Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ulga podatkowa dla firm popierana przez wicepremiera

0
Podziel się:

- Funkcjonująca ulga na zakup nowych technologii charakteryzuje się małą dostępnością i skomplikowaną procedurą - ocenia Janusz Piechociński.

Ulga podatkowa dla firm popierana przez wicepremiera
(PAP/Wojciech Pacewicz)

Korzyści podatkowe są najlepszą zachętą dla firm do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, która przyczynia się do wzrostu innowacyjności i konkurencyjności polskiej gospodarki - ocenia wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.

Jak podkreślił resort gospodarki w komunikacie, propozycja wprowadzenia efektywnej ulgi podatkowej znalazła się w przygotowanym przez niego Programie Rozwoju Przedsiębiorstw do 2020 roku.

Zdaniem szefa resortu gospodarki ulgi podatkowe to _ neutralny, przejrzysty i przewidywalny z punktu widzenia przedsiębiorcy system wsparcia _. Zachęty podatkowe mają - w jego opinii - wpływ na podejmowanie przez firmy działalności badawczo-rozwojowej. _ Zachęty te muszą być efektywne. Koszty prac badawczo-rozwojowych są bowiem wysokie, a ich efekty często trudne do przewidzenia _ - wyjaśnił, cytowany w komunikacie, wicepremier Piechociński.

O konieczności efektywnego wsparcia współpracy biznesu i nauki przez państwo rozmawiali 10 stycznia w resorcie gospodarki uczestniczy posiedzenia Krajowej Rady Przedsiębiorczości. Jak podkreśliło MG, dyskusja dotyczyła instrumentów wspierających inwestycje przedsiębiorstw. Wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska wskazywała na konieczność wzrostu nakładów na badania i rozwój, by zwiększyć aktywność innowacyjną firm; zgadzali się z nią przedsiębiorcy - poinformował resort.

Resort ocenił, że w Polsce nie ma skutecznych instrumentów fiskalnych wspierających działalność badawczo-rozwojową. _ Nie wymuszają one na przedsiębiorcach podejmowania współpracy z jednostkami badawczymi. Funkcjonująca ulga na zakup nowych technologii charakteryzuje się małą dostępnością i skomplikowaną procedurą _ - podkreślił.

_ Celowe jest zatem zastąpienie jej ulgą podatkową. Prowadzi ona bowiem do zwiększenia nakładów własnych przedsiębiorstw na prowadzenie badań i prac rozwojowych lub ich zamawianie w instytucjach badawczych _ - dodało MG.

W 2013 r. Komisja Europejska w ramach Krajowego Programu Reform zarekomendowała przeznaczenie przez Polskę dodatkowych funduszy na rozwój sytemu zachęt podatkowych dla firm. Mają one służyć tworzeniu lepszych warunków do rozwijania innowacyjności.

Czytaj więcej w Money.pl
Swój wypełniony PIT znajdziesz w internecie. Ile to będzie kosztować? Znamy szczegóły rewolucji podatkowej, zapowiedzianej przez Mateusza Szczurka.
Ulgi podatkowe dla tych, którzy kupią książki Ulga ma obowiązywać od 2014 do 2016 roku. Nie będzie dotyczyć tzw. e-booków.
PIT-28 za 2013 rok. Jakie ulgi podatkowe dla ryczałtowca? Wypełniając PIT-28 nie można skorzystać z wszystkich preferencji podatkowych.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)