Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Zaświadczenie ZUS Rp-7. Kiedy potrzebne jest zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach?

1
Podziel się:

Zaświadczenie ZUS Rp-7 potwierdza osiągnięte przez pracownika zarobki w poszczególnych latach. Wystawienie tego dokumentu jest dla pracodawcy obowiązkowe.

Zaświadczenie ZUS Rp-7 wykorzystywane jest do obliczania wysokości świadczeń emerytalno-rentowych
Zaświadczenie ZUS Rp-7 wykorzystywane jest do obliczania wysokości świadczeń emerytalno-rentowych (Piotr Kamionka/REPORTER)

Zaświadczenie ZUS Rp-7 jest specyficznym dokumentem. To dokument, który potwierdza osiągnięte przez pracownika zarobki w poszczególnych latach. Wystawienie tego dokumentu jest dla pracodawcy obowiązkowe. W razie wszczęcia postępowania likwidacyjnego lub upadłościowego zaświadczenie to może wystawić likwidator lub syndyk.

Czym jest zaświadczenie ZUS Rp-7?

Zaświadczenie ZUS Rp-7 wydaje się, by pomóc w określeniu wysokości świadczeń emerytalno-rentowych. Kwota zarobków określona w zaświadczeniu ZUS Rp-7 decyduje bowiem o wysokości emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy.

Wystawienie takiego zaświadczenia jest obowiązkiem pracodawcy. Musi on je wystawić zarówno aktualnym, jak i byłym pracownikom. Mało tego, jeśli pracownik został zatrudniony po 1998 r. i zamierza ubiegać się o rentę z tytułu niezdolności do pracy lub gdy do końca 2014 roku osiągnął wiek wymagany do przejścia na emeryturę, to zaświadczenie ZUS Rp-7 powinno być wystawione zawsze, gdy pracownik tego zażąda.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS Rp-7 wystawiane jest na podstawie dokumentacji źródłowej, np. list płac czy kart wynagrodzeń.

Obowiązek wystawienia zaświadczenia o zarobkach

Wystawianie zwykłych zaświadczeń o zarobkach nie jest obowiązkiem pracodawcy. Inaczej jest jednak w sytuacji druku ZUS Rp-7. Zaświadczenie takie potwierdza bowiem wysokość wynagrodzeń uzyskiwanych przez pracownika i ma związek z koniecznością obliczania przez ZUS świadczeń emerytalno-rentowych. Kwota zarobków wykazanych na druku ZUS Rp-7 decyduje o wysokości emerytury lub renty dla osób niezdolnych do pracy zarobkowej.

Warto przypomnieć, że po wejściu w życie reformy emerytalnej, od 1 stycznia 1999 r. ZUS na indywidualnych kontach osób ubezpieczonych zapisuje dane o podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. W związku z tym, przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników, zobowiązani są poświadczać pracownikom wynagrodzenia również za lata przypadające po 1998 roku. Dotyczy to zawsze sytuacji, gdy ma być obliczona renta z tytułu niezdolności do pracy albo emerytura liczona według tzw. starych zasad.

Jak ZUS oblicza emeryturę?

Osoba starająca się o świadczenie emerytalne powinna wskazać wynagrodzenie z 10 kolejnych lat wybranych z ostatniego 20-lecia poprzedzającego rok zgłoszenia wniosku o świadczenie albo z 20 dowolnych lat z całego okresu ubezpieczenia. I właśnie dokument ZUS Rp-7 potwierdza wysokość osiągniętych przez pracownika wynagrodzeń.

Gdy ZUS otrzyma te dane, porównuje to wynagrodzenie do przeciętnej płacy w poszczególnych latach, wyliczając procentowe wskaźniki, z których wyciągana jest średnia. Wynik ten określa, jaka będzie podstawa wymiaru świadczenia. Wskaźnik ten mnożony jest przez aktualną kwotę bazową, ustalając tym samym podstawę wymiaru emerytury lub renty.

Zaświadczenie o zatrudnieniu na druku ZUS Rp-7

Prawo mówi, że zaświadczenie o zatrudnieniu i wynagrodzeniu na druku ZUS Rp-7 może wystawić wyłącznie ten pracodawca, który zatrudniał pracownika. Jeśli jednak w wyniku przekształceń lub restrukturyzacji przedsiębiorstwo zostało przejęte, to może być takie zaświadczenie wydane przez następcę prawnego dawnego pracodawcy.

W sytuacji, gdy wobec pracodawcy, który powinien wystawić zaświadczenie ZUS Rp-7, prowadzone jest postępowanie upadłościowe bądź likwidacyjne, to potwierdzenie dochodów na druku ZUS Rp-7 może wystawić również likwidator lub syndyk masy upadłości.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
much
2 lata temu
Dotyczy to zawsze sytuacji, gdy ma być obliczona renta z tytułu niezdolności do pracy albo emerytura liczona według tzw. starych zasad.