
|
aktualizacja

Piaskownica dla dorosłych. Firmy będą mogły bezpłatnie testować swoje produkty

0
Podziel się:

Nie każdego stać na zespół programistów blockchain. Firmy, które chcą działać w tej technologii, mogą bezpłatnie przetestować swoje produkty i usługi na platformie Sandbox. Autorzy projektu m.in. KNF, PKO BP i IBM, właśnie otworzyli nabór. - Co my będziemy z tego mieli? Jeśli pomysł chwyci, będzie nam łatwiej sprzedawać nasze usługi – mówił Michał Potoczek z Chmury Krajowej.

Piaskownica dla dorosłych. Firmy będą mogły bezpłatnie testować swoje produkty
Firmy, które skorzstają z Sandbox Blockchain, sporo zaoszczędzą, ale nie ma nic za darmo (money.pl, Fot: Rafał Parczewski) (money.pl, Rafał Parczewski)

Każda firma, które chce rozwijać usługi w technologii blockchain, może zgłosić się do udziału w pierwszej w Polsce piaskownicy technologicznej, aby przetestować swoje pomysły. Platforma Sandbox powstała przy współpracy KIR, IBM, Chmury Krajowej, PKO Banku Polskiego, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego oraz fundacji Fintech Poland.

- Naszym celem jest pomoc w wykorzystywaniu technologii na tyle uniwersalnych, że pozwolą rozwijać innowacyjne rozwiązania gotowe do wdrożenia praktycznie w każdej branży – skomentował Piotr Alicki, prezes zarządu KIR.

Dzięki projektowi firmy będą mogły obciąć koszty techniczne i operacyjne na etapie opracowywania nowych rozwiązań. Podczas konferencji inaugurującej nabór do platformy podano jako przykład, że szacunkowe oszczędności mogą wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Tyle musiałaby wydać firma, która sama chciałby testować swoje produkty przy pomocy niedużego i kompetentnego zespołu deweloperskiego.

Zobacz także: Nowa pomoc dla firm. Co z dopłatą 2 tys. zł na każdy etat?

Piaskownica co do zasady jest otwarta na firmy z różnych sektorów. Praktyka pokazuje jednak, że na ogół za technologie blockchain biorą się firmy z rynku finansowego, które np. chcą przetestować funkcjonowanie płatności w modelu subskrypcyjnym. Jak przekonują partnerzy projektu, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby do naboru zgłosili się np. producenci żywności, którzy chcą mieć system oceny jakości produkty albo firmy transportowe, które dążą do tego, aby dokładniej śledzić trasę przewozu produktu od producenta do sklepu.

- Blockchain odpowiada na wyzwania każdego biznesu, dla którego kluczowe są dane, ich bezpieczeństwo, transakcje oraz ich realizacyjność – ocenił Jarosław Szymczuk z IBM.

Piaskownica blockchain nie jest jednak rozwiązaniem nowym. Podobny projekt działa na Litwie, gdzie uruchomił go bank centralny przy współpracy z firmami technologicznymi. Do oferty zgłosiły się m.in. polskie fintechy. Z kolei w Wielkiej Brytanii funkcjonuje piaskownica regulacyjna, która umożliwia wprowadzenie usług do testów bez konieczności zdobywania kosztownych licencji.

W grudniu 2019 roku KNF zaprezentował założenia do polskiej piaskownicy regulacyjnej, która miała zostać uruchomiona w 2020 roku. W ostatnią środę dyrektor departamentu fintech w KNF Zbigniew Wiliński zapowiedział, że taki projekt powstanie do wiosny przyszłego roku. Jednocześnie wskazywał na korzyści dla firm, które skorzystają z piaskownicy blockchain.

- Niewykluczone jest, że szybciej będziemy wydawali zezwolenia lub wpisy. Będzie nam łatwiej podejmować decyzje w trakcie procesu licencyjnego. Ominie się etapy prezentacji i tłumaczenia modelu działania firmy – wyjaśniał Wiliński.

Choć, jak pisaliśmy wyżej, usługa dla firm ma być bezpłatna, to jednak partnerzy projektu liczą, że będzie to transakcja wiązana. - Co my będziemy z tego mieli? Wierzymy, że jeśli pomysł chwyci, będzie nam łatwiej sprzedawać nasze usługi – mówi Michał Potoczek z Chmury Krajowej.

Eksperci szacują, że wartość globalnego rynku rozwiązań blockchain do końca 2025 roku wyniesie 39,7 miliardów dolarów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
firma
msp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)