Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PZU zmienia praktykę dla kierowców. Po interwencji UOKiK

64
Podziel się:

PZU ogranicza prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy ubezpieczenia OC - stwierdził Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Powszechny Zakład Ubezpieczeń zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki.

PZU zmieni praktykę dotyczącą umów na ubezpieczenia OC
PZU zmieni praktykę dotyczącą umów na ubezpieczenia OC (Artur Zawadzki/REPORTER / Eastnews)

Postępowanie przeciwko PZU zostało wszczęte przez UOKiK we wrześniu 2017 r., po zawiadomieniu Rzecznika Finansowego. UOKiK zakwestionował działania niekorzystne dla kierowców.

"Każdy, kto ma samochód, musi posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Umowa zawierana jest na rok. Ubezpieczyciele przed końcem umowy pisemnie informują o ubezpieczeniu na następne 12 miesięcy. Jeżeli konsument nie wypowie umowy najpóźniej na jeden dzień przed jej końcem, to automatycznie przedłuża się na kolejny rok. Przedłużoną automatycznie umowę można wypowiedzieć, jeżeli w tym samym czasie kierowca posiada OC w innym zakładzie ubezpieczeń. W ten sposób może uniknąć posiadania podwójnego ubezpieczenia OC" - czytamy w komunikacie.

Kierowcy, którym kończyła się umowa ubezpieczenia OC w PZU, dostawali pisma z informacją o warunkach ubezpieczenia na kolejny okres. Gdy następnie skontaktowali się z infolinią, agentem lub oddziałem, PZU uznawał, że zawierana jest nowa umowa.

Tymczasem, skoro konsument nie wypowiedział dotychczasowej umowy, ubezpieczyciel powinien uznać ją za automatycznie przedłużoną. Miało to swoje konsekwencje, albowiem PZU twierdził, że kierowcy nie mogą wypowiadać takich kontraktów, pomimo że posiadali w tym samym czasie ubezpieczenie OC w innej firmie. Konsumenci musieli więc płacić składki za dwa ubezpieczenia.

UOKiK uznał, że praktyka PZU może ograniczać prawo konsumenta do wypowiedzenia automatycznie przedłużonej umowy.

"Powszechny Zakład Ubezpieczeń uniknął kary finansowej, ponieważ zobowiązał się do zmiany zakwestionowanej praktyki. Oznacza to, że PZU:

- uzna wypowiedzenia umów przez konsumentów aż do trzech lat wstecz, jeżeli konsumenci nadal będą chcieli wypowiedzieć umowy;

- odda proporcjonalną część składki pobranej wtedy, gdy konsument miał podwójne ubezpieczenie OC. Aby z tego skorzystać, należy wysłać PZU pismo z numerem rachunku do przelewu;

- będzie umożliwiać konsumentom wypowiadanie przez nich umów, które zostały automatycznie przedłużone, gdy będą posiadali w tym samym czasie OC u innego ubezpieczyciela" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Informacje o tych rozwiązaniach PZU zamieści na swojej stronie internetowej, w prasie, opracuje również ulotki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zobacz też: OC dla bezpiecznych kierowców może kosztować mniej
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(64)
niuans
5 lata temu
PZU TO ZŁODZIEJSKA FIRMA!!!!
Michał
5 lata temu
Jak zmienia zasady? Przecież to było świadome i celowe złamanie Ustawy o UO i wyłudzenie pieniędzy od Klientów!
kriz
5 lata temu
każdy pojazd (samochód)powinien być ubezpieczony BĘDĄCY W RUCHU pisze ustawodawca
Michał
5 lata temu
Złodzieje a naród Polski jest uciskany!
Nonick
5 lata temu
A czemu na osobę nie na pojazd. Bo odwrócę cytowana tu sytuacje gdy ktoś ma 4 samochody. Bo u mnie w domu jest 3 kierowców a tylko 1 auto. Z założenia jak kogoś stać na 4 samochody to bardziej go stać na 4 ubezpieczenia niż tego co ma jedno auto na rodzinę 3 ubezpieczenia. Jeśli już to jakoaś dowolność aby wilk był syty i owca cała więc musi być spełniony jeden z warunków albo jadąc pojazdem masz OC na osobę albo twój pojazd ma OC albo jedno i drugie.
...
Następna strona